| Anonimm30 a întrebat:

Eu sunt foarte invidios pe oamenii ce au ceva si eu nu am. Cum scap de asta?

33 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Având ce au și ei

| Anonimm30 explică (pentru sierra1):

Pai e imposibil.

| UnDiavol a răspuns:

Ei au pentru ca au muncit sa aiba ce și-au dorit de la viața cu Adevărată

De aicia poți începe și tu prin munca poți reuși ce-ți dorești de la viața dacă muncești pentru orice ați dorești de la viața nu ai cum sa nu obți

| Celcestietot a răspuns:

Si de ce vrei sa scapi?

| Anonimm30 explică (pentru UnDiavol):

Eu nu ma refer doar la bani...

| UnDiavol a răspuns (pentru Anonimm30):

Muncă cinstita și îi poți obține

| lornemalvo a răspuns:

Killing time

| Mosotti a răspuns:

Nu scapi, asta ti-e felul tau si asa ramai, asta e.
Invidia este un sentiment parazit negativ si inutil care tot tie iti face rau, ce vina au aia ca au si tu nu? Nu au nici o vina.
Ca vad ca, constient sti ca nu e bine, dar vad ca vine din inconstient, si atunci n-ai ce face.

Multumeste-te cu ce ai. Daca tot nu poti face ceva ca sa ai ce au ei.
Eu niciodata nu am invidiat, ca am avut necaz pe viata ca n-am fost si eu la fel, e altceva, dar nu i-am invidiat ca nu are sens.
Nu il invidiez pe Gates ca e miliardar, doar imi pare rau ca nu-s si eu la fel.

| RAY a răspuns:

Tipic romanesc,nu poti mann,este genetic,asta se stie inca din folclor, si daca citim istoria, tradarea, minciuna, falscitatea, invidia, prostia au fost ceva tipic romanesc

https://www.sursazilei.ro/......ecembrist/
https://pressone.ro/invidia-la-romani-pe-cine-cand-si-de-ce

romani mereu au fost saraci, o colonie si este logic ca astfel s-a nascut invidia, popor cu o gandirea primitiva, limitata

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu e chiar asa! Omu e lasat cu anumite inclinatii, capacitati, depinde din ce familie se trag, sunt multe care te lanseaza sa faci anume chestie, care nu depinde neaparat de tine.
Daca nu ai ceva mai rasarit lasat de sus, ramai un om de rand care trage din greu pentru un salariu fie mai mare fie mai mic.

Asa toti muncim, dar unu e miliardar, unu amarat, pentru ca amaratul nu a avut armele cu care sa ajunga miliardar, nu ca n-a vrut.
Ca daca ai armele, automat le folosesti nu trebuie sa-ti zica cineva "fa ma asta ca sa ai".
Si el stie ca nu are sansa sa ajunga ca aia pe care-i invidiaza.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ptr ca ii face rau acest sentiment! De aia vrea sa scape, plus ca, constientizeaza ca nu e okey asta. Cand invidiezi inseamna ca suferi, altfel nu te-ar atinge situatia aia.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Pe mine unu ma motiveaza, sa ajung acolo unde e un om a ajuns prin munca, si mie imi place sa vad baieti care au muschi in loc sai invidiez le admir si le pun intreb, nu sunt toti figuranti si uite asa inveti, poate nu vei ajunge niciodata ca el dar si daca nu vei face nimic, ce rost are?

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Din munca cinstita faci un rahat! Ramai amarat toata viata, eu stiu ce vrea el.
Iar daca avea vreo inclinatie, vreo capacitate nativa peste medie, facea el singur de mult, nu trebuia sa-i zicem noi.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimm30):

Tu te referi si la sentimental si la tot, stiu care e treaba.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

O data ce iubești cu Adevărată din toată inima ta și tot sufletul tău nu mai exista altcineva in veci de asta este rar de tot Sa iubești cu Adevărată ca nu oricine iubește cu Adevărată

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Te motiveaza daca poti ajunge! Daca nu ai capacitatile native ca sa poti ajunge, nu ajungi.
Normal ca n-are sens invidia dar el o simte fara voia lui.
Aia la care se refera el au si bani au si femei poate, au parteneri, parte si de sentimental.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann cu toti avem invidi, frustrari

| Mosotti a răspuns (pentru UnDiavol):

Ai gresit topicul! Dincolo trebuia sa zici asta la topicul meu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu am frustrari dar nu invidii ca nu vad sensul invidiei.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Da ai dreptate acum am văzut Mosoti

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Corect,esti bine?

| Anonimm30 explică (pentru Mosotti):

Dap

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Asa la un minim cat de cat.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimm30):

Stiu, aia este! Asta ti-a fost cartea vietii din pacate ce sa zic.
Au de toate de fapt, au acel echilibru intre bani si sentimental aia de ii inividiezi!
Probabil daca-s barbati arata f bine si asa au noroc si mare la femei care sa-i placa pe bune, nu sa traga pe ei ca pe aia neatractivi.
Au avut si minte sa faca afaceri si bani mai multi, sau s-au tras din familii instarite, aia e.

| NotNamed a răspuns:

Masturrbeaza.te, o sa.ti treaca

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiind cat mai bun posibil la talentul tau. Fiindca sigur ai si tu un talent ascuns si daca îl fructifici o sa vezi ca iti dispare invidia. happy

| StrongHeart a răspuns:

Te mulțumești cu ce ai.Te smerești.

| Mosotti a răspuns (pentru NotNamed):

Nu e vb de masturrbare, vede ca altii au si bani si sentimental si el nu prea, acolo e problema, dar aia e, n-are ce face, trebuie sa traiasca cu asta daca nu poate ajunge ca ei.
Invidia nu ajuta.

| NotNamed a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate, i.am dat un răspuns sarcastic oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru NotNamed):

Aaa, am inteles.
Fiecare avem limitele noastre, asta e, nu puteam mai mult, aia cu "Fa si tu ca ala" e o tampenie, ca omu ala facea de mult daca simtea ca are capacitatile necesare.