| anonim_4396 a întrebat:

Cum să scap de invidie? Eu sunt invidios pe toate persoanele care lucrează. De două luni încerc să mă angajez undeva, am fost la șase interviuri și n-am reușit.

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Fiecare loc de munca are parti bune si parti grele sau dificile. Nu ai de ce sa invidiezi pe nimeni. In privinta locului de munca, mai insista, poate nu ai cautat unde trebuie. Pana la urma vei gasi. Gandeste-te daca locurile de munca la care ai aplicat sunt potrivite studiilor pe care le ai, sau ai ochit ceva prea sus, sau ai cerut un salariu prea mare (asta depinde de ce salarii au ei stabilite, doar cineva din interior ti-ar putea spune daca asta a fost cauza).
Inainte sa mergi la interviu uita-te putin in oglinda, ai grija sa fii prezentabil, nici prea bine imbracat, nici prea rau si in orice caz curat, fa astfel incat la interviu sa fii fresh, sa nu fii complexat, sa pari dornic de munca nu obosit. Cand esti refuzat poti sa incerci sa intrebi cu calm de ce ai fost refuzat si daca ai mai putea reveni in viitor, ce sa imbunatatesti la tine. Ia in considerare si faptul ca poti face cursuri ca sa ai ceva avantaje in cv.
Viata ne ofera tuturor surprize, unele placute.

| anonim_4396 explică (pentru Smmo):

Am încercat la firme de pază. Probabil că caută paznici cu mușchi, nu cum sunt eu. Nu-ntreb de ce am fost refuzat, nu mă interesează.
Nici nu trimit niciun CV, îi sun direct, n-am răbdare să fiu contactat. Mulți chiar vor să fie ei contactați.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Invidia e verisoara aia nasoala a admiratiei.Te otravesti singur si chiar te imbolnavesti daca o hranesti zilnic cu cate ceva.Asculta cateva videoclipuri de pe aici, poate te ajuta:

https://www.youtube.com/results?search_query=scapa+de+invidie

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Gândește-te ca te vei îmbolnăvi de la ea, ca asa și e