| anuta2001 a întrebat:

Heeey

Știți cumva ce înseamnă cuvântul șoadă? Este un regionalism și chiar dacă l-am căutat in dex nu sunt sigura dacă atunci când este folosit are un sens pozitiv sau negativ. Ma puteți lămuri?

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Eu sunt din Ardeal si am auzit expresia "de șod" destul de des.
Din context cred ca șod sau șoadă se refera la ceva care e natâng, copilaresc, ceva prostut, dar in sensul bun, mai dragut al cuvantului.
Cand cineva se prosteste sau glumeste poti sa spui ca-i de șod.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce context l-ai auzit?

| anuta2001 explică (pentru sierra1):

Contextul exact ar fi,, X e șoadă" după ce persoana respectiva a ținut un discurs. Nu era prezenta, deci nu a auzit acest cuvânt care i s-a adresat, dar m-a lăsat pe mine cu un mare semn de întrebare.

| sierra1 a răspuns (pentru anuta2001):

Inseamnă : Curios, Bizar, amuzant, Glumă, Poznă, Minciună

dervă in șod/șoadă

https://dexonline.ro/definitie/%C8%99od