| anonim_4396 a întrebat:

ce ati facut la romana azi? vreti sa rezolvam exercitiile?big grin dar fara compuneri :d

9 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Ok
Incep eu si fiecare spune cate un exercitiu pe rand :]
Subiectul 1
1. Odata =candva
Fetele =fiicele
pom=copac

Ai scris la fel nubatting eyelashes?

| Andruşcă a răspuns:

SUBIECTUL I
A.
1. odata=demult
pom=copac
fetele=fiicele
2.Marcheaza folosirea unui substantiv in cazul vocativ
3."curtea" si "coliba".
4.naratiunea si dialogul.
5.Aici mi-e lene sa scriu...
SUBIECTUL II
A.
1.-dimensiunea posibila a meteoritilor: Dimensiunea meteoritilor variaza de la un micron pana al 10 kilometrii."
-locul in care s-au format meteoritii: "S-au format in jurulc enturii de asteroizi existente intre Marte si Jupiter"
-scopul examinarii directe a meteoritilor: "Scopul este descoperirea urmelor de viata."
2. Titlul volumului este "Enciclopedia lumii vii".
3.b)atributiva
4.probe- substantiv, functie de nume predicativ
direct- adjectiv, functie de atribut adjectival
ei- pronume personal, functie de subiect

P.S O sa iau nota mare big grin.

| yyyyy a răspuns:

Da vreau! sinonime - odate am pus demult apoi la pom am pus copac iar la fetele am pus ficele
la doi eu am scris ca desparte o formula de salut de restul comunicarii, desparte cuvantul in vocativ de restul.
la 3 ''si-n curtea acelui imparat'' si ''in toate imparatia lui ''

la 4 : naratiunea si dialogul am pus
la 5 am zis ceva in genul ca toti vroiau sa se insoare cu fica imparatuui, ca copacul era foarte ialt, nemarginit

la celalalt subiect adica B

la 1- am pus de 10 km apoi locul in care sau format meteoritii este in juurul centurii etc.iar apoi scopul este pentru descoperirea urmelor de viata...

la 2 este enciclopedia lumii vii si autorul tudor opris

la 3 este atributiva

la 4 : probe-subst comun, nume predicativ, direct-adj.propriu-zis, atr adjectival, ei-pron pers, subiect

| AlexandraIonela10 a răspuns:

Am scris tot.acum astept notabig grin

| Maddu a răspuns:

Da.ia id meu amelia_amelia2010

| iJustWannaDance a răspuns:

Subiectul I A1) odata=candva, demult
pom= copac, arbore
fetele=fiicele, fecioarele

2)pentru a se desparti forma de salut ''buna seara'' de substantivul comun in vocativ ''bunica''.

3.''curtea acelui imparat''
toata imparatia''

4.naratiunea, dialogul

5. pentru a indica maretia infinita a pomului, autorul spune ca nici fii de imparat nu au putut sa se catere in el, neavand resursele necesare. (pe scurt)

Subiectul II A1) Aici era prea usor big grin

2)Enciclopedia lumii vii, Tudor Opris

3.b

4. probe = subst comun, nume predicativ
direct=adj propriu zis, atribut adjectval
ei=pron personal, subiect simplu

| TheOktavian097 a răspuns:

Acela cu virgula cum era? hai mai bine sa discutam pe mess: yo_octavian15

| Emma_5696 a răspuns:

Da. asa am scris si eu la 1 romona big grin

| Emma_5696 a răspuns:

@TheOktavian097 eu am scris ca marcheaza vocativul