| OctavianSps a întrebat:

Heyo, imi poate afla cineva locatie dupa nr. de telefon, mai exact o persoana care lucreaza in retele mobile? Am un iphone dar nu stiu daca asta are relevanta, tinandu-l pe mod avion ar ajuta cu ceva?
funda

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Telefoanele noi au sistem de anti-thief. E ca un zombie. Daca owner-ul face apel la politie, sau la Apple se poate afla un cod unic (aici nu stiu sigur ca urasc produsele Apple, dar e posibil ca numai ownerul sa stie codul, nu sunt sigur) al telefonului si telefonul raspunde inapoi cu o gramada de informatii, inclusiv locatiile gps.

Un mecanism asemanator il are si google, Daca contul este logat cu un cont google, de fiecare data cand da de internet, isi face update la coordonatele gps.