| DeDii a întrebat:

Hi TPU!; x Cum iti dai seama ca un cuvant dintr-un text este format prin conversiune(schimbarea valorii gramaticale)? va rog ca maine am teza la romana:* merci:*

Răspuns Câştigător
| ionica56 a răspuns:

SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE sau CONVERSIUNEA este un mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului care constă în formarea unui cuvânt nou prin trecerea de la o parte de vorbire la alta.

1. Substantivul îşi poate schimba valoarea morfologică în:
a) adverb: -
Toamna aceasta a fost ploioasă. - substantiv
Toamna se coc fructele. - adverb

1 răspuns:
| Lusha_8130 a răspuns:

Pai, prima data trebuie sa vezi ce parte de vorbire ar fi initial acel cuvant, si daca nu este acea parte de vorbire inseamna ca ii prin conversiune. Daca itida sa il transcri iei un cuvant usor pe care il cunosti, daca iti da cuvintele le iei prin eliminare care sunt compunere etc. Cu care ramai il iei iarasi prin eliminare daca nu sti partile de vorbirebig grin