| AlleSiAtat a întrebat:

TPU! * sorry de categorie * Am o mica nedumerire... Azi am dat testul initial la Lb. Romana. Prima cerinta suna ceva de genul:
,, Cuvantul odata din secventa [si aici era un citat] este format prin:
a) derivare b) compunere c) schimbarea valorii gramaticale (conversiune)

Am tinut minte cerinta ca sa va intreb pe voi... care e varianta corecta? Eu am ales compunere, insa nu sunt sigura.
Raspundeti doar daca stiti 100%!winking Fundita daca e bun raspunsul vostru!

Răspuns Câştigător
| AndreeaIln a răspuns:

Este compunere. :*

1 răspuns:
| BeetweenUs a răspuns:

Compunere este varianta corecta big grin