| χZαнαяєℓ a întrebat:

Bună.
Vreau să mă lămuriți cu ceva. happy
Deci, am dat teza la limba română și am o profesoară care... a intrat pe bani să zicem.
Să trecem la subiect. Trebuia să scoatem din text un cuvânt format prin conversiune. Eu am scos cuvântul "fugă" și am dedus că provine de la verbul "a fugi" și am scris că este substantiv, odată ce se poate număra : o fugă. Și pe mine profa m-a aburit că cică e derivat, dar n-am înțeles unde e derivatul de aici.
Apoi, ea a spus că un cuvând format din conversiune (schimbarea valorii gramaticale) poate provenii de la un verb pus la participiu, ceea ce este absolut greșit, după părerea mea pentru că nu se mai schimbă nici o valoare gramaticală dacă de la verb s-a ajuns tot la verb doar că are modul schimbat. Pentru că, chiar ea ne-a predat că schimbarea valorii gramaticale (conversiunea) se aplică doar la un cuvânt care a trecut de la adjectiv, spre exemplu, la substantiv (Frumos - Adjectiv + ul >= frumosul - substantiv).
Deci întrebarea mea este : Am dreptate eu sau nu am?
Și nu întreb asta că n-am ce face ci pentru că de alea 3 sutimi depinde un punct din toată teza mea.
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| χZαнαяєℓ explică:

Cuvânt*; formată prin conversiune*;