| anonim_4396 a întrebat:

În cazul oamenilor care muncesc noaptea, somnul de zi este la fel de bun ca somnul de noapte?

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pentru unii da, pentru altii nu.

| AnastasiaK a răspuns:

Daca isi asigura conditii de somn (adica face ceva sa doarma pe intuneric indiferebt ca e zi), da, e la fel.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu este la fel! Nu este odihnitor. Orele esențiale de somn sunt între 22 și ora 6 a.m.

Specialiştii au arătat că un somn între ora 22.00 şi 6.00 dimineaţa este mult mai odihnitor decât un somn între ora 01.00 şi 9.00 dimineaţa. Asta deoarece în jurul orei 7.00 organismul nostru devine mai activ şi somnul nu mai este la fel de profund. Practic două persoane care dorm acelaşi număr de ore, dar una se culcă mai devreme, iar alta mai târziu nu vor fi la fel de odihnite. Cum spune şi zicala „Cine se scoală devreme departe ajunge", mai spune neurologul.