Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

In special pentru iubitorii si detinatorii de animale de companie...
Va considerati,,stapanii" acestora?
Detinatorii de animale care eu ii cunosc considera ca facand parte din familie,ii hranesc, ii ingrijesc, ii duc la doctor si chiar se culca in pat cu ei (in special cu cainii)
Poate fi considerat omul stapanul animalelor voastre de companie?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Cred ca sunt protectoarea catelusei mele, nicidecum ''stapana'' ei, ci doar cea care o intretine, ii poarta de grija, ii asigura confortul necesar, plus ceva rasfat (hrana, apa, adapost, vaccinuri si deparazitari periodice, controale medicale etc) si, mai ales, cea care o iubeste si este iubita de ea.
Relatia omului cu animalutele, in special cu catelusii, este o relatie unica, frumoasa, speciala, incarcata de afectiune, atasament si bucurie, de ambele parti.
Catelusa e primul meu copilas, eu sunt mamica ei, o ador, as face orice pentru dansa si da, dormim si noi in acelasi pat, o sarut si o imbratisez.

37 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prietenii mei non-umani sunt membrii familiei mele, pe care îi protejez şi de care am grijă, asigurându-mă că sunt cât mai fericiţi cu putinţă.
Nu sunt sclavii mei, ca să le fiu stăpână. Îmi sunt prieteni, copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le mancam! Cainii chiar au gust bun, de exemplu!

| Oana92 a răspuns:

Si eu imi consider animalutele ca fiind parte din familie...cel putin cainii sunt incredibil de rasfatati laughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Iti mananci prietenii '?

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Nu la genul ala de,, stapan'' ma gandeam!
Se stie ca omul e considerat,, stapanul'' animalutului care il detine.Mie una, termenul mi se pare cam dur.
Se intelege ca cine iubeste cu adevarat animalul il considera ca facand parte din familie beneficiind de hrana, ingrijire si mai ales dragoste.
Catelul sor'mi latra doar din varful patului cand vine cinevarolling on the floor sau o face diferit cand o face de bucurie.Intr-o seara a latrat la mine cand luasem o rosie din frigider, credea ca luasem cine stie ce.....era trecut de 9!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu, doamne fereste! Doar pe familiile lor.

| CioroiStefan777 a răspuns:

O intrebare buna.
Ei fac parte din familia noastra, iar noi facem parte din haita lor, si asa mai departe. Nu ma consider stapan acestora.