Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

In special pentru iubitorii si detinatorii de animale de companie...
Va considerati,,stapanii" acestora?
Detinatorii de animale care eu ii cunosc considera ca facand parte din familie,ii hranesc, ii ingrijesc, ii duc la doctor si chiar se culca in pat cu ei (in special cu cainii)
Poate fi considerat omul stapanul animalelor voastre de companie?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Cred ca sunt protectoarea catelusei mele, nicidecum ''stapana'' ei, ci doar cea care o intretine, ii poarta de grija, ii asigura confortul necesar, plus ceva rasfat (hrana, apa, adapost, vaccinuri si deparazitari periodice, controale medicale etc) si, mai ales, cea care o iubeste si este iubita de ea.
Relatia omului cu animalutele, in special cu catelusii, este o relatie unica, frumoasa, speciala, incarcata de afectiune, atasament si bucurie, de ambele parti.
Catelusa e primul meu copilas, eu sunt mamica ei, o ador, as face orice pentru dansa si da, dormim si noi in acelasi pat, o sarut si o imbratisez.

| Fatamuntilor explică (pentru Cameliapantiru):

Foarte frumos, bravo!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Multumesc! Esti o draguta!

37 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prietenii mei non-umani sunt membrii familiei mele, pe care îi protejez şi de care am grijă, asigurându-mă că sunt cât mai fericiţi cu putinţă.
Nu sunt sclavii mei, ca să le fiu stăpână. Îmi sunt prieteni, copii.

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Nu la genul ala de,, stapan'' ma gandeam!
Se stie ca omul e considerat,, stapanul'' animalutului care il detine.Mie una, termenul mi se pare cam dur.
Se intelege ca cine iubeste cu adevarat animalul il considera ca facand parte din familie beneficiind de hrana, ingrijire si mai ales dragoste.
Catelul sor'mi latra doar din varful patului cand vine cinevarolling on the floor sau o face diferit cand o face de bucurie.Intr-o seara a latrat la mine cand luasem o rosie din frigider, credea ca luasem cine stie ce.....era trecut de 9!rolling on the floor

| whatevernvm a răspuns:

Motanul meu e bff.

| Fatamuntilor explică (pentru whatevernvm):

Ce e ma?
Scuze, dar nu intelelg!

| whatevernvm a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E prietenul meu ma

| RAY a răspuns:

Am avut o pisica m-a parasit asta e, am considerat-o prietena mea ma zgarea ea mereu dar am iertato mereu

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Vai de capul tau, Ray...pana si matele te parasesc!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Trsist dar adevarat, doar tu nu ma parasesti ce sa faci asta e

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

O voi face! Cu tot cu site...Nu pot sa stau intr-un mediu unde nu ma simt bine!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum adica nu te simti bine? cine tea suparat?

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Cineva acolo,, sus'' si nu e vecina de la et. 3 si nici Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sa imi spui cand pleci sa stiu sa ma imbat de necaz bine, fi serioasa nimeni nu are nimic cu tine

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Sunt serioasa ...si mai hotarata ca oricand.
Nu voi cere stergerea contului, nu am nevoie de aprobarea adminilor

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ramai cu bine atunci angy

| Drimmero a răspuns:

Poate doar ingrijitor, nu si stapan. Stapan este Cel care le-a dat viata!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca "stapan" este cuvantul potrivit. Dar oarecum nici prieten...
Pana la urma animalele nu au ratiune. Dar totusi e ceva, acea afectiune, atunci cand se atasaza de om.
Pana la urma, ce ne face stapanii lor? Doar ca avem grija de ei?
Nu cred. Pana la urma daca ranim un animal sau ceva, el pleaca de la noi? Nu. Deci nu cred ca este o relatie de animal-stapan.

| Fatamuntilor explică (pentru DoarBogdan):

Bogdan,ai avut vreodata un animal? Le iubesti?
Eu cred ca exista o relatie dintre animal si om, si inca foarte stransa!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da am avut. Pe Tasha sad

| J0B0MAT a răspuns:

Nu,le consider prietenele mele.

| Oana92 a răspuns:

Si eu imi consider animalutele ca fiind parte din familie...cel putin cainii sunt incredibil de rasfatati laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Da,am grija de cainele meu si ma consider stapanul lui. Atata timp cat il ingrijesc,ii dau de mancare, ii ofer caldura, ii asigur sanatatea, ma pot numi stapanul sau. Am o relatie foarte buna cu cainele meu, si sunt sigur ca si el ma considera stapanul lui.

| Fatamuntilor explică (pentru ShaOfHatred):

Poate prieten,, parinte''
Daca vei avea un copil il dai mancare, il ingrijesti ...crezi ca drepturi depline?
Cainii pot oferi afectiune precum un copil!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vorba aceea, liber sa plece.Nu il tin cu forta, sunt sigur ca pe strazi e mult mai cald si mai bine. Si daca o sa am un copil, nu o sa-i impun nimic, doar o sa-mi fac datoria de parinte.

| Fatamuntilor explică (pentru ShaOfHatred):

Adica l-ai abandona.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu se numeste abandonare, se numeste lume libera, atat pentru oameni cat si pentru animale.

| Fatamuntilor explică (pentru ShaOfHatred):

Tu crezi ca vei de strada ( oameni si animale) sunt fericiti pentru ca sunt liberi!

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ei nu sunt in strada din cauza mea. Majoritatea sunt din cauza lor sau ca asa o fost sa fie.

| Fatamuntilor explică (pentru ShaOfHatred):

,,Asa a fost sa fie'''
De aia se fac sterilizari...in special pentru animalele strazii
Cu oamenii e mai greu.
SUNT adaposturi adaposturi atat pentru oaameni cat si pentru animale,
Teoretic,, asa a fost sa fie ''' nu ar trebui sa existe
Din pacate nu este asa.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Viata nu-i dreapta, nu?

| alexandrualind a răspuns:

Eu am grija de ele dar nu ma consider stapan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le mancam! Cainii chiar au gust bun, de exemplu!

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Iti mananci prietenii '?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu, doamne fereste! Doar pe familiile lor.

| CioroiStefan777 a răspuns:

O intrebare buna.
Ei fac parte din familia noastra, iar noi facem parte din haita lor, si asa mai departe. Nu ma consider stapan acestora.