| Sophii a întrebat:

La chimie, de unde stii care este legatura covalenta si care e coordinativa? si cati electroni se pun la fiecare?

1 răspuns:
| Bøøgey a răspuns:

Si legatura coordinativa e tot covalenta. Covalent coordinativa. Presupune donarea unei perechi de electroni neparticipanti de la un atom numit donor catre un atom numit acceptor, cu scopul de a forma configuratie stabila de octet pe ultimul strat.
Cele covalente pot fi simple, duble si triple sau presupun punerea in comun a electronilor.