| anonim_4396 a întrebat:

La ora 1 şi 5 minute acele ceasului nu se suprapun. Dar dacă mai trec 5 unşpimi de minut (5/11) ele se suprapun. Cum credeţi că am ajuns la acest rezultat? happy

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

(12 / 11) * 3600 sec = 1 ora 5 minute 27.(27) sec
27.(27) sec = (5 / 11) * 60 sec

sunt 12 ore pe ceas, si acele ceasului trec una peste alta de 11 ori. Prima oara cand trec una peste alta sunt la ora (12/11) * 3600.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns (pentru TheCrusader):

Corect. De ce crezi că n-a mai răspuns nimeni? N-au ştiut sau n-au avut chef? O consideri o problemă grea?

| TheCrusader a răspuns (pentru sabin89):

Nu multor persoane le plac sa rezolve probleme in timpul liber.