| InAnotherLife a întrebat:

Cineva spunea că a avut un atac cerebral. A precizat faptul că privirea i s-a înnegrit, nu mai vedea absolut nimic, nu simțea, nu mai auzea nimic preț de un minut-două. A rămas paralizat pe pat în acele două minute, după care și-a revenit, însă a început să aibă pierderi de memorie, i s-a tulburat atenția. Asta s-a întâmplat pentru că s-a consumat foarte mult din pricina unei situații până când a clacat. Sunt acestea simptomele unui atac cerebral? Până la proba contrarie când va ajunge la un neurolog, voi ce credeți că ar mai putea face?
Chiar dacă te consumi atât de tare dintr-un motiv anume, te poate duce la astfel de atacuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asemenea atacuri pot fi cauzate si de cresterea sau scaderea brusca a tensiunii arteriene (nu numai de la atac celebral (stroke)!
In asemenea cazuri trebuie atentionati si invatati cei din anturajul individului: daca in maxim 10 minute nu-si revine sau are probleme de genul: probleme de vorbire, gura scapata intr-o parte, probleme de echilibru etc., IMEDIAT trebuie sunat la 112 si anuntat un POSIBIL ATAC CELEBRAL!

In caz de atac celebral, fiecare minut conteaza! Daca pacientul este tratat in cel mult 3 ore, atunci are mari sanse sa se vindece aproape complet, in 2-3 luni. Dupa acest termen, sansele de vindecare scad vertiginos.

| Violleta2022 a răspuns:

Este confuzie intre cele doua, fiindca la fel se intampla si cu atacurile de panica, doar ca dupa un timp mai lung sau mai scurt, memoria revine.
Depinde cat esti de obosit si cat de repede te poti concentra.
Doar un medic neurolog poate sa spuna care-i diferenta dintre acestea doua, in urma unei radiografii craniene.

Cei care fac atacuri cerebrale sunt in general batranii care au probleme de ani de zile cu tensiunea arteriala mare sau obezii. Extrem de rar se intampla adultilor inainte de 60 de ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Acela este ATAC de PANICA, nu atac cerebral!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a atac de panica. La un atac cerebral exista urmări.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Pot fi și simptomele unei sincope cardiace.
2. Repaus la pat, și odihnă cât mai multă.
3.Da.

| oglindasultanului a răspuns:

Pai ce varsta are omul, poate fi si din cauza la lipsa de vitamine care-i afecteaza memoria, probleme cu respiratia. Atac cerebral, probabil te referi la cele care sunt cauzate de problemele cu inima, l-ar fi durut capul, ar fi fost paralizat de nu mai putea deloc sa mearga, si probabil in 2-3 zile ar fi murit.

| Eireann a răspuns:

FASTER este ce folosim pentru suspiciune de atac cerebral.
F (face)- in caz de AVC o parte a fetei este "cazuta" sau amortita
A (arms) brate- ridici bratele in fata, paralele cu solul si le tii asa 10 secunde, daca una e slabita sau amortita - semn de AVC
S (speech) persoana nu vorbeste clar, nu poate sa raspunda la intrebari sau vorbeste non sensuri
T (time) adica persoana are nevoie de ingrijiri imediate
E (eyes) - vedere dubla, incetosata, neclara si pupile inegale
R (react) - cheama salvarea

| Eireann a răspuns:

Si stresul intens poate duce la consecinte nefaste dar pentru un AVC e nevoie si de niste factori de risc (varsta inaintata, hipertensiune, etc).