| pietrean a întrebat:

Mai mult este o constatare,decat o intrebare! Dupa cum am observat,dar am si verificat,pe nimeni nu mai intereseaza,ca cineva, isi rupe din timpul lui si raspunde intrebarilor puse.Sunt multe intrebari puse,doar de dragul de a apare pe acest site,cand,este atat de usor sa cauti pe GOOGLE!
In dreptul fiecarui raspuns,la o intrebare pusa, se afla o FUNDA.Aceasta poate fi folosita,ca un fel de MULTUMESC,pentru unul dintre raspunsurile date, care te-a multumit.Am vazut si cate 45 de raspunsuri postate,dar nici-un "multumesc",nici-o "funda"data.
De ce nu se foloseste? Nestiinta,comoditate,iresponsabilitate,nepasare?
Orice raspuns decent,pertinent dat,ar trebui apreciat!
Iar acele intrebari,raspunsuri obraznice,vulgare,irelevante, ar trebui raportate!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Depinde si de om. Faptul ca citeste raspunsul tau sau al nostru si nu acorda fundita sau macar un"multumesc dar nu e raspunsul pe care il cautam" sa spuna, spune multe despre acea persoana.Ce fel de persoana este.m vazut si eu si raspund la mute intrebari fara fundita dar nu acorda.Deci,unele persoane sunt multumite ca au citit raspunsul si ...atat. Deci cred ca acele persoane nici buna ziua nu dau pe strada. In fine, eu unul sunt multumit ca ajut, simt o mare plaere cand raspuns la intrebari.O fac pentru mine, nu pentru un desen cu o fundita. O zi buna.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E comic sa zici ca daca nu a dat funda cineva inseamna ca e iresponsabil. Tie nu iti convine ca nu se dau funde. Pe mine ma enerveaza aia care scriu in intrebare ca dau funda, de parca cine stie ce minune ar fi aia si nici nu raspund la intrebari din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e inutila.
Funda e doar o medalie virtuala care nu-ti aduce niciun beneficiu real. Nu-ti aduce bani, nici paine pe masa.

Si de cand trebuie sa fie asta o conventie obligatorie treaba cu multumirea in parte pentru fiecare utilizator care a raspuns? Ajuta cu ceva?

Nu e ca si cum l-a fortat cineva sa iti raspunda la intrebare si tu trebuie sa-l resemnezi cu ceva. Nu, nu e asa.
Totul porneste de la el. El vrea sa-si piarda timpul pe intrebare si el vrea sa-ti fie de ajutor. Cu treaba asta sa se multumeasca, ca doar nu e un idiot care raspunde special pentru funda/voturi sau aprecieri si multumiri.

| pietrean explică (pentru anonim_4396):

Cuvantul "resemnezi",inseamna altceva,fata de cuvantul "recompensezi".
Politetea, nu este, cum ai spus tu "inutila". Politetea, este o regula nescrisa, dar care se invata in cei 7 ani de acasa si ar trebui aplicata in orice situatie(un simplu multumesc, asa cum am vazut ca unele persoane il folosesc, arata buna educatie). Materialismul, nu are ce cauta in astfel de cazuri! Trec peste faza cu "idiot", deoarece prefer sa ma abtin de la astfel de catalogari!(Tot o forma de impolitete.)
O zi buna!

| pietrean explică (pentru darrio2007):

Un raspuns de bun simt, din care se vede educatia primita!
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

Da eu nu dau politete gratis, ca mai mult de 70% dintre utilizatori nu merita asta. N-am venit aici sa arat celorlalti ce educatie am eu, ca nu-mi sunt de folos parerile bune ale unor straini despre mine. Sunt aici sa dau informatii, opinii sau sa pun intrebari.
Si nu am avut de pierdut nimic daca m-am axat pe propriile reguli.

| pietrean explică (pentru anonim_4396):

Sper ca te-ai lamurit care este diferenta intre cuvantul "resemnare" si cuvantul "recompense"! Daca nu, mai ai timp sa studiezi.
Lipsa de educatie, se poate vedea si din raspunsurile date de catre tine. Vrei exemple? Iata cateva:
-'"de ce se c***alumea pe ea"
-"nu stiu cu ce c***t te ajuta"
-"acorduri de "c***t"
-"o l**a de trupa"
-"voce de c***t"
-"probabil un p****e de om"
-"ca-i un c*****r de top"
Si nu mai continui, ca m-am lamurit ce fel de om, este cel ce scrie asa ceva intr-un spatiu public.Lipsa educatiei sau inconstienta puerila?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

De ce crezi ca nu stiu eu ce inseamna recompensare si ce inseamna resemnare?
Eu stiu ca a te resemna inseamna a te impaca cu o situatie grea. Si daca-mi citesti primul raspuns, am zis ca utilizatorul nu e fortat de cineva sa-ti raspunda la intrebare astfel incat sa fie nevoie sa-l impaci putin daca-i spui multumesc.( Stiu si ce-i aia consolarea ).
Nu voiam sa discut despre treaba asta, da vad ca ma aburesti cu ea pe un aer de superioritate.

Si din educatia mea am selectat ce-am vrut eu. Nu am inghitit toate regulile nescrise facute pentru aia incapabili sa realizeze un sistem de valori si reguli morale proprii. Deci nu duc lipsa.

Am ranjit putin la treaba aia cu termenii "vulgari" din raspunsurile mele. Limbajul ala a fost secundar mesajului. M-a ajutat sa-l transmit mai bine. Nu am aruncat cu ele gratis.
Ba, inteleg sa nu imi iei in considerare ideile daca am raspunsul pline de greseli gramaticale. Dar "căcat" si "labă" sunt doar niste cuvinte care definesc niste actiuni sau obiecte. Stiu ca definesc niste lucruri vulgare. Dar daca le folosesc si tu le citesti, asta nu inseamna ca o sa iti misune prin camera si o sa te atace lucrurile definite prin cuvintele alea. E doar un cuvant, omule. Cuvantul nu-ti face nimic, o fapta da. Cuvantul e in capul tau, faptele nu. Faptele sunt reale.
Poti sa ramai nepasator daca iti spun ca arunc cu căcat in tine, ca nu se intampla nimic, am zis doar vorbe. Doar cand arunc cu căcat in tine la propriu, atunci poti sa spui ca-ti fac un rau.
Asta face vulgaritatea, iti face rau. Si rau iti pot face doar faptele, nu cuvintele.
Stiu ca ti s-a spus ca un om educat e ala care nu injura in public, dar nu te ajuta cu nimic imaginea asta atunci cand esti nevoit sa spui ce gandesti.
Am avut ocazia sa intalnesc si oameni inteligenti la viata mea. Si toti care aveau niste idei bine gandite si ancorate in realitate foloseau si injuraturi.
Daca esti un dascal la biserica, nu vorbesti urat, dar imi spui ca fiecare e frumos in felul lui sau ca gusturile nu se discuta, deja poti sa te pişi in ea de imagine de om educat.
Chiar nu imi esti mai superior daca nu folosesti un limbaj cu injuraturi in el.

| pietrean explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca vulgaritatile te reprezinta ca om,ca devii mai dur,dar asta arata cat esti de slab. Dar,asta este treaba ta!
Greselile gramaticale,incerc sa ti le corectez,totusi:
-"trebuie sa-l RESEMNEZI cu ceva". Corect, ar fi "trebuie s-al RECOMPENSEZI cu ceva"(privitor la un "multumesc" sau "funda" dat unui raspuns)
- nu exista "mai superior", ci "superior"(este un pleonasm).
Dar, cum am spus:daca nu exista cultura, nu exista nici bun simt!
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

Omule, tu citesti printre randuri? N-am zis ca vreau sa fiu un dur daca folosesc cuvinte vulgare, nu. Ti-am zis de ce le folosesc.
Am vazut greseala la mai superior, ca n-am mai stat sa-mi corectez raspunsul si ti l-am formulat rapid in 5 minute. Dar sa zicem ca asta nu e o scuza.
Si tu chiar mi-ai interpretat prost chestia cu resemnarea si cu recompensarea. Ai luat fix sensul ala gresit care ma face sa par ca nu stiu ce inseamna.
Si care e legatura dintre cultura si bun simt? Se dezvolta ambele la sincron, iar daca nu e una, nu e nici cealalta?
Nu te mai crede moţul căcatului, ca nici un text nu stii sa interpretezi.Si nu ma uit de sus la tine, nu. Nu-s autosuficient, dar n-am cum sa iau sfaturi de la unu' care nici macar nu pricepe ce vorbesc.

| darrio2007 a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza unii care raspund la o intrebare(nu de putine ori aiurea)si mai cersesc si funda.

| pietrean explică (pentru darrio2007):

Poate sunt de moda veche,dar mie mi-ar place sa mi se multumeasca,deoarece asa este apreciat efortul omului,de ai raspunde(bine sau rau)cuiva,care a pus o intrebare si vrea o solutie,un sfat, un ajutor.
Dar, a devenit si o "moda" printre tineri, ca la sfarsitul raspunsului, sa cerseasca fundita.Ei cred ca raspunsul lor este corect(si de multe ori nu este!) si vor un "trofeu".

| darrio2007 a răspuns (pentru pietrean):

Sa stii ca si eu sunt de moda veche.Si mai sunt pe site asemenea oameni.Nu intamplator am zis oameni.Sunt destui adolescenti pe aici care pun intrebari dar vor doar raspunsul care le convine.Pentru ca asa considera ei ca este bine. Daca le dai un raspuns normal, sa zic asa, te mai si bestelesc.Sa nu zic alt cuvant.