| anonim_4396 a întrebat:

Numele predicativ poate fi exprimat prin conjunctia,, sa,,?

1 răspuns:
| Drunkk a răspuns:

Numele predicativ formează împreună cu un verb copulativ predicatul nominal.
Exemple de verbe copulative:
a fi
Ex: Claudia este isteață. (unde isteață este nume predicativ.)
a deveni
Ex: Sebastian va deveni aviator. (unde aviator este nume predicativ.)
a ieși (a deveni)
Ex: Ciocolata va ieși gustoasă. (unde gustoasă este nume predicativ.)
a se face (a deveni)
Ex: Cosmin și-a propus să se facă inginer. (unde inginer este nume predicativ.)
a părea
Ex: Băiatul pare deștept. (unde deștept este nume predicativ.)
a se chema
a se numi
a constitui
a rămâne
[modifică]Exprimare

Numele predicativ se exprimă prin:
Substantiv
Andrei este doctor.
Adjectiv
Mărul este roșu.
Adverb
Afară este frumos.
Pronume
Colegul este el.
Numeral
cardinal
Elevii sunt cinci.
ordinal
Verb la modurile:
infinitiv
Plăcerea este de a citi.
supin
Cartea este de citit.
Interjecție
Afară este bârr.