| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Observ că în ziua de azi toată lumea e indiferentă. Bine, să nu generalizăm. Aproapte toți sunt doar preocupați cu treburile lor și se „folosesc" de „oamenii cu suflet bun".
Rar „oameni cu suflet bun" în ziua de azi, iar aproape toți suferă din cauza „indiferenților".
Dacă ești „prea bun" cu lumea, nu e bine, că suferi! Dacă ești prea „indiferent", nici așa nu-i bine. Mereu are cineva de comentat. Pentru cei mai „sensibili", e greu să-i ignore. Deci ești mai „fericit" dacă-i tratezi pe toți cu indiferență?

28 răspunsuri:
| ForeverAlone97 a răspuns:

Cu toții ne folosim de alții pentru a ne satisface interesele.

| lilith16 a răspuns:

Accepti ce-i în jurul tau, alegi doar ce-ţi place, ignori ce urăşti
asa imi gestionez eu viata, nu ma intereseaza de ce cred alţii

| Sofer a răspuns:

Culmea ca eu peate tot am vazut nu mai oameni indiferenti...

| RAY a răspuns:

Esti prea idealista iar acum vezi ca stai ca nu e asa, dacă continui asa o sa devii mizantrop

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru RAY):

De ce aș fi prea „idealistă"?

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru ForeverAlone97):

Asta așa o fi.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru lilith16):

Ce fericiți pot fi uniiwinking straight face

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Consideri sau considerai ca lumea este buna dar vezi ca nu e asa, nu e vorba ca lumea e rea e vorba ca omul actioneaza emotional, are interese,iti gestioneaza timpul in functie de propiul interes, sa spunem ca un baiat iti vrea virginitatea o sa iti ofere tot timpul lui iar apoi nu prea, desigur nu putem generaliza e doar un exemplu, nu inseamna ca nu te iubeste si ca are un interes, trebuie sa faci ca oameni sa aiba un interes fata de tine nu sa te astepti sa aiba sau sa ceri atentie

| laSoledad a răspuns:

Trebuie un echilibru in toate.

Lumea oricum comenteaza din orice, oricine ai fi. Chiar si despre cel care ar gasi tratamentul pentru ca oamenii sa nu mai moara de cancer, lumea ar avea pareri opuse.

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Nici asa nu e rational, prieteni tai trebuie sa fie pupatori in fund, daca te critica gata te urasc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt oamenii, sunt rai, n-ai ce face

| Celcestietot a răspuns:

Nu este vina ta ca incerci sa fi o persoana buna, ci a celor din jur ca nu accepta binele.

| lilith16 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu am spus ca sunt fericită, e un motto de care ma tin atat, fericirea nu vine din asta.

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

Nu are treaba, nu ma critica si daca ma critica o iau ca pe învăţătură de minte, desi ei nu o fac si nici nu pupa in fund, de ce sa te critice daca iti sunt prieteni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Exagerezi cu toti suntem si rai si buni, ce tu esti sfant?

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

De ce sa te critice daca iti sunt prieteni = pentru ca iti vor binele, tocmai aia sunt prieteni cu adv, de la care ai ce invata, pierderea timpului prin barfe nu ajuta deloc

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

Adolescentii nu stiu sa faca diferenţa dintre critica constructiva si cea inutilă, asta e clar, sa zicem ca asa e, nu sustin ca daca imi ofera critică ii urasc

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

De acord cu tine, desigur jignirile nu sunt critici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu toti, scuze

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu e bun sa spun asa, terminati dramele astea, nici noi nu stim de ce suntem in stare

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica mai fericit? Pai exista fericit si mai fericit? Credeam ca fericirea e una singura :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da esti mai fericit daca ii tratezi pe cei care nu te respecta si nu te apreciaza cu bune, cu rele. ar trebui sa te antrenezi cel putin personalitatea sa nu mai fi asa de sensibila e greu dar cu timpul vei reusi cu cat cunosti mai multi oameni de genu asta cu atat mai mult vei fi pregatita si mai atenta cui ii oferi incredere si atentie si nu vei mai putea fi asa usor de manipulata, vorbe frumoase multi le spun dar fapte mai putin. ar trebui sa iti axezi atentia catre cei ce se aseamana cu tine daca te implici in alte anturaje ce nu se aseamana cu tine te vor bate cu prostia si experienta.
Si da multi sunt indiferenti si se folosesc de cei cu suflet bun si naivi atat timp cat li se permit acest lucru. oamenii linistiti, sinceri si politicosi sunt marginalizati daca inainte acestea erau calitati acum se pare ca sunt ceva ce ''distanteaza ''
Si sa te schimbi doar pentru a fi aceptata de ei nu are rost cine te place te place asa cum esti. si eu sunt la fel si se pare ca nu mai sunt bagat de seama
Daca nu esti cool si smecheras si nu ai aceeasi gandire ca a lor nu esti acceptat. se pare ca romanii se aseamana tot mai mult cu acea etnie gipsy.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Baietii de la Parazitii aveau o vorba "nimeni nu scapa virgin viata ne fu+te pe toti incet dar sigur" si inca ceva "daca esti bun esti luat de prost".

Va veni o vreme in care oamenii vor uita ce inseamna sa fi om in adevaratul sens al cuvantului deci cu alte cuvinte trebuie sa iti reamintesc ca noi suntem in JUNGLA. https://www.youtube.com/watch?v=JiuQnNdT-yQ

Viata e de rahat aici daca esti prost esti sclavul perfect la locul si momentul potrivit. Citeste Sfanta Scriptura (BIBLIA) si ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebariile tale legate despre viata si oameni, inca ceva nu UITA ca Dumnezeu te iubeste El nu vrea ca tu sa cazi in pacat sau mai rau sa patesti ceva, "Din viata scapa cine poate exista doar doua directii inainte sau sus sti tu unde". https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w
Adevarul e ca se duce lumea de rapa incet dar sigur de la generatie la generatie, nu te-ai intrebat vreo data de ce devenim mai prosti pe zi ce trece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s fericita.
"Oameni cu suflet bun" e in cele mai multe cazuri sinonim cu prosti.Cum se manifesta sufletul asta bun? Donand bani la spitale si salvând balenele? Nu prea cred.In general e vorba de oamenii aia mereu zâmbitori care sar sa-i ajute aproapele si pornesc din start cu un nivel de încredere de 120%. Prosti cu p mare.Merita sa sufere, si-o fac cu mâna lor.Sensibilii ar trebui sa se desensibilizeze, spre binele rău.
Indiferenta e cea mai buna metoda de protecție împotriva suferinței.Dar lipsa suferinței nu e acelaș lucru cu fericirea.

| Freya1 a răspuns:

Stai linistită că nici indiferenta nu este solutia, pentru ca de multe ori ii lasi tu pe ei da nu te lasa ei pe tine.Eu am pățit asta recent cu niste neamuri.Au început să vorbească aiurea de iubitul meu iar eu pentru ca suntem neamuri am zis ok, nu ma țigănesc cu ei ca nu e bine sa ne stie lumea ca ne mâncăm ca si câini dar rup legătură cu ei pentru ca ma deranjat.Pff,atata mi-a trebuit ca au inceput sa se bage cu bocanci in viata mea si sa ma acuze ca sunt nesimțita ca nici macar nu le calc pragul.

| OrdanKarris a răspuns:

Exact: de ce m-ar interesa problemele altcuiva cand le am pe ale mele. De dce sa ma incarc cu problemele altuia sau alteia cand pot sa evit asta cu desavarsire. Nu am nici un motiv sa ascult sau sa ma intereseze cum a fost ziua nimanui decat a mea, ce a patit persoana respectiva astazi, absolut nici un motiv.winking

| StrongHeart a răspuns:

Nu e vorba ca in ziua de azi sunt oamenii asa.Mereu au fost si vor fi, doar ca acum incepi poate sa realizezi.
Cand esti mic esti ferit de multe din aceste lucruri, apoi cand cresti realizezi toate minciunile si toata ignoranta care se ascunde dupa zambetele false.
Trebuie sa gasesti un echilibru, dupa cum stim, si pe IIsus l-au crucificat ca era prea bun.Nu poti sa fii bun cu toata lumea,dar nici sa le dai in cap la toti, trebuie sa fim echilibrati in tot ce facem.
Trebuie sa ai o anumita doza de ignoranta ca sa ramai sanatos mintal in lumea asta, sa nu ajungi sa te neglijezi pe tine, atunci cand ii pui pe toti inaintea ta si existenta ta o pui ultima nu ai cum sa fii fericit.
Trebuie sa gasim un echilibru, nu stiu...si eu il caut si incerc zi de zi sa pastrez acest echilibru.

| Helper07 a răspuns:

Nu.