| RAY a întrebat:

Pentru cine a calatorit prin europa si care cunoaste limba engleza, te poti descarca cu limba engleza si in ce tarii?

Răspuns Câştigător
| Erick1 a răspuns:

In vestul Europei de obicei te poti descurca ceva mai bine cu engleza. Mai sunt si exceptii, tari precum Franta, Spania, Portugalia, poate chiar si Italia care nu prea se omoara cu engleza. In nord te vei descurca foarte bine, Olanda, Danemarca, Suedia, Germania etc. Iti zic din experienta proprie. A venit instalatorul si vorbea o engleza mai buna ca cea a multor tineri din Romania. Toti stiu engleza pe acolo.

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In majoritatea tarilor te poti DESCURCA (nu descarca) daca stii limba engleza.

| corolav a răspuns:

În mod normal limba engleză este cea mai vorbită și mai curent folosită în relații de orice fel, în Europa.
Foarte probabil că, în viitorul nu prea îndepărtat, cînd U.E. va deveni o entitate absolut unitară, precum S.U.A., limba engleză va deveni limba oficială a comunității europene.
De fapt procesul e într-o dezvoltare perpetuă și limba engleză se învață în școlile din toate țările comunității europene. Dacă o înveți ( chiar așa scolastic) vreme de 7 - 8 ani de zile, oricît ai fi de îngrămădit la cap, nu se poate să nu lipească ceva de tine, încît să te poți descurca într-o conversație de uz curent printre oamenii comunității U.E.

| RAY explică (pentru Erick1):

Si in Germania stiu foarte bine engleza? am fost in Spania nu stia nici macar aia de la aeoroport engleza degeaba vb cu ea aiurea, de astea diin nord am auzit

| Erick1 a răspuns (pentru RAY):

In Spania sunt praf, aia stiu happy In Germania marea parte stiu, acum poti sa ai ghinionul sa dai peste aia care stiu dar nu vor sa vorbeasca (sunt foarte mandri de limba lor), dar de inteles te inteleg. In mare parte vorbesc engleza.

| RAY explică (pentru Erick1):

Tu vb germana?

| Erick1 a răspuns (pentru RAY):

Nu happy

| RAY explică (pentru Erick1):

Da ai vrea?

| Erick1 a răspuns (pentru RAY):

Sincer nu prea, nu am nevoie de ea big grin Momentan vreau sa invat olandeza care seamana cu germana pentru studii big grin

| RAY explică (pentru Erick1):

Sunt curios ce studi faci de ai nevoie de olandeza? 75 la suta din vocabular e similar cu cel german http://how-to-learn-any-language.com/......index.html

| Erick1 a răspuns (pentru RAY):

Vreau sa merg la facultate acolo happy Atunci va trebui sa invat si olandeza. E similara cu germana, dar gramatica e ceva mai simpla

| RAY explică (pentru Erick1):

Sincer nu stiu cum e cu gramatica olandeza dar germana e cam grea