| Izabela000 a întrebat:

Pentru studentii la medicina: cate ore de sport aveti pe saptamana si ce anume faceti in acele ore? Gimnastica? alergare? Si pentru note ce trebuie sa faceti?

1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Ce îți spun eu este valabil pentru UMf București nu știu cum e la restul.
2 ore pe săptămâna - sportul ți-l alegi in primul an pe baza notei de la examenul de admitere. Dacă ai o nota mai mare ai prioritate la sportul cel mai dorit. Sunt vreo 4 sporturi pe serie și alegi ce vrei. Dacă media ta nu se încadrează la prima opțiune vei fi repartizat la opțiunea 2 de sport. Dacă ai scutire de sport te pun automat ei la șah.
Eu sunt la fotbal. Nu pot spune ca jucam meciuri pe bune, facem alergare, exerciții cu mingea, încălzirea și cam atat. Rar jucam intre noi un meci. Bine sportul este in mijlocul unei zile pline și profesorul ne ia mai ușor. Depinde de sportul pe care îl faci. Nu e general valabil pentru fiecare.
Pentru nota dai probe. Și astea variază in funcție de ce ai ales.
Nota nu conteaza la medie, important e sa treci și sa îți iei creditele. De asemenea creditele de la sport nu se aduna la totalul de credite pe an. Dar dacă nu promovezi ai restanta.
Mai mult încurca, asta e părerea mea. Din anul 3 nu se mai face. Doar in anul 1 și 2.