| kristy10 a întrebat:

Refractia luminii care sunt indicii de refractie?dau funda si vot repede intru la 11

2 răspunsuri:
| alexandrualind a răspuns:

Oglinda reflecta exactcum luna reflecta lumina soarelui. oglinda este ceva special ce ia lumina soarelui si o reda mai departe.Este bun raspunsul sau mai vrei ceva?

| andronicus a răspuns:

Schimbarea directiei razei de lumina la trecerea dintr-un mediu transparent in alt mediu se produce datorita interactiunii campului e-m al luminii cu campul e-m al mediului. La suprafata de separare dintre mediile transparente se constituie un strat gradient (tranzitoriu), care face trecerea de la densitatea unui mediu la densitatea celuilalt mediu. La incidenta normala a razei de lumina cu acest strat, interactia luminii cu stratul gradient este perfect simetrica si raza de lumina pastreaza aceeasi directie, la trecerea dintr-un mediu in celalalt. Adica trece dintr-un mediu in celalalt fara a-si schimba directia. La incidenta oblica a luminii fata de stratul gradient, interactia campului luminii cu campul din stratul de trecere, este asimetrica. Adica o semiunda va avea viteza mai mare, iar semiunda urmatoare va avea viteza mai mica. Ca urmare raza de lumina va parcurge un traseu curbat dupa un arc de cerc, care cuprinde cateva straturi de atomi. Lumina cu frecventa mai mare are densitate mai mare si va parcurge un strat gradient mai gros, adica va parcurge un arc de cerc mai lung si va fi deviata mai mult. Lumina cu frecventa mai mica are densitate mai mica si va parcurge un arc de cerc mai scurt si va fi deviata mai putin. In acest fel la trecerea luminii printr-un mediu transparent mai dens se produce separarea luminii dupa frecventa, adica dupa culori si se produce efectul de dispersie a luminii.
Cred ca reflexia este intai o refractie instabila la 360 de grade, in mediul mai dens, dupa care se continua propagarea in mediul initial dupa o directie simetrica cu de raza incidenta, fata de normala la suprafata, in punctul de incidenta.