| Adry05 a întrebat:

Respectați carantina? Ce părere aveți despre cei care o/n-o respectă?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De simbata trecuta nu am mai iesit din casa pana ieri. Ieri am bagat ca pieton vreo 10 kilometri cit am avut nevoie ca sa imi rezolv treburile (nu mofturi, aveam programare cu junioara la stomatolog, plus cumparat 2-3 chestii ca sa nu mai trebuiasca sa ies). Voi mai iesi simbata sa rezolv ceva minor + alte cumparaturi, sper sa gasesc faina de data asta, apoi mai stau in casa vreo saptamana. Evit mijloacele de transport in comun si spatiile inchise aglomerate. Oricum nu am batrini in casa, dar e de bun-simt sa respect carantina asta, ca nu e pusa la misto. Debilii care umbla de nebuni fara rost prin oras si mai ales aia care cumpara carucioare intregi de spirt/dezinfectanti/faina si altele in scopuri de specula i-as lua pe sus, le-as da o bataie buna, apoi i-as pune in spitale in prima linie sa se ocupe de astia bolnavi - spalat buda, dat cu mopul, joburi de-astea de jos. Mama lor de jeguri...

70 răspunsuri:
| Adry05 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

De ce?

| Adry05 explică (pentru Simpatic):

Mă refeream la noi cei sănătoși cărora ni se zice se stăm înăuntru. M-am exprimat greșit, am mai zis.

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

Ok

| RAY a răspuns:

Nu sunt in carantina,dar merg pe jos în fiecare zi,evit contactul cu alte persoane,nu merg cu mijloacele de transport in comun, evit wc publice,nu ating nimic, inclusiv atingerea fetei,ma spal pe maini des

Ce părere aveți despre cei care o/n-o respectă?

niste gunoaie umane,corana asta au aduso aia care au venit din Italia,Spania sa le multumim, acum Romania e buna,sa ne infecteze si pe noi,nu puteau sa stea acolo,fug toti la noi,nu inteleg gunoaiele,iti infecteaza copii,parinti, bunici, prieteni, aceste specomene sunt niste paraziti, astia vor infecta mult Romania, toti ii iubeau ca diaspora, uite diaspora =corona, infecti naibi

| Jus7t a răspuns:

Da.
Întrebarea ta e un fel de "retard detector", că altfel nu văd cine ar spune că are o părere proastă despre cei care respectă carantina/izolarea și o părere bună despre cei ce nu fac asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am neapărat o părere, o părere mai proastă am despre aia ce devin paranoici și să facă crize când le este pusa viața în pericol le pasa doar de ei, dar cam așa e natura umană, când e pe supraviețuire oamenii devin narcisisti și extrem de paranoici.

Mai uimit sunt de panica care o provoacă decât de virus.

nu.Am aceeasi rutina, doar că folosesc dezinfectant când mă spăl pe mâini.
Daca ar fi după mine, nu m-aș supăra sa iau virusul acum, consider că am sistemul imunitar destul de bun încât să-i reziste. Și mult mai bine ar fi acum decât după ce trece primavara sau la anul. Când spitalele nu o sa mai reziste.

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 explică (pentru Jus7t):

Ai fi suprins câți există

| Adry05 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Și? Poate fi oriunde, o poți lua de oriunde și în orice moment când nici nu te-ai aștepta. că nu ai nu înseamnă că e cazu să te plimbi aiurea stânga-dreapta. nu degeaba îți zic toți peste tot să stai acasă

| MihaelaDart a răspuns:

La noi in Grecia nu exista cine este suspect sta in carantină, ci toată lumea este obligata sa stea in carantină căci așa știu medicii după cele 14 zile care este contaminat sau nu. Cine nu respecta are de suferit cu legea, deși unii ignora cât și legile și ies la plimbare. Grecia mâine închid aeroporturile nimeni nu mai pleacă și nici nu vine, la granița intră doar cei care au buletin grecesc și reședința pe teritoriul elen, se iese din casă doar dacă ai un motiv întemeiat, adică: mersul la medic, supermarket, farmacie sau petshop, daca spui că mergi la plimbare ai șansa să fi amendat, daca repeți povestea și ești prins de fiecare dată într-un final înfunzi închisoarea între 3-10 ani. Magazinele de haine, construcții sau alte întreprinderi, baruri/beach-baruri, cluburi etc s-au închis, cine nu respecta din start sunt amendați de la 5000 euro ori inchisoare de la 3 ani in sus. La sate mai greu pot controla situația căci aici sunt muncile agricole și ferme, deși locuind la sat, lumea nu mai iese ca înainte, se protejeaza, la supermarketuri mereu poarta mănuși și măști și se intra cate 2-10 persoane depinde de spațiu.
La noi din păcate numărul suspecților cu Covid-19 sunt de la 6000 persoane, 530 infectați și 13 decese. In fiecare zi numărul creste de îmbolnăviri :'(.
Noi stam mai mult pe acasă și ieșim doar la supermarket, farmacie și petshop, in rest ne petrecem timp in casă sau curte.