| KenNine a întrebat:

De ce femeile poarta tocuri?

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Pentru ca vor sa impresioneze.Vor sa se simta frumoase si apreciate.De asemenea, daca este o persoana scunda cu atat mai mult va profita de tocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocurile arata mai bine la anumite tinuta, ii da o anumita postura corpului, unele sunt scunde si vor sa mai salveze aparenta si pentru a muri de dureri ingrozitoare peste cateva ore. laughing Eu merg mai mult pe ultima varianta, nu port tocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile sunt programate/manipulate prin TV / filme / marketing să iubească pantofii cu toc
Femeile care susțin că poartă tocuri pentru ele, că le place lor și că n-are legătură cu cei din jur, că n-are legătură cu bărbații care le văd pe tocuri, pur și simplu se mint singure.
bărbaţii au purtat tocuri cu mult înaintea femeilor. Se spune că primii purtători de tocuri ar fi fost războinicii persani, undeva prin secolul IX. Pare-se că tocul era special conceput pentru călărie în scopul de a împiedica alunecarea piciorului călăreţului în scara de şa. Tocul era folosit şi drept reazem atunci când războinicii se ridicau pe scara şeii pentru a trage cu arcul.
În anul 1599 un grup de diplomaţi persani vizita Europa în încercarea de a căuta aliaţi în lupta Persiei contra Imperiului Otoman. Imediat după aceea a apărut frenezia modei culturii persane, aristocraţii din Europa de Vest adoptând cu entuziasm pantofii cu tocuri. Pantofii au devenit un simbol al statutului social, iar tocurile s-au lungit pentru a-i face pe bărbaţi să pară şi mai înalţi (mulţi etimologi consideră că expresia din limba engleză "well heeled" ce semnifică "bogat" îşi are originea în acele vremuri).
Femeile îşi tăiau părul şi purtau epoleţi. Fumau pipă şi purtau pălării tipic masculine. Acesta este şi motivul pentru care unele femeile au preluat tocurile – din dorinţa lor de a-şi masculiniza vestimentaţia.
Până la urmă pentru a se diferenţia de femei bărbaţii au renunţat aproape complet la tocuri.
Pentru o vreme au renunţat şi femeile la tocuri, căci nu erau deloc practice, în special pe străzile noroioase sau acoperite cu pietre, unde era practic imposibil de mers cu tocuri. Nu pentru mult timp însă. Tocurile au revenit la modă pe la mijlocul secolului XIX odată cu descoperirea fotografiei. De ce? Aşa cum se pare că se întâmplă frecvent atunci când se inventează o nouă tehnologie, pornografia este aproape întotdeauna prima care se foloseşte de acest lucru, ea fiind de altfel prima care a îmbrăţişat fotografia. Ce legătură are acest lucru cu tocurile? În fotografiile şi ilustratele poştale deocheate, modelele acelor vremurilor nu purtau nimic altceva decât pantofi "moderni" (pentru acele vremuri) cu toc.

| LoveSleep a răspuns:

Le obligă Cristi.

| natsumi346 a răspuns:

Sa tropaie noaptea pe gresie sau parchet
eu am vecini cu tocuri.tropaie noaptea pe gresie si parchet e enervat cand iti tropaie in cap cineva de la etajul 8