| ruddy a întrebat:

Salut,

Stiu ca sunt o multime de droguri pe piata cu riscuri uriase, dar ce ziceti de marijuana? Il considerati un drog de risc sau nu?
Astept pareri pro si contra argumentate.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscul de dependență și nevoia de a trece la droguri mai puternice.

| ruddy explică (pentru sadrian46):

Alcoolu il consideri un drog? te face sa vrei sa consumi ceva mai puternic? In alte tari este ilegal consumul de alcool, precum si in unele tari este legal marijuana.

| sadrian46 a răspuns (pentru ruddy):

Da. Consider alcoolul un drog.
Da, și? În unele țări în Evul Mediu, tentativa nereușită de suicid se pedepsea cu spânzurătoarea. Acum în unele țări eutanasia asistată medical e legală, îți compune și o poezie să o scrii pe piatra de mormânt. Iar la Johannesburg se mai întămplă să plouă cu cârnați.
Iar în Botswana bancnota e meseria lui Bulă din Povestea Poveștilor lui Creangă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca nu este drog, atunci ce este? thinking

| Freya1 a răspuns:

Cred ca orce drog este suficient de periculos incat sa nu il iei.

| ruddy explică (pentru Freya1):

Eu zic ca conteaza in ce cantitati este consumat, asa si o alimentatine nesanatoasa in mod constant este daunatoare.

| Sofer a răspuns:

Un oarecare risc e la orice drog consumat.

| Dismally a răspuns:

Cat timp produce efecte nedorite - si produce, este un drog de risc. Poate nu la fel de periculos ca altele mai puternice dar totusi are si el destule efecte negative.

| ruddy explică (pentru Dismally):

Si alcoolu produce efecte negative, il consideri un drog?

| Dismally a răspuns (pentru ruddy):

Da, este si alcoolul foarte nociv.

| mastadont a răspuns:

Riscuri sunt însă eu îl consider un drog ușor. Dacă ar fi să comparăm cu alcoolul aș spune că iarba e mai sănătoasă iar efectele sunt mai slabe decât ale alcoolului. De la iarbă nu vezi oameni să facă accidente, să se bată și încă nu a fost înregistrat nici un deces de la marijuana. Chestia cu faptul că te face să încerci și droguri mai puternice e relativă, țigara e drog, alcoolul asemenea, deci și astea te pot face ușor să încerci și ceva mai tare. La noi e concepția greșită despre marijuana cum că e mai tare decât cele menționate mai sus doar pentru că e ilegală. Adevărul e că alcoolul e mult mai nociv și are efecte mai pronunțate decât iarba.