| qwertpro a întrebat:

mama mea are 45 de ani si sufera de o boala autoimuna numita artroza.Nu este o boala mortala, ea duce cu timpul la distrugerea cartilajelor si astfel provoaca durere in articulatii.Are dureri de articulatii, dar nu sunt atat de puternice incat sa o deranjeze prea tare, dar boala data nu are tratament.A incercat niste suplimente alimentare cu Colagen timp de o luna, desi situatia nu s-a ameliorat.Stiu ca boala data nu e mortala si ca multi traiesc cu ea, mai ales toti batranii cam, dar mereu ma gandesc la ce va fi in viitor, daca boala va progresa si o sa se simta si mai rau? Uneori chiar ajung sa fiu stresat tare din cauza asta.Imi tot fac mereu griji si imi vin in cap ganduri urate.Ce parere aveti despre situatia data? Merita oare grijile?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Cu grija asta si cu stresul... e greu.
Pe de-o parte e de inteles ca esti om si nu poti trece peste, dar pe de alta parte daca stai sa te gandesti putin logic, daca tu stai stresat si ingrijorat crezi ca o ajuta cu ceva? Practic te imbolnavesti si tu ( de depresie sau cine stie ce ) si o faci degeaba.
Fie ca tu te ingrijorezi sau nu, boala ei va evolua in acelasi ritm.

Rationamentu asta se mai aplica si la regret. Ai gresit ceva si apoi regreti. La ce bun sa regreti ceva ce ai facut deja?
Eu incerc sa adopt gandirea asta deoarece mi se pare mai sanatoasa si productiva si duce la o viata mai buna.

Daca durerile ei sunt suportabile si nu ajunge la spital din cauza lor, eu zic sa incerci sa ai o stare de spirit buna si sa ii transmiti si ei energia ta.

Si tatal meu are o boala asemanatoare, fara leac, autoimuna. Coloana vertebrala i se osifica incet incet, ii reduce mobilitatea si-i provoaca dureri. Are boala asta de 20 de ani si nu-l impiedica cu nimic in viata de zi cu zi. Are si dureri, desigur, dar nu l-am vazut niciodata sa se planga si nu-mi fac griji deoarece stiu ca e puternic.

Bine, as putea spune ca-mi fac putine griji pentru ca exista posibilitatea ca eu sa mostenesc boala si sa o iau pe urmele lui, daaar, cum ziceam, sa gandim pozitiv si sa speram ca nu.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ea trebuie să știe ce obiceiuri și ce alimente au dus la apariția bolii; deci trebuie să renunțe la toate acestea.
Apoi trebuie să cunoască ce obiceiuri și ce alimente duc la vindecarea bolii, și să le folosească.
Cartea aceasta o va ajuta în privința alimentației: https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Acolo se vorbește și despre articulații: ce alimente sunt bune pentru articulații, și ce alimente fac rău acestora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, merită să îți faci griji. Mama dtale va trăi mult, asta este prognoza mea. Dacă tu o iubești pe ea, cu mare probabilitate și ea te iubește pe tine. Iubirea menține omul în viață. Astfel va fi tot mai în vârstă și tot mai handicapată de boala ei.
Dar această boală este reversibilă și poate fi vindecată prin dietă.
Eu am un regim alimentar pentru aceasta, dar dta trebuie să o faci să înțeleagă, că ori își schimbă stilul de viață și alimentația, sau ajunge treptat la cârje ortopedice, și imposibilitatea de deplasare autonomă.
În continuare aș dori să discutăm în privat dacă te interesează căci mediul deschis și permisiv de pe TPU are și defectele lui. Eu am un stil mai radical și imediat sar cunoscătorii să mă corecteze, să mă contrazică, că știu ei mai bine.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu te stresa amice! Să sperăm că totul va fi ok.

| Iote a răspuns:

Nu este o boala autoimuna, ci degenerativa.
Adevarat, nu are leac. Poate doar niste infiltratii cu Boicil sa o ajute temporar. Dar nu orice medic stie sa le faca. Iar durerile vor fi tot mai mari. Ea le va suporta iar tu nici nu-ti vei inchipui prin ce infern trece chiar daca iti faci griji. Medicamentele care ii vor ameliora durerile, ii vor distruge ficatul. De asta e de preferat sa foloseasca unguente locale. Si acelea se absorb (altfel nu isi fac efectul) dar macar afecteaza mai putin. Sa se fereasca de frig si vara si iarna. Si, poate ca schimbarea regimului alimentar o poate ajuta macar partial. Sa urmareasca ce ii face rau. Pentru ca asta nu se vindeca niciodata.
Multa sanatate mamei tale!