| AngelAndreea a întrebat:

Ce inseamna boala autoimuna? Detalii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"În cazul bolilor autoimune, sistemul imunitar ataca si distruge in mod eronat tesuturile si organele umane.
Astfel, pot fi afectate: globulele rosii, vasele sangvine, tesutul conjunctiv, sistemul endocrin, sistemul muscular, articulatiile, centrii nervosi sau pielea.

De regula, bolile autoimune apar in randul femeilor aflate la maturitate, mai exact la varsta fertilitatii.
De asemenea, aceste afectiuni sunt in special ereditare, dar exista si factori de mediu care conduc la slabirea sistemului imunitar.
Simptomele bolilor autoimune variaza de la un individ la altul, fiecare afectiune si manifestare fiind diferita." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/bolile-autoimune_7657

Toate cele bune.

| gosh0108 a răspuns:

Boala autoimuna se numeste boala in care organismul se autoataca prin propriul sistem imunitar, acesta distrugand tesuturi si organe.

| Maracine_Oana_Maria_1985 a răspuns:

Buna, bolile autoimune isi ataca propriul organism. De ex eu am hepatita autoimuna, este o boala cu care o sa traiesc toata viata si pentru care iau tratament doar atunci cand transaminazele imi afecteaza ficatul ( cam 6 luni pe an ). In urma tratamentului boala intra in remisie dar trebuie sa imi fac analizele la sange lunar sa vad daca au crescut transaminazele din nou sa incep sa iau tratamentul. De obicei gasesti foarte greu pe cineva care sa iti puna cu certitudine diagnosticul de boala autoimuna asa ca eu iti recomand sa cauti cel mai bun medic in domeniul in care ai tu boala. Sanatate multa! Funda?