| therock a întrebat:

Suntem o "turma de oi", cine e ciobanul?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Religiosii ar spune ca Dumnezeu e ciobanul. Eu cred ca ciobanul suntem noi insine, fiecare dintre noi pentru sine insusi. Decidem in viata noastra, ne asumam responsabilitati (sau nu), traim si facem toate lucrurile ca sa ne fie bine. Intr`un cuvant, suntem ciobanii propriei vieti.

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Superbasebig grin

April
| April a răspuns:

Ca sa dam o nota de originalitate intrebarii tale verificand totodata cunostintele de limba ale repondentilor-te superi daca propun un fel de joc? Sa formulam in mai multe feluri intrebarea:
Suntem o cireada de...cine e?
Suntem o ciurda de... cine e?
Suntem un tamazlac de...cine e?
Suntem o stava de...cine e?
Recunosc faptul ca anumite cuvinte sunt arhaisme.
; totusi le pastrez fiindca nu stii niciodata de unde sare iepurele!

| Bacemi a răspuns:

Fiecare este oaie si cioban in functie de situatie. Cand te simti vulnerabil, esti trist, simti ca viata ta este fara rost ai nevoie de un cioban sa te indrume. Atunci cand un prieten este in situatia ta tu esti ciobanul cand incerci sa il ajuti sa treaca peste greutati. La fel se intampla si in viata in diverse cazuri.

| JeSa a răspuns:

Is capra tonguecu cornhee hee si mai joaca si la dubluwinking tongue avand tot timpul o dilema happy, sa stea sau sa fie rolling on the floor (capra). Pa, pa! tongue

| Ana a răspuns:

Jiji Becali laughing

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Se pare ca ciobanul nostru este www.tpu.ro

| EUSIATIT a răspuns:

Pai nu stii? nu pot scrie ca mii.sila sa spun. dra nu am ce face. parerea mea e sa fac ceva sa inceapa lucru si tot ce trebuie ca ei se cearta pe ciolan si noi ne scufundam precum BOLOVANU legat cu ata.

| selef a răspuns:

Acela cu mai multe voturi.

| Aliyaa a răspuns:

Dumnezeu! toti oameni sunt niste oi se iau uni dupa alti iar Dumnezeu e ciobanul!

| BabyPink a răspuns:

Poate că tu te simţi o oaie laughing
Eu nu mă simt şi nici nu sunt.
Poate că pe tine te conduce Johannes sau Becali rolling on the floor

| HaChick a răspuns:

Nu stiu cine e, dar dupa cum merg lucrurile, cred ca sta si se c*c* iar noi (oile) suntem jupuiti de dulaii flamanzi care ar trebui sa ne apere...

| di@n@ a răspuns:

Ma gandeam la Becali...sau ce zici de Base...

| Matzaa a răspuns:

Dumnezeuwinking

| therock explică:

Va dau un pont : Nick R...

| vio a răspuns:

Nu sint oaie...sint berbeacahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint scorpion tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Înainte să mă intereseze cine este ciobanul, nu sunt oaie!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ti-ar sta sa auzi pe cineva ca te striga, ce mai faci mai oaie?! rolling on the floor daca iti convine nu ai decit sa fi oaie sau berbec ca miei...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basescu e ciobanul.pe care ni l-am ales.