| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti superstitiosi? Spuneti-mi cateva superstitii pe care le cunoasteti[intrebare pusa de plictiseala]dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Nu prea cred. dar stiu mai multe:
sa nu deschizi umbrela in camera, in casa, deoarece aduce ghinion.

ziua de 13, vineri, e zi cu ghinion.
cand te incalti, prima oara incalti piciorul drept, ca sa iti mearga bine.
sa nu te intorci din drum, atunci cand pleci undeva, si de exemplu ai uitat ceva acasa. laughing
atunci cand te mariti, nu e bine ca mirele sa iti vada rochia de mireasa, pana in ziua nuntii. laughing
sa nu treci pe sub scara, oricare ar fi ea, de zugrav, de lemn, de biblioteca, etc.
sa nu te joci cu foarfeca, pentru ca provoaca cearta in casalaughing
sa nu fluieri niciodata in casa, se spune ca aduce moartea cuivalaughing
pisica neagra cand iti taie calea, nu e bine, aduce ghinion.
atunci cand vezi 3 fluturi care zboara impreuna, este un semn bun laughing
atunci cand calci o furnica, se spune ca va ploualaughing

cam astea le stiu, dar astea sunt vorbe din batrani, nu sunt adevarate. Pe mine ma amuzalaughing)

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

O pisica neagra care-ti taie calea aduce ghnion pentru ziua respectiva.
O vecina care-ti iese in cale ducandu-se cu galeata goala la fantana e semn ca-ti va merge rau, si invers daca te intalnesti cu ea cand se intoarce cu galeata plina.
Un cosar intalnit in cale inseamna noroc si ghinion daca intalnesti un preot.
Daca-ti canta cocosul in pragul casei inseamna ca-ti vor sosi curand musafiri, iar urletul cainelui in nopti tarzii fara luna inseamna presimtirea mortii si acelasi lucru presimte si cucuveaua care canta pe casa.
O stea care cade noaptea de pe cer semnaleaza moartea cuiva.
Sunt foarte multe superstitii create de mintea omeneasca, poate in urma unor coincidente si in care unii cred altii nu.Am observat insa ca, chiar daca te consideri absolut rational si lipsit de superstitii, tot te trece un fior cand o mata neagra iti taie calea cand pleci de acasa.Numai bine.