| anonim_4396 a întrebat:

Va salut și Hristos a inviat. Ce trebuie sa știu pentru a nu crea probele autorităților atunci când imi ajunge pe mâna o Stație radio recepție portabila? https://www.emag.ro/......DDVG71BBM/
Cea din link de la eMag pot accesa frecventele CFR, Ambulantă, Pompier, Firme de Taxi, Sofer de camioane?, etc… Pot comunica cu persoane fizice dacă adult model de stație? Exista vreun tabel cu toate aceste vregvente/canale? Vreau ceva concret.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Activitatea de radioamator emisie-receptieeste permisa numai persoanelor care posedao autorizatie in acest sens

asa că citești și te conformezi:

https://www.qsl.net/yo4aul/siteyo/regulamente/cap7.html

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc mult. deci? nu e de mine și deși sunt fan al lucrurilor noi ce tine de aparatura audio, emisie, etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

~nu e de mine și deși ~

iți iei autorizație și te "joci" cu aparatura, legal și liniștit

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Autorizarea care imi iau bănuiesc ca trebuie sa am un motiv întemeiat, și inde se face o astfel de autorizare și cum?

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

" ca trebuie sa am un motiv întemeiat,"

nu, doar așa că vrei tu

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Ce înțelegi tu din asta? am zis ca așa vreau eu? dacă nu știi ce ai citit nu te mai bagă aiurea

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

Nu mami - nu-ți trebuie motiv, e așa cum e cu permisul de conducere, iți trebuie să justifici vreun motiv?

| Saveluc a răspuns (pentru sierra1):

Nu știu, tocmai am întrebat, trebuie sa am un motiv? și când îți cumperi un pistol bănuiesc ca trebuie sa completezi un formular, banuiesc

| sierra1 a răspuns (pentru Saveluc):

Ok, sper că ai priceput ideea sau joci un rol ce nu te prinde...