| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, doresc sa achiziționez o stație de recepție precum cel din link https://www.emag.ro/......D479NYMBM/ Nu am cunoștința de baza, ce trebuie sa știu dacă doresc sa îl folosesc ca amator? Unde pot găsi lista cu frecvente fără ca eu sa intervin verbal precum CFR, Taxi, Ambulante dacă este posibil? Dacă cade semnalul GSM sau sunt intr-o zona fără semnal pot comunica cu autoritățile sau cu posesorii de statii amatori? Mulțumesc

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista cluburi de radioamatori, atat fizice cat si pe Facebook.
Ia legatura cu ei, iti vor raspunde intrebarilor si eventual te vor indruma pentru obtinerea unei autorizatii.