| anonim_4396 a întrebat:

Vreau date biografice despre Grigore Bajenaru

Răspuns Câştigător
| LuciaCristina1996 a răspuns:

Grigore Popescu-Băjenaru (n. 13 decembrie 1907, Periș – d. 5 februarie 1986) a fost un scriitor român.
După absolvirea liceului Gheorghe Lazăr, a studiat literatura și filozofia la Universitatea București. A lucrat ca profesor la mai multe școli private și de stat, iar mai târziu a avut funcții administrative la primăria Bucureștiului și Galeriile de artă.
A lucrat câțiva ani pe post de comentator științific al ciclului de observații astronomice anuale, în fapt ca redactor al buletinului Institutului astronomic, care era scos anual. [1]
Este cunoscut pentru romanele sale Cișmigiu et Comp., în care prezintă viața de elev la Liceul „Gheorghe Lazăr", situat lângă Parcul Cișmigiu, și Bună dimineața, băieți!, în care prezintă momente din viața sa de profesor.

Opere

Romane:
Cișmigiu et Comp., 1942
Bună dimineața, băieți!, Editura Ion Creangă, 1973; reeditare Editura Didactică și Pedagogică R.A., 2007; reeditare Editura Litera Internațional, 2009.
Mici povestiri despre oameni mari, Editura Sport-turism, 1981
Scrieri istorice:
Banul Mărăcine, Editura Tineretului, 1967
Inelul lui Dragoș-Vodă, Editura Tineretului, 1968
Cerbii lui Mihai-Vodă, ilustrații de Ioan Deak, Editura Tineretului 1968
Spătarul Coman de Suceava, (Roman istoric-din vremea lui Alexandru Vodă. Mușat), Editura Ion Creangă, 1977
Mărețul rege Burebista, Editura Ion Creangă, 1980
Povești și legende:
Orologiul împăratului, Editura Tineretului, 1957
Vârful cu dor, Editura Pentru turism București, 1973
Grădina înțelepților, Editura Ion Creangă, 1975
Prima zi de școală a fratelui meu mai mare

4 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Grigore Popescu-Băjenaru (n. 13 decembrie 1907, Periș – d. 5 februarie 1986) a fost un scriitor român.
După absolvirea liceului Gheorghe Lazăr, a studiat literatura și filozofia la Universitatea București. A lucrat ca profesor la mai multe școli private și de stat, iar mai târziu a avut funcții administrative la primăria Bucureștiului și Galeriile de artă.
A lucrat câțiva ani pe post de comentator științific al ciclului de observații astronomice anuale, în fapt ca redactor al buletinului Institutului astronomic, care era scos anual. [1]
Este cunoscut pentru romanele sale Cișmigiu et Comp., în care prezintă viața de elev la Liceul „Gheorghe Lazăr", situat lângă Parcul Cișmigiu, și Bună dimineața, băieți!, în care prezintă momente din viața sa de profesor.

Opere

Romane:
Cișmigiu et Comp., 1942
Bună dimineața, băieți!, Editura Ion Creangă, 1973; reeditare Editura Didactică și Pedagogică R.A., 2007; reeditare Editura Litera Internațional, 2009.
Mici povestiri despre oameni mari, Editura Sport-turism, 1981
Scrieri istorice:
Banul Mărăcine, Editura Tineretului, 1967
Inelul lui Dragoș-Vodă, Editura Tineretului, 1968
Cerbii lui Mihai-Vodă, ilustrații de Ioan Deak, Editura Tineretului 1968
Spătarul Coman de Suceava, (Roman istoric-din vremea lui Alexandru Vodă. Mușat), Editura Ion Creangă, 1977
Mărețul rege Burebista, Editura Ion Creangă, 1980
Povești și legende:
Orologiul împăratului, Editura Tineretului, 1957
Vârful cu dor, Editura Pentru turism București, 1973
Grădina înțelepților, Editura Ion Creangă, 1975
Prima zi de școală a fratelui meu mai mare

Vad ca nu sunt singura care a dat copy/paste.

| Ionascumihaita a răspuns:

Poti sa dai clik pe acest link http://ro.wikipedia.org/wiki/Grigore_Băjenaru

| Ramona000 a răspuns (pentru Ionascumihaita):

Ce gen literar are domnul vucea? ( schita, nuvela, etc.)?

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Grigore Popescu-Băjenaru (n. 13 decembrie 1907, Periș – d. 5 februarie 1986) a fost un scriitor român.
După absolvirea liceului Gheorghe Lazăr, a studiat literatura și filozofia la Universitatea București. A lucrat ca profesor la mai multe școli private și de stat, iar mai târziu a avut funcții administrative la primăria Bucureștiului și Galeriile de artă.
A lucrat câțiva ani pe post de comentator științific al ciclului de observații astronomice anuale, în fapt ca redactor al buletinului Institutului astronomic, care era scos anual. [1]
Este cunoscut pentru romanele sale Cișmigiu et Comp., în care prezintă viața de elev la Liceul „Gheorghe Lazăr", situat lângă Parcul Cișmigiu, și Bună dimineața, băieți!, în care prezintă momente din viața sa de profesor.

Romane:
Cișmigiu et Comp., 1942
Bună dimineața, băieți!, Editura Ion Creangă, 1973; reeditare Editura Didactică și Pedagogică R.A., 2007; reeditare Editura Litera Internațional, 2009.
Mici povestiri despre oameni mari, Editura Sport-turism, 1981
Scrieri istorice:
Banul Mărăcine, Editura Tineretului, 1967
Inelul lui Dragoș-Vodă, Editura Tineretului, 1968
Cerbii lui Mihai-Vodă, ilustrații de Ioan Deak, Editura Tineretului 1968
Spătarul Coman de Suceava, (Roman istoric-din vremea lui Alexandru Vodă. Mușat), Editura Ion Creangă, 1977
Mărețul rege Burebista, Editura Ion Creangă, 1980
Povești și legende:
Orologiul împăratului, Editura Tineretului, 1957
Vârful cu dor, Editura Pentru turism București, 1973
Grădina înțelepților, Editura Ion Creangă, 1975
Prima zi de școală a fratelui meu mai mare

http://ro.wikipedia.org/wiki/Grigore_B%C4%83jenaru