| MineTugay a întrebat:

Vreau si eu sa stiu antidepresive care nu ingrasa sau care slăbesc. Imi e frica sa iau pentru că toti zic ca îngrașă.

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Ocupă-te de tine de una singură, nu cu medicamente. Nu te vor ajuta cu nimic. Realizează că dacă vrei, poți scăpa de depresie.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Antidepresivele nu ingrasa nici nu slabesc, slabirea sau ingrasarea are legatura cu ce manci =calorii, nu crede in orice aiureala

| T2LS a răspuns (pentru RAY):

Organismul nostru poate slăbi procesul de digerare, ne poate scade metabolismul și așa mai departe și din alte cauze, și grăsimea poate apărea nu doar din cauza a ceea ce mâncăm, chiar dacă îți înțeleg punctul de vedere.

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Nu poate aparea grasimea din nimic, este imposibil asa ceva, energia nu apare din nimic asta stim de pe vremea lui einstein, da antidepresivele pot mari pofta de mancare din cauza dopaminei eliberate in creier, dar nu sa te ingrase

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eu recomand plimbarea pe jos, socializarea

| T2LS a răspuns (pentru RAY):

Poate am creat o confuzie prin "nu apare doar din ceea ce mâncăm", dar de fapt am vrut sa spun că sunt foarte multe lucruri care ne pot face să ne îngrășăm, chiar dacă noi mâncăm puțin, contrariu a ceea ce ai zis tu.

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Nu,eu fac pariu cu oricine daca manci pana in 800 de calorii este imposibil sa te ingrasi, organismul consuma calorii non stop si cand nu facem nimic, nu exista vreun studiu care sa dovedeasca ca restrictia de calorii nu a slabit, chiar te rog da-mi un singur studiu stiintific care sa isi demonstreze afirmatiile, rata metabolica este undeva intre 1700-2000 de calorii, nu ai cum sa te ingrasi si sa manci putin e imposibil asa ceva, astept acel studiu nu vorbe, eu cand afirm ceva dovedesc isi dau o mie de studii facute pe sute de mii de persoane care dovedesc ca orice restrictie slabeste

| T2LS a răspuns (pentru RAY):

1. Nu paria ce nu cunosti.
2. Lasa exagerarile.
3. Nu am spus nicaieri ca daca reduci consumul caloriilor nu slabesti. De fapt, nici macar nu a fost vorba de slabit.
4. Referinta mea s-a facut la faptul ca silueta noastra fluctueaza in functie de activitate. Adica, studiile arata ca nedormitul, stresul constant creste sansa aparitiei problemelor de sanatate printre care si obezitatea.
5. Niciun fapt nu este credibil total. Pana cand nu faci personal cautarile, nu ai dreptul sa-ti afirmi necunostinta in subiect. Ceea ce citesti poate fi la fel de neadevarat precum pare de adevarat.
6. Daca nu esti capabil sa porti discutia asta normal, si sa nu sari rapid cu gura fara macar sa intelegi ce ti-am scris.

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Eu imi sterg contul de pe TPU daca tu te ingrasi sau oricine de aici care manca o punga de pufluteti pe zi,
nu mi-ai dat nici un studiu,nu ai dovedit nimic,cel care afirma ceva trebuie sa dovedeasca nu cel care infirma,asa functioneaza lucrurile,eu ti-am spus daca manci o punga de pufuleti si te ingrasi eu imi sterg contul,in fapt oricine care imi dovedeste asta,orice studiu a dovedit ca subiecti care urmeaza o dieta in putine calorii slabeste, in fapt multi spun ca manca putin dar manca mult de fapt, nici un stres nu poate crea grasime abdominala din nimic, stresul poate cauza pofta de foame da, fizic e imposibil sa te ingrasi daca manci atat de putin, ce spui te pui pe mancat o punga de pufuleti? macar 3 zile, isi garantez ca vei slabi in fapt oricine de pe planeta asta, astept dovada ta nu vorbe multe dovezi, studii stiintifice ai primi premiu oscar in fizica daca s-ar dovedi asta insati, ar cade toata teoriile fizice, moderne si legile termodinamice

| T2LS a răspuns (pentru RAY):

Reafirmi prostia. Nu am spus nicaieri ca daca mananci putin te ingrasi, sau ca daca nu dormi te ingrasi din nimic. Discutia asta pentru mine e incheiata, te repeti incontinuu doar ca sub alta forma. Dovedeste-mi ca am scris eu ceva din ceea ce afirmi, si tac din gura. Doar pentru faptul ca te crezi inteligent nu inseamna ca si esti. De fapt, nu sti nici macar ce inseamna metabolismul si cum functioneaza. Vorbind de studii, si tu ai doar vorbe si un link catre un site care nu ma conving pe mine cu nimic. Ai doar enunturi repetate unul dupa altul si cuvinte in vant. Cand o sa cercetezi personal, si nu o sa promovezi prostia online, discutam cu cea mai mare placere. Dar pana atunci nu-ti mai zice ca ai dreptate si invata putina biologie de clasa a 7-a.

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Eu nu inteleg de ce te-ai enervat? ca ma dau inteligent gresit eu pur simplu nu cred in ce ai afirmat tu,ce sunt tare in gura deci nimeni nu are voie sa te contrazica, normal ca nu isi convine nici un studiu ca ai o minte inchisa, dogmatica si tu deti adevarul absolut doar tu restul se inseala, ti-am spus manca o punga de puflueti si mai discutam dupa o saptamana, vorbesti de biologie ti-am explicat ca fiecare vietate are o rata metabolica si ca consumam calorii non stop, ingrasarea vine cand mancam mai mult decat consumam

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Https://www.youtube.com/watch?v=63YdGZkpsao
uite sa vezi cum au slabit multi prin restrictie calorica, repet cu cat slabesti mai mult cu atat metabolismul merge in jos, ceea ce inseamna ca daca o persoana de 200 de kg baga 3000 de calorii in ea dupa ce a slabit 150 de kg sa spunem va avea rata metabolica undeva la 1000 de calorii, da daca ea va manca doar 3 pungi de pufuleti se va ingrasa din cauza ratei metabolice mai mici, sunt unele persoane obsedate de greutatea lor care consuma si 500 de calorii pe zi, dar eu vorbesc de majoritatea restrictia calorica functioneaza mai ales pe o dieta high protein low carb

| RAY a răspuns (pentru T2LS):

Nu-mi place minciuna
grăsimea poate apărea nu doar din cauza a ceea ce mâncăm
tu afirmat aia ca grasimea apare si daca nu manci

| AvalohAlyn a răspuns:

Vorbeste cu medicul tau psihiatru, el stie cel mai bine.

| T2LS a răspuns (pentru RAY):

Ca după să mă corectez. Nici mie nu-mi place prostia, și încă promovată.

Răspuns utilizator avertizat
| Live4Ride a răspuns:

Bine de ştiut Efectele tratamentului împotriva depresiei se resimt după două-trei săptămâni de la începerea administrării medicamentelor. Reacţiile ­adverse apar însă la scurt timp de la începerea tratamentului şi dispar de la sine după încetarea acestuia.

În unele cazuri, administrarea de antidepresive determină uscăciune a gurii, constipaţie, vedere înceţoşată, ameţeală, creşterea frecvenţei cardiace, tulburări de dinamică sexuală şi agravează glaucomul. Printre efectele secundare frecvente se numără şi starea de greaţă şi voma. În cazul epilepticilor, medicamentele care combat depresia duc la apariţia convulsiilor.

Cel mai bun antidepresiv cred ca este socializarea chiar daca este din spatele monitorului sau a telefonului!

| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
Incearca sa iti revii singura fara medicamente deoarece e posibil ca acestea sa iti faca si mai mult rau!
Pa, pa.

| georgeenglezu2016 a răspuns (pentru RAY):

Grea este limba romana laughing

| RAY a răspuns (pentru georgeenglezu2016):

Ce ai castigat ca mi-ai spus asta?