| Doarunaltutilizator a întrebat:

Ziceti-mi si mie parerea voastra.
Legat de comunism sigur s-a intamplat macar odata sa-ti auzi bunicii,unchii,parintii sau vecinii sau alti oameni ca"pe vremea lui Ceausescu era mai bine,totul nu era le fel de rau ca acum,tineretul nu era ca cel de azi, aveai locuri de munca"si alte lucruri de genul asta.
Acum 26 ani lumea vroia ca comuniismul sa cada pentru tot deauna acum lumea il vrea inapoi dupa ce acei oameni care s-au sacrificat pentru tara au murit ca Romania sa scape de comunism practic pentru unii acei oameni au murit degeaba.
In loc ca noi sa incercam ca tara sa mearga pe acest regim democratic altii vor inapoi comunismul ce sa intelegem de aici?
Romanii nici macar nu stiu ce vor inainte vroiau sa scape de comunism si acum il vor inapoi.
Pai trebuie sa fii sigur de ce iti doresti ca nu mai poti da timpul inapoi daca noi am dorit democratie atunci trebuie sa facem in asa fel incat sa mearga.
Am ajuns sa ne conduca acum niste tampiti in politica? niste tarani excroci care prefera mai mult bautura si femeile care nici nu se prezinta la sedintele de parlament si alteori cand o fac stau la telefon? unde mai vezi asa ceva?
Parerea mea este ca Romania ar putea merge bine si fara ca comunismul sa se intoarca asta daca oamenii de aici chiar si-ar da silinta ca acest regim democratic sa fie bun si daca generatiei de azi chiar i-ar pasa de tara lor.
Voi ce parere aveti? sunteti de acord cu mine?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Erau multe minusuri. Aia care vorbesc numa' de ridica in slavi sunt de obicei lichelele si ignorantii. Adica aia de turnau sau sa se faceau ca ploua cand si-o luau altii de la securitate sau se facea justitie strimba. Da, si inainte se mituiau judecatorii, si inainte se faceau politaii ca ploua la unele infractiuni, doar ca cenzura era foarte stricta. Regimul ala nu a distrus tara, ci a ridicat-o din unele puncte de vedere. Infrastructura feroviara si hidrocentralele + atomica de la Cernavoda, ca sa dau doar doua exemple la botul calului. Nu uita ca fabricile alea distruse dupa 1989 au fost facute inainte. Da, era facut sistemul prost. productivitatea era scazuta fiindca ei voiau sa dea de munca la toti idiotii. etc., DAR macar nu veneau altii sa faca bani din agricultura cu pamintul nostru sa sa ne scoata aurul, gazele, si petrolul, iar noi sa luam firimituri.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In primul rand trebuie aruncati prostii din parlament si sa ne facem dreptate noi cu mana noastra, daca bani nu sant sa-i bage pe cardul bancar pentru ca cifrele electronice exista pana in mama naibii si acolo s-ar putea adauga multi bani virtuali (ceea ce implica plata numai cu cardul bancar desigur) si asa toti am fi fericiti

| Doarunaltutilizator explică (pentru mgtow):

Asa este.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu e asa. De aia e el sofer si nu economist.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Pai nu are dreptate ca aia din parlament sunt niste prosti si trebuie aruncati?

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Aruncati unde? Trebuie luat fiecare la puricat, luat inapoi inzecit fiecare leu pe care l-a devalizat/primit ca mita, si dupa aia pus sa curete cartofi pe salariul minim. Aia care nu sunt cretini nenorociti si rau-voitori (Pambuccian, Cernea, si alti citiva) trebuie trecuti la guvern. Din partea mea, as desfiinta de tot senatul si cd ca is fix degeaba.

Ma refeream la aberatiile lui cu bancile si bagatul de bani pe card, in special...winking

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Aia da de acord.
Cred ca s-a referit sa fie dati afara cand a zis aruncati.

| KodrutZ a răspuns:

Ca o paranteza, am prins un pic din perioada aia, am fost si soim, si pionier, am cumparat si ciine/lapte pe cartela. A, da, si am prins si penele alea zilnice de la curent, iar apa calda aveam de 2 ori pe saptamana vreo 2 ore.

1. Lumea voia pe draq. Daca ar fi vrut sa cada comunismul, stateau toti in strada pana pleca si ultima secretara a lui nea Fanica de la Colibasi care a fost comunist inainte de 1989 si si-a gasit post in administratie/politica si dupa. Lumea voia sa aiba haleus, potol, si program mai lung la tembelizor. Lumea voia un pic de libertate de miscare, sa mai vada cum e pe-afara. 1989 A FOST LOVITURA DE STAT MASCATA DE O FOARTE TIMIDA MISCARE POPULARA. Miscarile de la Iasi sau Timisoara ar fi esuat rasunator daca nu aveau suport din interiorul sistemului si din afara tarii.
2. Acum nu avem democratie. Avem un comunism cu dictatura clanurilor mafiote mascat in democratie, pe cand inainte era dictatura de familie si atit.
3. Romanii nu vor comunism, dar foarte multi vor sa li se dea mura in gura. Sa fie democratie, da' sa ne dea si noua. Nu conteaza ce, sa se dea mai putin, sa ajunga la toata lumea.
4. Romania AR PUTEA sa inceapa sa mearga bine daca chiar si acum s-ar aplica punctul 8 de la Timisoara, dar un pic extins. A fost tac-tu parlamentar PSD dupa 1990? Bun, nu ai ce cauta in administratie, in politica, in justitie, in absolut nici o slujba platita de la stat. Nu ai ce cauta in nici o firma care are contracte cu statul, direct sau indirect.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Pai la cum vorbesc unii batrani despre Ceausescu si despre cum era pe vremea lui ma face sa cred ca altii chiar vor regimul ala inapoi.
Regimul ala a distrus tara, Romania ar fi fost si ar fi in prezent o tara buna daca acel regim n-ar fi existat la noi, am fii fost demult in UE, agricultura ar fi progresat si acum, ar fi existat acele fabricii care acum nu mai sunt si lumea de aici n-ar mai fii avut mentalitatea asta proasta de oameni comunisti.

| Doarunaltutilizator explică (pentru mgtow):

Acum cand vezi la stiri ce se intampla aici in tara la ce gafe si stricaciuni pot face unii inculti la ce poti sa te astepti? ce ai vazut ieri la stirile de la PRO TV (nu e cazul tau ca sunt sigur ca tu nu te uiti la televizor)vorbesc de altii, acea stire daca s-ar da si peste 3 ani nu ar fi cu nimic mai diferit.
Traim intr-o tara cu batrani barfitori care n-au nimic mai bun de facut decat sa-i critice pe altii, mai fac asta si intr-o biserica unde e lume, unde profesorii si elevii din scoli abereaza tot feluri de tampenii si acolo si se vorbesc chestii ce nu-si au rostul de televiziunile de aici ce poti zice aici se promoveaza incultura si mitocania si alte chestii de care nimanui nu-i pasa spre exemplu de ce ar trebui sa-mi pese mie unde a fost in vacanta Prigoana sau Bianca Draguseanu? de aceea zic ca toate emisiunile astea ca Un show pacatos, WOWbiz, Click sa fie anulate si scoase din grila de programe pentru totdeauna.
Altii mai si zic ca vor schimbare.
"Nu putem schimba lumea daca nu ne putem schimba pe noi insine."
Sa tine-ti minte asta cei care citesc acum raspunsurile

| Doarunaltutilizator explică (pentru Doarunaltutilizator):

Si sa va ganditi de doua ori inainte sa criticati pe cel de langa voi ca sunt convins ca nici voi nu sunteti departe de el.
Toata lumea are imperfectiuni, nimeni nu-i perfect.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Bingo. NU AM teveu. Se intampla o gramada de chestii super misto in tara, dar stirile MANIPULEAZA la modul porc. Sincer, as prefera cenzura.

| Doarunaltutilizator explică (pentru mgtow):

Oricum ai privi revolutia ca era lovitura de stat sau mai stiu eu ce faptul e oricum consumat s-a intamplat ce s-a intamplat si nimeni nu mai poate da timpul inapoi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Lovitura de stat e data din interior. Pleaca ai vostri, vin ai vostri. Revolutia e a poporului, iar noua conducere ii reprezinta. Cei ce conduc de 26 de ani, cu foarte putine exceptii, s-au erijat in reprezentanti ai poporului. Nu e vorba de dat timpul inapoi, e vorba ca cei vinovati SA PLATEASCA!

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ce chestie e misto in ceea ce am spus eu mai sus? ca batranii sunt barfitori si restul celor enumerate?

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Da cei vinovati sa plateasca exact dar acum sunt convins pe altii ii doare fix in cot de ce s-a intamplat acum 26 de ani si nici macar acolo.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu, nu, zic ce se intampla in general si e ignorat de stiri. Manageri la stat care fac treaba de milioane, profesori de elita, gesturi umanitare de nota 11 care nu se mediatizeaza decat extrem de putin (Casa Share, de exemplu), si multe altele.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Asta da intr-adevar au fost si sunt incontinuare aici oameni care chiar au facut ceva bun cu vietile lor si nu s-au bagat in tot feluri de porcarii si si-au vazut de ale lor si au ajuns oameni respectati ca Vadim Tudor(pacat ca a murit, mi s-a parut un om bun chiar daca mai injura la televizor).

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Vadim era cu capul. Plus ca inainte ii cinta in struna lui Ceausescu. Dupa ce a pierdut alegerile impotriva lui Iliescu, trebuia sa se retraga din politica.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ce pot sa spun nimeni nu-i perfect.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Desigur, dar cand vine vorba de politica si aia care ne reprezinta, trebuie' sa ii avem in frunte pe ai mai buni. Nu e bai ca e vreunul curvar sau betiv, atita vreme cit are onoare. Marea problema la astia ai nostri este ca miine pupa unde azi scuipa si mie asta mi se pare de neconceput.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Asa e trebuie sa aiba onoare si nimic mai mult.

| mgtow a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Erau multe minusuri. Aia care vorbesc numa' de ridica in slavi sunt de obicei lichelele si ignorantii. Adica aia de turnau sau sa se faceau ca ploua cand si-o luau altii de la securitate sau se facea justitie strimba. Da, si inainte se mituiau judecatorii, si inainte se faceau politaii ca ploua la unele infractiuni, doar ca cenzura era foarte stricta. Regimul ala nu a distrus tara, ci a ridicat-o din unele puncte de vedere. Infrastructura feroviara si hidrocentralele + atomica de la Cernavoda, ca sa dau doar doua exemple la botul calului. Nu uita ca fabricile alea distruse dupa 1989 au fost facute inainte. Da, era facut sistemul prost. productivitatea era scazuta fiindca ei voiau sa dea de munca la toti idiotii. etc., DAR macar nu veneau altii sa faca bani din agricultura cu pamintul nostru sa sa ne scoata aurul, gazele, si petrolul, iar noi sa luam firimituri.