| syd2 a întrebat:

Ce parere aveti despre comunism, si despre comunismul in Romania?

14 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Este o intrebare la care nu s-a raspuns SINCER VREODATA!
De ce? Nu fac decat o scurta schita, spatiul nu permite mai mult!
Este o constatare strict personala, vazuta cu ochii mei si completata cu marturiile stramosilor mei sinceri.
Comunismul in Romania a fost impus prin intelegerea URSS, SUA, GB.
Comunismul in Romania s-a folosit de nemernicii hoti, ca si acum, sa fim o zona de jefuit!
Comunismul in Romania nu a existat, a fost doar o pavaza de autoaparare!
Mai putem discuta, daca accepti IPOTEZELE!
Comunismul a fost ca si alte curente o ascundere fortata a hotilor in spatele masselor.Ca si Nazismul.
Democratia si de azi, frizeaza cu porcaria asta.

| Croampa a răspuns:

Iti raspund c-o intrebare: ce parere ai despre Nazism?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Croampa):

Ma bag si eu in discutie, ca musca-n rahatSi spun: : Hotii la nivel inalt impart lumea in extreme! La vremea aia s-au gasit : bolsevismul si nazismul.
Odata impartiti mujicii, populatia, a fost mai usor de suordonata! Simplu!
Acum e la moda alta smecherie :scizarea religiilor, falsificarea ca si pana acum a adevarurilor! Si oamenii pun iarasi 'botu'"!
Uita ce ti-am spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haaaaaaaaaai Lenin

| Scarbo a răspuns:

"Toti egali, dar saraci."Ce parere pot avea despre asta oare? In anul 1932-1933(Holodomor), Mao prin anii 1960, Stalin, Marx. Nu am o parere prea buna despre comunism, intotdeauna a cautat sa transforme omul intr-o masinarie supusa muncii grele, ca orice alta ideologie totalitarista de altfel, dar in comunism se aplica colectivilizarea, ceea ce nu este un lucru prea corect, nu mi se pare corect ca tu sa fi muncit o viata intreaga, sa ai niste studii, si sa fii la fel de sarac ca si cineva care toata viata sa a stat prin baruri si si-a irosit viata aiurea. Pur si simplu nu e corect. In Romania comunismul inca ar fi mers bine, daca nu si-ar fi bagat coada sotia lui Ceausescu si ceilalti "evrei".

| syd2 explică (pentru Scarbo):

De fapt, Stalin si toti au interpretat gresit comunismul facut de Marx, parerea mea, ei nu au adus ceea ce a vrut sa faca Lenin.

| ishallhelpyou a răspuns:

Avea părțile lui bune și rele.

Dacă încerci să vezi acel big picture și devenim un pic indiferenți, realizezi că nu este ok, pentru că selecția naturală nu se mai întâmpla deloc, dar nu că în prezent s-ar întâmpla.

Dacă nu suntem așa de cinici, avea părți bune și rele (mă repet), părți bune că aveai asigurat totul în viață, părți rele că nu aveai libertatea de gândire și acțiune pe care o ai în prezent.

| syd2 explică (pentru ishallhelpyou):

Ce ai in vedere prin selectie naturala?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru syd2):

Ce am in vedere?
Nu cred ca intelegi termenul de selectie naturala.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Selec%C8%9Bie_natural%C4%83

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ishallhelpyou):

Libertatea de gandire nu ti-o poate lua nimeni. poate cea de manifestare, asta este si acum in mare impas. Oamenii iar au inceput sa vorbeasca 'cifrat' sa nu jigneasca comunitati sau personaje la putere.Hai sa fim totusi sinceri, macar cu noi insine!
De actiune? Libertate? In cadru legal desigur.Dar cine sunt cei care fac legile? Cine le aplica si cum mai ales?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Selectia naturala se poate discuta doar in state in care continuitatea se pastreaza de cateva secole.Gen Elvetia, Suedia.
Se si vede diferenta cu celelalte state.
Un regim, indiferent cum ar fi denumit, initial sau mai tarziu, nu are nici o importanta!
O tara care nu-si schimba permanent stapanii poate evolua in sensul in care ni l-am dori toti! Iar amintesc :Elvetia, Suedia!

| keepcalm99 a răspuns:

Asta e o intrebare ascunsa? Din cate stiu e democratie la noi in tara.
(Bine..stiu ca la noi este inteleasa altfel-/gresit decat in celelalte tari..dar...tot democratie se numeste).

| anonim_4396 a răspuns (pentru keepcalm99):

În general se referea, şi la perioada comunistă.