| anonim_4396 a întrebat:

1. De ce atrag atât de mult imaginile cu conținut sexual?

2. De ce femeile și bărbații sunt excitați de acestea? Ce e așa mare scofală la aceste imagini/video-uri/clipuri?

3. Există cineva imun la acestea în viața asta? Prin imun la acestea mă refer chiar și la persoane umane. happy

4. Care e secretul lor, ce se întâmplă în corpul nostru de se întâmplă acea excitație? Știu de hormoni. Dar mai există un alt secret? happy

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Mai mult bărbații sunt atrași de imagini. Ei sunt cu privitul. Femeile sunt cu atingerile. Un bărbat nu trebuie sa arate ceva unei femei, cu o simpla atingere poate face minuni, daca știe cum să o facă. In schimb, un bărbat poate sa ramina rece daca nu vede ceva demn de văzut.
De ce atrag imaginile? Pentru că sexul are putere, și puțini pot sa ii reziste. Un bărbat mai degrabă ar alege sa renunțe la o masa buna decat sa nu facă sex. Între cele două, sexul cistiga detașat

2) Puterea imaginației. Îți închipui că tu o faci. Și dacă cea din film (pentru bărbați) arata foarte bine, comparativ cu nevasta, care de la o vârstă nu mai arata binișor, o iei ca pe un bonus.

3) Exista persoane imune. Femeile frigide, și bărbații la fel, nu știu care e termenul care descrie starea aceasta la bărbați. Sunt și persoane care consideră sexul a fi ceva aiurea, stupid.

4) Totul tine de trepadusii de hormoni. O cantitate scăzută de hormoni, in special testosteron la bărbați are de-a face cu un libidou scăzut.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca acolo se reflecta adevarata fata a oameniilor

| mihai69 a răspuns:

1. Pentru că suntem ființe sexuale și sexul este necesar ca să ne înmulțim. Suntem programați genetic să ne dorim sex;
2. Vezi #1.
3. Da, sunt și persoane asexuale. Puține, dar sunt;
4. Da, mai e: milenii de atracție sexuală pentru perpetuarea speciei. E o imprimare comportamentală greu de stăpânit, e în subconștientul tuturor (aproape).

| Mosotti a răspuns:

Este f simplu, deci:

O sa raspuns la toate 4, ca baza e aceiasi.

Oamenii au scopul biologic sa perpetueze specia. Ca sa te faca sa faci sex, a facut ca cea mai intensa placere sa fie sexul.
De aia se zice ca cea mai mare secretie de dopamina e la sex, adica de fapt cea mai importanta e reproducerea.
Si apoi la mancare, adica supravietuirea.

Asa ca...find o placere extrema, iti place f tare si intri in starea in care o faci (exact ce natura doreste sa faci, sclavii de noi, executam, nu comentam).

Ne excitam la imagini si alti stimuli sexuali ca asa suntem construiti, substante din creier se secreta care duc la excitatie, excitatie care puternic sa te impinga sa o rezolvi, la stimuli sexuali creieru sare. Asta e secretul cum ar fi.
Altfel cum ai executa ordinu sa perpetuezi specia?
Doar ca nu ne prindem de mecanism si ne miram de ce.

E f mare scofala! Ca sunt stimuli sexuali puternici imaginile alea si alte chestii.

Niciodata continutul sexual nu va scarbi cum zice Freya1, atat timp cat oamenii exista, 95 % din ei se vor aprinde la stimuli sexuali, fie imagini, fie naturali.
Sunt destui care resping asa (se pun ei cu natura), dar daca e prea tare te trezesti "sunt si eu om totusi...".

Si aia de ii auzi tu "nuooo, aaaaa, porcarii, cum sa ma uit eu la asa ceva", tu ii crezi? Pai aia care zic asa is mai bagati in din astea multi din ei.
Se aprind si aia ca radiatoarele date la maxim la o adica.
Si daca nu se uita, dar daca se uita, 90 % sar in sus si astia.

Imuni exista si nu unul, dar aia au dereglari hormonale, psihiatrice, psihologice, neurologice.
Pe undeva este mai bine asa.
Ca multe necazuri aduce cuplatul asta. E la inceput bine, dupa aia 90 % din batranei din toate generatiile iti zic ca, casatoria e un rahat.

Nu are legatura umanitatea cu imunitatea la tot ce tine de sex.
La aia cand vad un eventual partener dezbracat sau imagini, in creier nu se intampla ce se intampla la ceilalti, nu se excita, nu nimic, li se pare o prostie comica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. De ce nu? Depinde acum de persoana. Imaginile cu continut sexual/nudurile sunt ca povestile/desenele animate pentru copii.
2. Pentru ca majoritatea proceseaza stimuli vizuali inainte de orice altceva. Pentru ca adesea e vorba de lucruri pe care le fac foarte rar in viata reala sau deloc, gen scenarii fanteziste cu baiatul care livreaza pizza/profesoara/fata vecinului/samd.
3. Desigur, exista persoane care din motive neuro-fiziologice nu au nici un impuls sexual. Sau orbii, desigur.
4. Da, mai exista un secret. CREIERUL!

| Freya1 a răspuns:

Imaginile cu conținut sexual în curând vor scarbi,nu vor mai atrage pentru ca deja s-a facut exces de asta.
Lumea azi e tot mai fixata pe sex,pe pornografie,pe goliciune din cauza curiozității, din cauza educației proaste, din cauza lipsei de sex la unii, din cauza obsesiei la alții.
Dar părerea mea e ca în curând toate astea se vor diminua pentru ca deja se exagerează și încet devine mai atractiv sa vezi o persoana îmbrăcată decât dezbrăcată.

Eu spre exemplu, deși nu sunt imuna pentru ca deja ma enervează și dacă ma enervează înseamnă că încă îmi pasa, nu ma simt atrasa în mod special de nici o goliciune străină sa zic asa.Ca sa ma simt atras de cineva gol, trebuie întâi sa ma simt atras de persoana aia si din alte puncte de vedere.

La întrebarea asta ultima e mult mai complicat de explicat și nu știu dacă pot sa ma exprim doar în doua trei rânduri.

| Hammurabi a răspuns:

Nu mă mai uit la imagini sau filme porno de pe la 20 de ani.
Prefer realitatea.
În al doilea rând nu mi-au plăcut niciodată astea din epoca noastră. Și când eram puștan și mă uitam, preferam filmele porno din anii '60.
Astea din zilele noastre sunt grețos de explicite și mai mult te scârbesc decât să te excite.
Părerea mea.

| DjSannan a răspuns:

Interesul pentru imagini cu conținut sexual poate fi influențat de o serie de factori, cum ar fi natura umană de a căuta stimuli sexuali, curiozitatea sau dorința de a înțelege sau experimenta sexualitatea. De asemenea, acestea pot fi atractive din cauza excitației asociate cu activitatea sexuală.

Excitația în legătură cu acest tip de conținut poate fi diferită pentru fiecare individ și poate fi influențată de experiența sexuală, atitudinea față de sexualitate și nivelul de comfort cu subiectul. Hormonii jucă un rol important în stârnirea excitației sexuale, dar alți factori, cum ar fi emoțiile și gândurile, pot juca, de asemenea, un rol important.

Nu există nicio persoană complet imună la stimuli sexuali, deși unii indivizi pot fi mai puțin sensibili sau mai puțin interesați de acestea.

Secretul excitației în legătură cu conținutul sexual poate fi complex și poate fi influențat de mai mulți factori, cum ar fi hormonii, gândurile și emoțiile, precum și de personalitate și contextul social. În plus față de hormoni, sistemul nervos central și creierul joacă un rol important în procesul excitației sexuale