| Nsnsns a întrebat:

1. De ce majoritatea actorilor porno au circumcizie?
2. Care e procentul persoanelor care au circumcizie?

4 răspunsuri:
| mitzok a răspuns:

1.pentru ca sunt americani si la ei asta este obiceiul, peste 90% din americani au circumcizie.

2.in europa este sub 20% cel putin in aceste urmatoare tari: Armenia, Austria, Belarus, Belgium, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Moldova, The Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Serbia, Sweden, Switzerland, Ukraine, United Kingdom.

| IAR a răspuns:

Eu am penisul circumcis, serios fara gluma.
Daca ai intrebari legate de acest subiect poti sa ma intrebi.

| Nsnsns explică (pentru IAR):

De ce ai fost circumcis?

| jj7700 a răspuns:

Daca stii la ce sa te uiti, sunt destui actori necircumcisi, care doar isi decaloteaza complet penisul in timpul actului si/sau au un preput scurt. Din punct de vedere estetic si pentru a intari ideea de virilitate si marime a penisului, producatorii de astfel de filme evita sa arate pensiuri acoperite de preput, intrucat un penis nedecalotat duce cu gandul la stare flasca si e mai putin stimulant vizual.

Sunt si actori circumcisi, intr-adevar in numar notabil, care in multe cazuri au fost circumcisi din considerente culturale (cum e in America), sau medicale (in general pentru tratarea fimozei). Destui dintre ei isi fac circumcizie si ulterior intrarii in industria pornografica, in special datoriata aspectului, mai ales cei cu un preput foarte lung care ar arata mai inestetic. Depinzand de fizionomia fiecaruia si de cand si cum a fost operat, la unii este mai vizibil acest lucru, avand penisul in culori contrastante, putand fi observat locul in care au fost cusuti in urma extirparii preputului, in vreme ce la altii e aproape imposibil sa iti dai seama daca au fost operati sau doar s-au nascut cu un preput mai scurt.

La nivel mondial, incidenta circumciziei este in jurul valorii de 35% din populatia masculina, variind de la 99.9% in tarile arabe si Israel, la 80% in SUA, Filipine, Correa de Sud, la 20% in vestul Europei, la undeva sub 2% in Romania. Majoritatea acestor operatii au fost facute din considerente religioase si culturale (cam 90%), restul fiind din motive medicale. Altfel pus, din 100 de barbati luati aleatoriu din lume, 65 sunt necirumcisi, 32 sunt circumcisi pe motive culturale sau religioase, iar restul 3 din motive medicale. In absenta impulsurilor social-religioase, rata Romaniei de 2%, estimata de mine din varii surse online, cat si din ce mai vezi pe la sala/plaja/intre prieteni, este conforma cu estimarile globale de 3% din circumcizii strict medicale. As zice chiar ca poate in Romania nu avem cultura sa tratam fimozele la timp si cum trebuie, ceea ce e aparent din cate intrebari de genul sunt pe acest site, de unde si rata usor sub trendul global.