| chuckmanson a întrebat:

A avut cineva de aici o relație cu o persoană narcisistă sau care prezenta trăsături/tendințe narcisiste?
https://www.healthline.com/health/narcissistic-personali ty-disorder
https://manofmany.com/......narcissist
https://www.healthline.com/health/mental-health/am-i-dat ing-a-narcissist
Dacă da, cum s-a terminat?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca am avut pe cineva ce a indeplinit majoritatea criteriilor înafara de una.Da,într-adevăr nu avea empatie,simțea ca i se cuvine tot ce e mai bun,simțea nevoia mereu de atenție și complimente si mai ales cand avea o pasa proasta cauta prezența ce il "diviniza" ca sa se simt a mai bine,mi-a spus mult prea repede te iubesc,ma bombardat la inceput cu mesaje frumoase de dragoste,daca faceai ceva ce nu prea ii convenea deja se distanță si începea să se reorienteze, nu avea prieteni stabili (ca ala e nu stiu cum, ca celălalt e invidios) doar ca nu avea neapărat chestia aia de a se lauda pe el sau a nu te asculta, făcea chestiile astea, dar având în vedere că după, dispărea foarte repede probabil in cautarea altei victime ce sa il idolatrizeze probabil era un semn ca nu prea ii plăcea să asculte si sa plictisit.Ca sa nu mai spunem ca ii plăcea mereu sa faca cuceriri noi si dupa ce vedea ca, chiar e plăcut le dădea cu piciorul si pleca mai departe.Si acum dupa ani de zile tot asa este.
Păi ne-am despărțit evident ca din cauza lipsei de empatie si sentimente.Nu puteam sa stau cu un om ce ma face sa ma îndrăgostesc prin comportamentul lui mirific si dupa sa dispară si sa reapară cand are nevoie de confirmarea ca e plăcut de mine.Si pe deasupra sa mai si spuna altora ca eu sunt disperată după el dar el nu e interesat.
Ani de zile m-a cautat tot asa pentru confirmarea lui si dupa dispărea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Adecvat ar fi sa spunem cu trasaturi sau tendinte, pentru ca nu suntem experti ca sa putem da un diagnostic, la fel cum scria si in articol.

Da, am iesit cu cineva care se regaseste in mare parte in descrierea unui narcisist din articol, articol complex si foarte bine structurat in opinia mea.

La inceput era lapte si miere, s-a grabit foarte repede sa intram in relatie, avea stima de sine scazuta, nu prea ii pasa ce simt eu sau despre viata mea, cel mult pretindea. Cand am iesit cu verisoara mea si iubitul ei, se uita mai mult la ei, la mine aproape deloc, la fel cum se specifica si in articol.

S-a terminat foarte prost pentru ca eu nu am acceptat tot acest comportament si nu am putut fi manipulat, ea a incercat sa pretinda ca ne despartim, dar de fapt era o tactica ca sa ma controleze.

Imi spunea ca nu va mai avea o realtie mult timp.

Incerca sa ma manipuleze astfel incat eu sa imi doresc sa ma impac cu ea, sa-i cad si in genunchi.

Trebuia sa ne intalnim, dar eu nu mi-am mai dorit asta.

Am mers la ea acasa pentru ca totul era foarte dubios, tot comprtamnetul ei si nu stiam exact cum stau lucruile

Am sunat-o si i-am scris, ea a coborat foarte greu si initial nu a vrut sa coboare, iar conversatia a sters-o, semn ca era cu cineva si nu voia sa stie despre ce e vorba.

Cand a coborat intr-un final, s-a victimizat, la fel ca si in mesajele text.

Am vurt sa urc sus, in cele din urma am reusit.

Ea spune ca nu e cu nimeni, apoi ca e cu o prietena, apoi ca e cu un prieten si intr-un final a spus "da sunt o cur*va.

Pana la urma am reusit si chiar era un baiat acolo.

Nici macar dupa asta nu a recunoscut nimic si a incercat sa ma minta pe fata, dupa ce a vazut ca nu merge, m-a blocat si nu a mai vurt sa discute cu mine.

Cel mai probabil, in momentul in care si-a dat seama ca nu ma poate controla, a renutat.

Succes!