| maday95 a întrebat:

A doua sau prima saptamana de sarcina se poate vedea asa de repede la ecograf

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, absolut imposibil. O sarcina se vede la ecograf cam din saptamana a patra, daca ecografistul este foarte experimentat, are un aparat performant si cauta sarcina cu mare atentie. la o ecografie obisnuita, sarcina se vede cam in a sasea saptamana.

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu, nu, în niciun caz! Sarcina se poate vedea la ecograf începând cu a şasea săptămână, atunci când bebeluşul are 2-5 centimentri şi poate fi observat cu ajutorul ultrasunetelor.
Până atunci, poate fi folosit un test de sarcină sau o analiză de sânge.

| naitreaba a răspuns:

Insarcinata la 16-17 ani? Foarte frumos...

| ananyyo a răspuns:

Eu am facut prima ecografie la 4 saptamanii, se vedea sarcina dar nu si embrionul.in prima saptamana e aproape imposibil de depistat o sarcina la ecograf( pana se instaleaza in uter).

| Loveeh a răspuns:

Sarcina se poate identifica la 5 saptamini de la UM, DAR la acea virsta se vede doar sacul embrionar si nu altceva. activitatea cardiaca si semnele ca "sarcina e bine" se pot confirma pe la 13-14 saptamini.
fa-ti o programare la una dintre clinicile private (diagnosus, sanador, CMU) si acolo un ecografist de meserie iti va face o ecografie pe un aparat performant
succes!