| JessicaLove a întrebat:

Acum 9 luni m-am despartit de prietenul meu căci nu ne mai înțelegeam, ma enervase intr-o seara când eram in sesiune, încercam sa invat iar el tot bea și asculta muzica și zicea sa copiez la examen. atunci m-am suparat și am pus punct, căci eram foarte nervoasa și stresată. I-am zis sa iasă de la mine din casa, el s-a îmbrăcat și când a văzut ca nu îl opresc a zis ca nu vrea sa renunțe la noi, dar eu tot o tineam pe a mea. Nu a fost un iubit rau, el era destul de implicat, eu eram cam nasoala. mereu el zicea sa ne vedem, eu deloc. Și tocmai pentru ca îmi reproșa asta, poate din aceasta cauza ma încăpățânam mai mult sa nu ii spun (am fost 2 ani împreuna). Știu ca asta a fost urat din partea mea. Dar ma gândesc ca deși el zicea sa ne vedem, in weekenduri dormea la mine așa ca nu poate sa îmi spună ca eram chiar atat de neimplicata cum pretinde, nu? Ma distanțasem de el pentru ca. amândoi eram virgini și îl iubeam așa ca am ales sa fie el primul. Ma rog, încă suntem. Pentru ca, la început îmi reproșa ca nu voiam (am vrut doar după un an) iar când am vrut efectiv el nu știa ce sa facă, deci am avut atat de multe încercări eșuate pentru ca nu putea, începusem sa ma simt prost și sa ma simt eu aia "care vrea doar". Probabil era din cauza ca era virgin. habar n-am. Și așa m-am simtit super prost și m-am distanțat de el. Apoi m-am gândit: totusi, băiatul asta a fost mereu lângă mine, sexul nu contează, pot sa mai fiu virgina eu chiar ma simt bine așa deși am 20 de ani și el 21laughing și m-am gândit ca poate am exagerat cu faza aia, ca și eu in seama aia fumam mult și nu stăteam cu el, tot in bucatarie mergeam. Și am zis ca suntem chit și am exagerat. Și îl iubesc dar era doar o perioada nasoala pentru mine, atat. dar bineînțeles ca mi-am dat seama de asta abia după 2 luni (2 luni in care am ieșit des cu fetele. doar ca sa îl uit). Și i-am scris, și m-am întors, hotărâtă ca el. ca el e acolo. Dar n-a mai fost. Nimic n-a m-ai ajutat. A fost in spital, am mers la el. tot ce mi-a spus a fost "apreciez, dar nu mai vreau relație". 5 luni mi-am cerut scuze, nu m-am simtit prost niciun moment pentru ca. stiam cât a tras și el de relația asta. Dar toată lumea zicea sa renunț, ca sunt prea disperata. Dar eu nu am putut, stiam cât a luptat și el pentru mine mereu, niciodată nu a vrut sa plece. Am simtit sa fac și eu asta pentru el. dar n-a mai vrut. Știți, nici el n-a fost perfect. de multe ori m-a mințit, de multe ori a preferat sa stea cu prietenii lui. Dar eu ma gândesc ca, dacă eram și eu altfel, mai drăgăstoasă. mai implicată, poate era bine. Pentru ca el mereu a vrut sa facă bine. Dar acum. îmi spune doar ca nu ii mai pasa, ca l-am lăsat singur doua luni și nu ma poate ierta. Dar și eu l-am iertat mereu. Îl iubesc. Îl iubesc și știu ca nu poate fi așa, mi-e prea greu sa accept. El era calm și ma iubea. Și nu pot sa cred ca a devenit așa, nu pot sa cred ca nu ma iubeste. chiar nu pot. Mereu ma gândesc ca poate, e doar ranit. Dar dacă era doar ranit probabil dădea un semn ca vrea sa ne împăcăm pana acum, nu? I-am scris mult. mult prea mult. Iar când am renuntat oarecum, luna trecuta intr-o seara mi-a dat mesaj ca ii e dor de mine și a venit sa doarma la mine, bine, cică era in zona si a intrat cu un prieten pana la mine. Normal ca ne-am sărutat toată noaptea, sex n-am făcut ca iar nu a fost in stare laughingdar jur ca nu-mi pasa de asta. Și in seara accea mi-a zis ca ma iubeste "te iubesc dar tu chiar crezi ca vreodată o sa fie bine intre noi? Eu m-am saturat de scandal". dar promit ca am simtit ca ma iubeste in seara aia. am simtit. Pentru ca îl cunosc. și a simtit și el ca îl iubesc. Dar normal ca după a spus ca nu mai simte la fel, ca el relatii false n o sa ducă. dar chiar am simtit ca ma iubeste. dar cuvintele alea m-au durut atat de tare încât nu i-am mai scris. Iar apoi, după câteva săptămâni mi-a tot scris pe insta când postam instastory, mai ales când era beat laughing) și zicea "pup" și de astea... odata când a fost beat a zis ca nu ma poate uita. acum 2 săptămâni am vorbit ultima data mai multe zile la rând, doar de astea. cum suntem, cum ne simțim. mai trimiteam pupici. Iar ieri mi-a trimis o poza cu el care o avea la poveste. nu știu ce sa mai fac. I-am scris luni la rând și n-a cedat. Îl iubesc și nu vreau sa renunț. i-as scrie iar dar probabil iar m-ar respinge. vreau doar sa știe ca îmi e dor de el și ca îmi e foarte greu, ca îl iubesc enorm și îmi pare rau și ca eu sunt in stare sa nu-i mai vad Greșelile doar pentru a fi totul bine. tot ce îmi doresc e sa vadă ca țin la el cu adevarat, dar nu vede, el acum vede doar o cale. Ce ar trebui sa fac? Sa renunț, sa continui? Oare de ce mi-a scris? Credea ca o sa încep iar sa insist sau pur și simplu așa aiurea?

5 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Eu cred ca" mingea"este in terenul lui, eu il consider vinovat pe el, cred ca ai facut suficiente demersuri, ai insistat prea mult, sper ca el sa realizeze ce pierde si sa reactioneze.
Bafta!

| FruttiFresh300 a răspuns:

Exista atat de mult "dar" in ce ai scris, incat mi-am dat seama ca esti foarte nesigura de tine. Il vrei si nu-l vrei. E vorba de atasament, obisnuinta cu el si acum ca esti singura, ii simti lipsa si ai fi in stare sa te multumesti cu el asa cum e doar sa nu mai fii singura.
Nu accepta orice om in viata ta doar ca sa nu te mai simti singura.

| OldSoul a răspuns:

"El era calm și ma iubea. Și nu pot sa cred ca a devenit așa, nu pot sa cred ca nu ma iubeste"

Oare tot efortul tau pe care-l depui in acest momentu nu e mai mult asa "din curiozitate" decat din iubire?
Nu-ti vine sa crezi ca a trecut peste relatia voastra, si ca nu te mai vrea, si nu prea suporti ideea asta.
Din acest motiv incerci si promiti multe, dar, cel mai probabil odata ajunsi impreuna, vei deveni exact cum erai inainte, tipa aia care astepta ca el sa insiste, dar tot il refuza.
Si, exact din acest motiv el nu cedeaza, stie ca daca va impacati, in timp, nu se va schimba nimic, vei deveni exact cum ai fost si inainte.

| Uvox a răspuns:

Wow! Cata încăpățânare pe mine sa citesc tot!
Daca te minte, asa am retinut, renunta. Ai grija de învățătură, de tine.
O sa vina si vremea ta.

| bwb a răspuns:

Baiatul nu are nicio vina, este un om sensibil care a rectionat in mod logic, atentie, independent de vointa lui!
"Eul" sau a hotarat sa nu faca sex cu tine, pentru ca el "eul" a simtit tu nu vrei (probabil esti frigida)
La tine este cheia si sunt convins ca oricine ar fi in locul lui ar fi patit la fel.
Din moment ce nu puteti face sex, nu mai are niciun rost sa fiti impreuna.
Mingea este la tine si sunt convins ca sunt multi factori fizici si psihologici pe care trebuie sa ti-i modifici.
Este greu sa modifici ceva prin vointa, cauzele principale pentru esecul relatiei voastre sunt in primul rand educatia ta: fumezi mult, esti incapatanata, dictatoriala si neintelegatoare, nu ai rabdare, ai preconceptii si mai ales ales, probabil, ai o lipsa majora de hormoni. Cred ca asta este principala cauza pentru ca nu are erectie cu tine. Cum spuneam "eul" sau simte ca tu "nu esti acolo" si se comporta ca atare.
Sa nu interpretezi gresit spusele mele, pana la urma, dorinta ta de a face sex, este factorul hotarator. Dupa parerea mea ai o singura sansa sa reiei in conditii normale aceasta relatie.
Mergi la: psiholog, la sexolog, fa-ti analize complete, ia-ti cu strictete medicamentele (pe baza de hormoni care iti vor fi recomandate) in ordinea asta!
Ai sa constati ulterior acestor demersuri, ca el se va excita fara sa vrea, numai privindu-te, fara ca tu sa faci ceva.
Spiritul sau este peste tot si comunica fara ca tu sa stii, cu al tau.
Dialog: El (spiritul): ce zici ma, vrea fata asta sa se f.a cu mine? Tu (spiritul): nu vrea ma, nu are chef, si nu are sange in instalatie, isi satisface nevoile cu tutun, cu onanie, cu ganduri obstructionale, asa cum au educat-o parintii si probabil anturajul...eu (spiritul) ii respect dorintele cu loialitate, fara sa gandesc eu pentru ea si fac totul asa cum imi cere!
El: aaa, bine, atunci nici noi nu vrem ceva impotriva vointei ei.

Succes!