| anonim_4396 a întrebat:

Acum stiu, toata increderea mea s-a dus.Pot simti asta pana in maduva oaselor si nu e din cauza kg in plus sau cm in minus, doar din cauza persoanelor care mi au implantat in cap ca sunt o persoana urata care nu merita sa traiasca.Dar nu a fost o singura persoana au fost mai multe.Cel mai mult doare ca fratele meu trebuie sa ma numeasca asa ca sa imi aminteasca toate acele lucruri oribile..Acum stiu, orice as face nu mai pot lua inapoi acele cuvinte si ce doare cel mai mult e ca nu stiu cum ar trebui sa imi recapat aceasta incredere.Cand cineva ma numeste 'urata' iar eu las capul in jos pur si simplu ma macina,daca imi spui acum ca nu e asa deja nu mai are rost, nimic nu se schimba.Cum as putea face ca acest sentiment sa dispara? Au fost baieti care mi au zis opusul, cu timpul am vazut ca acelasi tratament i se aplica si celei mai urate fete/femei.In concluzie,nimic nu m-a ajutat sa scap de acest complex de inferioritate,pe oricine as intreba si mi-ar raspunde negativ rezultatul va fi acelasi, stiu asta pentru ca oricand aud cuvantul 'urata' inima mea parca ingheata.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Dar de ce te afecteaza atat de tare?
Tu nu stii ca majoritatea oamenilor vorbesc de la gura in afara? Spun lucruri urate doar pentru ca stima lor de sine e praf si asta e singurul mod in care pot creste in ochii lor sau ai altora: punand pe altii la pamant.
Pai daca stai sa iei in serios toate prostiile astea in loc sa iti vezi de viata ta, inseamna ca ei au castigat si ca tu esti o persoana slaba de caracter.
Te consideri urata? De ce?
Ce crezi ca e in neregula cu tine?
Cateva kg in plus? Da-le jos.
Oricum in ziua de azi orice defect se poate retusa. Daca chiar crezi ca nu meriti sa traiesti pe acest pamant pentru ca nu au ALTII loc de tine, imi pare rau sa te anunt ca nu ai nici un drept sa iti bati joc de viata ta si de tine asa.
Da, bun, traim in societate bla, bla...asa si? Caracterul si personalitatea sunt singurele lucruri care conteaza. Asta pentru ca daca tu incetezi sa te consideri urata, se va schimba si perspectiva celorlalti despre tine. Daca vor vedea ca te doare la bascheti, se vor potoli. Pentru ca ei d'aia o fac. Ei nu realizeaza ca pe tine te doare...ei cred ca fac misto si se distreaza, nu isi dau seama de efectul vorbelor astora asupra ta. Si asta e vina ta. Tu trebuie sa nu le mai dai putere.

36 răspunsuri:
| Sexualitate a răspuns:

Ia-te bucăţică cu bucăţică şi, mai întâi, demonstrază-ţi ţie însăţi că eşti frumoasă, că te simţi bine cu tine, că ai încredere în tine. Nu-i aşa că ai ochi frumoşi? Nu-i aşa că ai buze frumoase?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mda,cum ai spus tu, nu e ca si cum fizicul nu ar conta. Oricat de nobil ar fi un caracter nu cred ca te poti indragosti doar de asta, aceea persoana trebuie doar sa aiba ceva placut tie. Adevarul e ca mai mult am deschis aceste subiecte pentru ca in ultimul timp au aparut persoane care mi-au atras atentia.Dar, acum ca au disparut sunt mai bine, nu imi mai pasa asa mult de subiectul asta.Intotdeauna,nu a fost frica de a nu gasi pe cineva mai ales ca nu m-am putut gandi la asta si sunt destul de mica, mai mult a fost teama ca nu sunt eu. exact cum mi as dori sa fiu. Da, putem comunica. Daca vrei iti poti lasa adresa de facebook sau nu stiu...O zi buna in continuare. :*

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da poti lasa adresa de fb

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Mereu m-am gandit sa merg la un psiholog,dar a aparut intrebarea : Vor spune ei ceva ce nu stiu deja? Cunosc starea pe care o am, nu e bine pentru ca sunt pesimista,nu sunt sociabila si ar trebui sa ies. Ce ar putea sa imi zica? Stiu deja toti factori care m-au adus aici,din familie,din afara. Am fost la psihologul de la liceu,dar asta nu m-a ajutat sa ies deloc din depresie. Uneori am impresia ca nu ma voi schimba,nu conteaza cat de mult incerc. Sau cate schimbari voi face la mine, mereu va fi ceva sa ma tina in loc sau ma faca sa ma intreb 'de ce nu sunt de ajuns de buna? Nu pot mai mult?'. Sunt multe lucruri pentru care sunt dezamagita de mine, as schimba multe si nimeni nu intelege ce se intampla exact in mintea mea. Tot ce va trebui sa fac e sa trec singura peste, e singurul lucru pe care il pot face.Da, imi place sa ma 'victimizez' pentru ca sunt mult mult prea realista.
Pentru timpul acordat va multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Unde Rcover sau uite link ul http://www.facebook.com/profile.php?id=100007314137595.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok ti-am dat add