| anonim_4396 a întrebat:

Acum stiu, toata increderea mea s-a dus.Pot simti asta pana in maduva oaselor si nu e din cauza kg in plus sau cm in minus, doar din cauza persoanelor care mi au implantat in cap ca sunt o persoana urata care nu merita sa traiasca.Dar nu a fost o singura persoana au fost mai multe.Cel mai mult doare ca fratele meu trebuie sa ma numeasca asa ca sa imi aminteasca toate acele lucruri oribile..Acum stiu, orice as face nu mai pot lua inapoi acele cuvinte si ce doare cel mai mult e ca nu stiu cum ar trebui sa imi recapat aceasta incredere.Cand cineva ma numeste 'urata' iar eu las capul in jos pur si simplu ma macina,daca imi spui acum ca nu e asa deja nu mai are rost, nimic nu se schimba.Cum as putea face ca acest sentiment sa dispara? Au fost baieti care mi au zis opusul, cu timpul am vazut ca acelasi tratament i se aplica si celei mai urate fete/femei.In concluzie,nimic nu m-a ajutat sa scap de acest complex de inferioritate,pe oricine as intreba si mi-ar raspunde negativ rezultatul va fi acelasi, stiu asta pentru ca oricand aud cuvantul 'urata' inima mea parca ingheata.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Dar de ce te afecteaza atat de tare?
Tu nu stii ca majoritatea oamenilor vorbesc de la gura in afara? Spun lucruri urate doar pentru ca stima lor de sine e praf si asta e singurul mod in care pot creste in ochii lor sau ai altora: punand pe altii la pamant.
Pai daca stai sa iei in serios toate prostiile astea in loc sa iti vezi de viata ta, inseamna ca ei au castigat si ca tu esti o persoana slaba de caracter.
Te consideri urata? De ce?
Ce crezi ca e in neregula cu tine?
Cateva kg in plus? Da-le jos.
Oricum in ziua de azi orice defect se poate retusa. Daca chiar crezi ca nu meriti sa traiesti pe acest pamant pentru ca nu au ALTII loc de tine, imi pare rau sa te anunt ca nu ai nici un drept sa iti bati joc de viata ta si de tine asa.
Da, bun, traim in societate bla, bla...asa si? Caracterul si personalitatea sunt singurele lucruri care conteaza. Asta pentru ca daca tu incetezi sa te consideri urata, se va schimba si perspectiva celorlalti despre tine. Daca vor vedea ca te doare la bascheti, se vor potoli. Pentru ca ei d'aia o fac. Ei nu realizeaza ca pe tine te doare...ei cred ca fac misto si se distreaza, nu isi dau seama de efectul vorbelor astora asupra ta. Si asta e vina ta. Tu trebuie sa nu le mai dai putere.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Caracterul si personalitatea sunt singurele lucruri care conteaza serios?
hai sa facem un experiment pe strada cu o fata frumoasa, prost educata dar super frumoasa, o fata urata olimpica la matematica, sa vedem cati barbatii agata fiecare fata vrei sa incercam?

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Reciteste raspunsul meu si vei intelege la ce anume m-am referit.
Si da, conteaza cel mai mult. Frumusetea e trecatoare si inselatoare si desi poate la prima vedere esti mai atras de o persoana frumoasa, realizezi dupa ca e egal cu 0 daca in cap are tarate sau daca vorbeste ca la usa cortului sau e total needucata.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Pana la urma, faza e ca traim in prezent si nimanu nu-i pasa cum vei vi in viitor sau ca avea cu cine sa moara, lar prima impresie conteaza in proportie de 90% dovedit stiintific, faza cu ca vb urat e cool pentru multi

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Eu i-as fi dat alt sfat exista si baieti urati, sunt sigur ca ar gasi unu, dar pretentile sunt mari, tanjim spre infinit si noi suntem mici asta e problema umanitati in general

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Oricum, esenta a ceea ce am spus eu este alta.winking
Si sa stii ca nu, nu toti oamenii sunt atrasi de fizic si nu tot ce e frumos pentru unii e frumos si pentru altii.

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Deci nu cred ca esti atat de inconstient si de superficial incat sa spui asa ceva!
Cum naiba sa fie asta sfatul tau pentru ea? Sa isi gaseasca unu urat? Adica de teapa ei cum ar venii. Daca tu crezi ca asta e raspunsul te inseli amarnic si faptul ca spui asta fara ca macar sa cunosti personal aceasta fata mi se pare strigator la cer.
Adica tu ii spui ca practic nu mai are nici o sansa si ca da, e urata, dar exista si urati...wtf RAY? Te-ai lovit la cap?

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Intr-un studiu stiintific o femeie frumoasa alba era frumoasa pentru toate rasele si nu doar exact si un barbat frumos,oamenii de stiinta au conclizionat ca frumusetea e generala,mai mult studiile pe animale dovedesc acelasi lucru,data viitoare contrezicema cu dovezii, eu isi pot aduce o tona daca doresti, nu exista om care sa nu fie atras de fizic, asexuali sunt inclusiv atrasi de fizic, femeiile pun accent pe alte lucruri din cauza ca frumusetea nu-i o garantie pentru viitor, un barbat pune accent pe fizic pentru ca e o garantie de trofeu in fata altor barbatii

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Din moment ce esti urata crezi ca se va uita unu frumos la tine? fi realistica, in primul rand bine zici nu cunoastem persoana de care vorbesti eu n-am spus ca e urata ea se autodeclara urata dar ce asta inseamna ca nu are voie sa traiasca? eu i-am spus sa stie ce vrea ea, nu vad nimic daca cauta un baiat precum ea la fizic, eu nu i-am spus ca nu are nici o sansa unde am scris eu asa ceva

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Stupid.Nu, frumusetea nu este generala deloc. E la fel de relativa pe cat o aceeasi situatie e interpretata diferit de fiecare subiect supus acelei situatii. Chiar si tu, in doua perioade diferite ale vietii vei reactiona diferit la aceeasi situatie.
Ca exista un asa zis ideal de frumusete care tine de fapt de geometrie si de proportii matematice, asta e altceva. Dar NIMENI nu e frumos la modul general.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Deci selenza gomez un exemplu e urata pentru uni pentru alti frumoasa ciudat argument lipsit de ratiune,logica,chiar si greci antici spuneau ca frmusetea e generala,un lucru frumos e frumos pentru toata lumea, de ce bebelusi zambesc la vederea unui chip frumos? inclusiv stelele sunt simetrica, simetria universului indica ca natura este egala cu ea, uitate in istorie cei frumosi au fost mereu populari,in prezent cei frumosi sunt in top, in justitie un chip frumos primeste p pedeapsa mai mica, orice ce cumparam daca e simetrica are prima sansa, daca tu spui ca nu-i asa, inseamna ca teoria simetrei e falsa adica stiinta e falsa si noua nu ne place fumusetea, hai sa vedem avem 2 persoane una frumoasa alta urata la alegeri care va castiga, sunt si cazuri dar mai rare, vezi personalitati, politicineni nu de la noi si din lume obama e urat? merkel? putin?

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Cum naiba as putea reactiona diferit daca sar repeta acelasi lucru indentic nu stiu, degeaba te minti sincer, frumustea conteaza, pana acuma zero argumente stiintifice

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Nuuuu...sunt maxim de frumosi si merkel si putin...
Ma irita la culme citatele astea din trecut. De unde stii tu ca grecii antici spuneau asta?
Ma rog. Uita-te mai bine tu in istorie si o sa vezi cam cat de relativa e frumusetea si cat de des s-au schimbat standardele de frumusete acceptate ca fiind "generale".
Un chip armonios nu este neaparat frumos cum unul frumos nu e neaparat armonios.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

In istorie putem observa imbracamintea ca stil vestimentar,dar fizic o fata simetrica a fost frumoasa in orice secol /timp/perioada,grecii daca nu te intereseaza istoria asta e sunt fondatori democratiei,erau camiponi in matematica,astronomie,medicina,cultura,cum poti spune de unde sti? de unde sti tu de alte evenimente din istorie,prin scris stim asta, e pacat ca nu ai auzit de marea bibloteca din alexandria in fine,nu sunt maxim de frumosi dar sunt ok, eu n-am spus ca frumustea e totul, tu vorbesti din perspectiva feminima eu ti-am spus ca voi puneti accent pe alte chesti decat frumusete pentru ca asta nu-i o garantie, sramosele noastre nu traiau din frumuste si din mancare, de aia nu putem ajunge la o cuncluzie, hai sa isi mai povestesc ceva in doua grupuri de femei si barbati sau aratat cateva chipuri frumoase barbati au dat note de 3 ori acelasi, femeile de fiecare data diferit doar ca a treia oara celor cu nota mica li sa adaugat o pozitie financiara mare rezultatele au indicat ca un tip care avea nota 5 acuma avea 9 si invers, deci gandim diferit, ne putem contrazcice pana maine, pentru ca noi barbatii nu putem pune accent pe banii cand vine vb de femei, vedem realitatea diferit

| sofisis a răspuns (pentru RAY):

Cine naiba a vorbit de stil de imbracaminte? Nu de moda si fashion vorbeam eu aici.
Ma rog.
Daca tu asa vrei sa consideri e treaba ta. O sa vezi pe masura ce mai cresti ca o sa imi dai dreptate.

| RAY a răspuns (pentru sofisis):

Nici macar nu mai citit pana la final sincer, da o sasi dreptate, cei urati le vrea toata lumea, cei frumosi nimeni ce trist

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Multumesc frumos pentru raspuns. Ai continuat sa ii dai argumente lui Ray, dar la inceput am crezut ca isi poate sustine punctul de vedere intr-un mod convingator.Acum stiu ca m-am inselat. Frumusetea e doar un termen la fel ca si viata. Nu pot inca sa inteleg nimic si ma simt coplesita de sentimente de ura fata de mine, insa sa speram ca vremea in care toate astea se vor schimbe o sa vina. Traim intr-o societate in care prima impresie conteaza cel mai mult, nu ca as fi moarta dupa un baiat frumos, din experienta stiu ca nu doar asta conteaza.Nici pe departe.Lumea continua sa spuna aceleasi lucruri,ai grija de tine si fa ti prieteni,trebuie sa crezi in tine. De fapt nu e ca si cum puteam gasi pe aici un raspuns care sa ma faca sa mi schimb parerea despre mine,despre viata, despre lume.E ca si cum as cauta acul in carul cu fan, pentru ca oricat de mult as nega la cele mai dificile probleme exista intotdeauna cele mai simple raspunsuri. Daca vreau ca viata mea sa fie mizerabila, e doar vina mea, sunt constienta ca schimbarea ei vine tot de la mine.Asta e...Mereu m-am gandit ca nu sunt facuta pentru lumea asta, am simtit ca nu apartin aici.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray,daca nu te superi de intrebarea asta..Cati ani ai? Din pura curiozitate

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Recunosc si am stiut mereu ca sunt slaba de caracter. De asta, e foarte greu pentru mine sa traiesc.De fapt, nici nu pot afirma ca traiesc pentru viata pe care o duc nu se poate sa insemne ca traiesc.Simt ca totul e in neregula cu mine,de la fizic, la psihic, din cauza ca am fost mereu timida, salbatica mai mult, am avut asa multe de pierdut.Majoritatea oamenilor fug de mine, si da chiar imi bat joc de mine si de viata mea.Sunt constienta...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca nu 25

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca tu respingi lumea. Tu consideri ca lumea e cumva...stricata.
In momentul in care o sa te relaxezi si nu o sa mai dai importanta asa multa lumii...o sa iti schimbi perspectiva.
Cati ani ai?
Esti majora?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multi inainte..Nu m-am uitat pe profilul tau. Mersi pentru raspunsuri

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Mda,mai mult decat lumea, pe mine vad in acel fel.Am 17, stiu sunt mica si nu ar trebui sa vorbesc asa usor cand stiu atat de putine, avand in vedere ca nu am trecut prin multe.Dar asta e.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate ai nimerit-o. Esti copil. La varsta asta ar trebui sa iesi in oras, sa pleci in vacante sa iti faci de cap.
Dar, daca tu consideri ca ai intr-adevar o problema, iti propun 2 variante:
1. Daca ai posibilitatea materiala, mergi la psiholog si stai de vorba.
2. Du-te si cazeaza-te o saptamana la o manastire. Sunt ieftine genul asta de "iesiri". Stai acolo, vorbeste cu maicutele despre probleme tale si vei vedea ca e posibil sa te intorci cu o cu totul alta abordare.
Sa nu faci greseala sa crezi ca daca sunt maicute la manastire habar nu au despre viata. O sa fii surprinsa.
O sa te incarci energetic si o sa te apropii de credinta. Care tie momentan iti cam lipseste cu desavarsire. Si singura e clar ca nu poti trece peste problema pe care o ai.
Gandeste-te macar la o excursie de genul asta, intr-un loc spiritual. Indiferent care e el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, daca vrei putem comunica sa nu crezi ca nu poti gasi gasi pe cineva daca nu esti frumoasa eu n-am spus asta, daca esti o fata sincera, serioasa, ingrijita isi pasa de tine vei gasi un baiat serios cei drept majoritatea se uita doar la fizic desi si ei arata ca dracu dar sunt si excepti sa stii, eu mereu am apreciat o fata dupa cum gandeste

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mda,cum ai spus tu, nu e ca si cum fizicul nu ar conta. Oricat de nobil ar fi un caracter nu cred ca te poti indragosti doar de asta, aceea persoana trebuie doar sa aiba ceva placut tie. Adevarul e ca mai mult am deschis aceste subiecte pentru ca in ultimul timp au aparut persoane care mi-au atras atentia.Dar, acum ca au disparut sunt mai bine, nu imi mai pasa asa mult de subiectul asta.Intotdeauna,nu a fost frica de a nu gasi pe cineva mai ales ca nu m-am putut gandi la asta si sunt destul de mica, mai mult a fost teama ca nu sunt eu. exact cum mi as dori sa fiu. Da, putem comunica. Daca vrei iti poti lasa adresa de facebook sau nu stiu...O zi buna in continuare. :*

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da poti lasa adresa de fb

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Mereu m-am gandit sa merg la un psiholog,dar a aparut intrebarea : Vor spune ei ceva ce nu stiu deja? Cunosc starea pe care o am, nu e bine pentru ca sunt pesimista,nu sunt sociabila si ar trebui sa ies. Ce ar putea sa imi zica? Stiu deja toti factori care m-au adus aici,din familie,din afara. Am fost la psihologul de la liceu,dar asta nu m-a ajutat sa ies deloc din depresie. Uneori am impresia ca nu ma voi schimba,nu conteaza cat de mult incerc. Sau cate schimbari voi face la mine, mereu va fi ceva sa ma tina in loc sau ma faca sa ma intreb 'de ce nu sunt de ajuns de buna? Nu pot mai mult?'. Sunt multe lucruri pentru care sunt dezamagita de mine, as schimba multe si nimeni nu intelege ce se intampla exact in mintea mea. Tot ce va trebui sa fac e sa trec singura peste, e singurul lucru pe care il pot face.Da, imi place sa ma 'victimizez' pentru ca sunt mult mult prea realista.
Pentru timpul acordat va multumesc.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Unde Rcover sau uite link ul http://www.facebook.com/profile.php?id=100007314137595.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok ti-am dat add

36 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cere ajutorul unui psiholog. El va sti cel mai bine cum sa te ajute sa iti recastigi increderea in tine. Crede-ma, te poate ajuta foarte mult!
Frumusetea e atat de relativa! Ce e urat pentru un om poate fi frumos pentru un altul si invers. Cel mai mult conteaza sa te vezi tu frumoasa! O vor face si ceilalti, crede-ma.
Toti avem defecte, dar pana la urma aspectul fizic e trecator. Mult mai important e caracterul unui om.

| Sexualitate a răspuns:

Ia-te bucăţică cu bucăţică şi, mai întâi, demonstrază-ţi ţie însăţi că eşti frumoasă, că te simţi bine cu tine, că ai încredere în tine. Nu-i aşa că ai ochi frumoşi? Nu-i aşa că ai buze frumoase?

| RAY a răspuns:

Da-mi si mie o poza cu tine sa vad, fizicul conteaza sa nu fiu ipocrit cu tine, mai ales la barbati conteaza mult mai mult ca la femeii pentru ca barbati pun pe primul loc fizicul, daca ai fi pus o poza cu tine tias fi spus sincer cum esti,asa nu pot spune toata lumea e frumoasa, nu-i adevarat asta si stim cu toti asta dar ne mintim, cand te voi vedea imi voi spune parerea, nu isi fie rusine de tine insuti, TPU nu-i site de batut joc de alti

| Lawliet14 a răspuns:

Ai nevoie de iubire ca sa te vindeci, ia sa te tina cineva in brate! Si e totul numai in capul tau, functioneaza si autosugestia. Repeta in fata oglinzii in fiecare zi ca esti frumoasa! Cauta despre autosugestie pe Google, sunt propozitii de acest gen. Poti incerca si la un psiholog.

| SuckTheGod a răspuns:

Daca esti credincioasa... se spune ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu... pana la urma toti oamenii suntem frumosi.

Si inca ceva... frumusetea e relativa, pentru unii esti urata pentru altii esti frumoasa... asta nu aee importanta, frumusetea e trecatoare, gaseste pe cineva care sa te iubeasca pentru ceea ce esti pentru ca dupa trecerea anilor doar caracterul ramane.

| DyingLight a răspuns:

Dar nu esti urata, fiecare persoana este frumoasa in felul ei. Nu trebuie sa asculti de toti oamenii idioti, ci trebuie sa te iubesti asa cum esti si sa astepti pana ce va aparea acea persoana speciala care te va face sa te simti cea mai frumoasa. Fii tare si nu mai gandi negativ.

| AndreeaRV a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti in felul asta, cred ca ai nevoie doar de prieteni care sa fie alaturi de tine in momentele astea. Daca vrei sa vorbim mai mult despre asta poti sa-mi trimiti mesaj in privat.