| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma va rog cu cateva sfaturi. sunt cu un baiat de 2 ani de zile dar de vreo cateva luni m-am indragostit de un prieten de al lui. imi place cum arata, cum se imbraca si imi place foarte mult ca e destept, aici referindu-ma ca invata bine si stie intr-adevar ce vrea de la viata in timp ce prietenul meu chiar daca are 20 de ani nici servici nu are si nu stie ce vrea sa faca cu viata lui. asta ma deranjeaza foarte tare. baiatul de care imi place este mai mic decat mine cu vreo 6 luni eu avand 17 ani dar nu cred ca are importanta faptul ca e mai mic.important e ca imi place totul si ma atrage absolut tot la el. el ma cunoaste mai mult ca ma stie ca sunt prietena prietenului lui si nu stiu daca are ceva mai mult pentru mine.de cate ori se intampla sa ne vedem se uita destul de des la mine dar nu stiu ce vrea sa insemne asta. tot ce stiu e ca atunci cand il vad simt ca inima mea o ia razna. mentionez ca el si prietenul meu nu sunt prieteni buni ci avand in vedere ca locuiesc pe aceeasi strada se saluta, mai ies la fotbal dar cam atat. pe prietenul meu nu prea pot sa-l parasesc pentru ca m-am obisnuit cu el si mi-ar fi foarte greu sa traiesc fara el si mai ales ca iubirea inca exista. imi cer scuze pentru ca am scris atat si sper sa nu va plictisesc cu povestea mea doar ca nu stiu ce sa mai fac. va rog sa imi dati cateva sfaturi. am mare nevoie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca din plictiseala a inceput sa-ti placa de tipu' astabig grin, si eu am o relatie de 2 ani si se mai inatampla sa ma atraga alti baieti, dar il iubesc pe iubitul meu si nu-mi trece prin cap o eventuala relatie cu un tip la care imi place doar cum arata si cum se imbracabig grin si mai e ceva cred ca te atrage si faptul ca este o relatie aproape imposibilabig grin cu toate ca nu sunt prieteni foarte bunibig grin eu zic sa te gandesti bine : ce sti despre tipu' asta? daca te desparti de actualalul si o sa descoperi ca la celalalt iti place doar aspectul fizic si atat?big grin

5 răspunsuri:
| ana_2556 a răspuns:

Ai spus ca iubirea inca exista. Dar tot ce ai scris mai sus, ca te uiti la prietenul lui, iti place de el, cum se imbraca, o ia inima ta razna cand il vezi... ei bine tind sa iti spun ca asta nu mai e iubire fata de prietenul tau. E doar obisnuinta. Sau cel putin nu e o iubire adevarata in care pentru tine exista numai si numai prietenul tau in mintea si sufletul tau. Cand iubesti pe cel de langa tine, inima ta o ia razna cand il vezi, cand ii auzi vocea si cand te saruta. Cand devine deja obisnuinta si gandul tau e la altul. nu mai are niciun sens relatia.Gandeste-te bine la ceea ce simti pentru iubitul tau si ceea ce simti pentru celalalt. Merita sa iti sacrifici relatia de 2 ani? Il mai iubesti? E dar obisnuinta? O ipotetica relatie cu celalalt va merge? Chiar vrei sa fii cu el sau e doar un " crush"? Ai niste intrebari la care trebuie sa te gandesti singura si trebuie sa iti raspunzi tot tu. Dar daca nu iti mai iubesti prietenul, atunci nu are rost sa il mai chinui nici pe el, pentru ca la un moment dat isi va da seama ca te distantezi de el. N ute gandi numai la tine. daca l-ai iubit vreodata, nu fii egoista si gandeste-te la amandoi. Succes!

| vlaaddd a răspuns:

Pai nici pe actualul nu vrei sa-l lasi si ai vrea sa fi si cu acela...cam asta am inteles eu, daca gresesc... imi cer scuze.

X - iubitul tau
Y - prietenul iubitului tau

Ori il scoti din cap pe Y, ori renunti la X.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi dacă încă il iubești pe preietenul tău și ți-ar fi greu să trăiești fără el, atunci rămâi cu el. Cît despre faza că nu s-a decis ce vrea de la viață, pot să zic că nu e prea tîrziu să se decidă.

| CaritaDeAngel a răspuns:

Incearca sa reflectezi asupra faptului pentru ca e o chestie de moment. sa`ty lasi prietenul pentru altul,,, fara sa`ty greseask. nu`i chiar bine. Vei regreta mai tarziu cu siguranta! Ai grija de tine!:*

| leader a răspuns:

Pai este greu thinking foarte greu tongue dar daca ai fost fraieralaughing trebuia de la inceput sa stii ce vrei de la aceea relatie tongue nu intri intr-o relatie fara sa cunosti persoana tongue. sa-ti dai seama peste 2 ani. ca nu aveti nimic in comun tongue o sa-ti fie foarte greu doar din simplum motiv ca nu poti sa-i spui thinking ca o sa se creeze o tensiune tongue si se poate ajunge la lucruri foarte urate laughing. dar nah daca tu asta iti doresti. ( dar inainte de asta cunoastel pe baiatu ala tongue cu 6 luni mai mic. sa nu te trezesti ca de fapt nu iti place de el. si nu stiu ce ). du-te la prietenul tau si spune-i dragul meu. vreau sa-ti spun ceva : suntem de 2 ani impreuna. si simt si stiu ca ceva nu mai merge bine tongue vreau o pauza in care sa-mi pun in ordine gandurile si sentimentele tongue in aceasta pauza poti cunoaste pe cine vrei. si eu la fel si daca vedem ca nu putem traii unul fara altul. atunci vom fi din nou impreuna. te rog sa nu-mi spui nu tongue asta vreau sa fac. si am luat decizia asta de ceva timp ( chatterbox ). bai daca se ajunge la alte lucruri da-mi add laughing) leader_of_people. place sa ajut lumea. si app in pauza aia de o iei. nu te repezii la tipu ala laughing gandeste-te bine tongue ca poate tu il vrei pe asta de 20 de ani. in adancul tau... dar nah oh go on eu ti-am zis. daca se ajunge la alte lucruri da-mi add.