| anonima0 a întrebat:

Buna am si eu o mica intrebare...sunt intr-o relatie de un an si 7 luni, credeti ca ar fi ok sa imi incep viata sexuala cam peste cateva luni (4-5luni) avand in vedere ca am 15 ani jumate iar prietenul meu este putin mai mare de cat mine? Astept niste sfaturi. Multumesc anticipat

23 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Nu cred ca este ok, gandindu-ma la sanatatea ta.
Riscul de a face cancer de col uterin creste considerabil in cazul fetelor care isi incep viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate. Plus ca este obligatoriu sa faci un consult ginecologic dupa inceperea vietii sexuale, si ma indoiesc ca o sa le ceri parintilor sa vina cu tine (pentru ca inca esti minora!).
Consideri ca esti foarte bine informata cu privire la metodele contraceptive? Crezi ca ai putea sa cresti un copil, in cazul unui accident? Crezi ca o sa ramai cu baiatul asta mult timp de acum inainte? Ai tu incredere deplina in el? Ce reactie crezi ca ar avea parintii tai?
Pana la urma decizia e a ta, dar merita sa reflectezi inainte sa iei o decizie atat de importanta.

| neutrino a răspuns:

Daca este adevarat ca esti 2ana si 2maria, este si timpul sa-ti incepi viata sexuala, dar daca nu, inseamna ca ar trebui sa mai astepti.

| SimionAlexandru a răspuns:

Baietii mai mari au tendinta sa suceasca mintile fetelor mai mici decat ei, si sa profite de ele.
Din moment ce ai doar 15 ani, eu iti recomand sa mai astepti.
Nu te lua dupa carti si reviste zicand ca "e prea devreme/prea tarziu/prea Doamne iarta-ma". Fa ceea ce simti TU ca e cel mai bine pentru tine, CUNOSCAND riscul ca, daca o vei face cu el, e foarte foarte probabil sa te lase apoi. Nu neaparat din prima zi sau a doua, dar dupa o scurta perioada, garantat.
Oricum, cand va fi sa cresti mai mare si sa te muti intr-o casa impreuna cu persoana iubita, si vei intalnii in sfarsit acea persoana care sa te merite cu adevarat, dupa o noapte superba de dragoste, nu cred ca ai vrea sa iti pui mainile in cap si sa te gandesti: Oare de ce nu am asteptat momentul acesta special, pentru El care chiar ma iubeste cu adevarat?

| TomyRO a răspuns:

Esti nebuna de legat daca vrei sa incepi viata sexuala la 15 ani.Mai asteapta pana faci CEL PUTIN 18 ani dupa care poti sa faci ce vrei. Sper ca vei face cea ce este corect.

| grab a răspuns (pentru TomyRO):

15+18=33?

Fetito, mai acorda-ti timp ca nu vei regreta!
Incearca sa ti-l apropii maxim si sa il vezi ca te iubeste sincer nu sa te foloseasca pe post de manerul de care se tine cand ***.
Succes!

| TomyRO a răspuns (pentru grab):

Sunt baiat.

| grab a răspuns (pentru TomyRO):

Nu conteaza, adunarea o poate face si un baiat.

Ce era cum aritmetica era pentru initiatoarea postului.

Stima!

| TomyRO a răspuns (pentru grab):

La mine conteaza daca sunt baiat.

| grab a răspuns (pentru TomyRO):

Sa fii sanatos!
Eu vorbeam despre adunare cu tine, restul vorbeam cu fata.

Au revoir!

| TomyRO a răspuns (pentru grab):

Salut!

| Anaad a răspuns:

Eu cred ca daca tu cauti 'sfaturi' sau poate, de fapt, o confirmare ca ceea ce vrei sa faci nu este gresit, nu esti pregatita inca. Da poti avea ulterior circumstantele atenuante..ca aveai varsta potrivita, ca erati impreuna de un timp rezonabil samd. Asta nu poate schimba ce simti tu! Asadar, tu draga mea.ce simti? Multa bafta!

| lexi21 a răspuns:

Varsta de 15-16 ani e destul de frageda pentru inceperea relatilor sexuale( consider eu). Daca e sa o faci incearca sa fie din propie initiativa, refuza daca te preseaza partenerul tau pentru ca inseamna ca nu tine suficient la tine ca sa astepte. Dar daca stii cu siguranta ca il iubesti cu adevarat nu ar trebui sa conteze ca nu ai implinit inca 18, mai bine acum cu cineva la care ti cu adevarat pentru ca in viitor nu o sa te mai abti din cauza varstei si ai putea ceda destul de usor si sa regreti dupa. Nimeni nu poate sa iti spuna da sau nu dar daca e sa fie da asigura-te ca prietenul tau stie ce face, mai ales pentru ca esti asa tanara. In plus, gandeste-te bine daca esti suficient de matura pentru asa ceva, consecinte negative nu sunt neaparat de ordin fizic. Sper sa faci alegerea corecta!

| daniela4853 a răspuns:

Daca tu consideri ca esti pregatita, atunci fa o. Multi de pe TPU ar zice nu, esti prea mica, dar nu e problema noastra... Adica tot decizia ta este. Daca tu consideri ca e bine ce faci nu conteaza ce credem noi. Urmeaza ti instinctele. Dar nu o face cu multi baieti... Dupa esti o curva big grin :* :*

| luiza17 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu e ok, dar tu faci ce vrei. Daca tu ai chef sa faci sex la 16 ani pot sa vin eu cu 100 de argumente cum ca nu este bine sa faci sex inainte de 18 ani ca tu tot o sa niho niho cu baiatul ala.

| ozzyyy a răspuns (pentru luiza17):

Niho niho? te-ai uitat prea mult la videoclipurile lui Mihai Zmenta

| DiannaSj a răspuns (pentru ozzyyy):

E bun rau tipu' :X

| luiza17 a răspuns (pentru ozzyyy):

Ma uit din cand in cand la videoclipurile lui Mihai Zmenta, nu sunt obsedata de el.

| ozzyyy a răspuns (pentru luiza17):

Destul cat sa ii furi replica laughing)))

| luiza17 a răspuns (pentru ozzyyy):

Si este ceva rau ca am " furat" replica lui?

| SpLatTionut a răspuns:

Esti prea mica pentru a`ti incepe viata sexuala. Organele de reproducere sunt in continua dezvoltare la varsta ta. Nu este recomandat sa iti incepi viata sexuala acum, doar dupa 18 ani.

| raulmarginian a răspuns:

Eu asi zice ca nu este timpul si nu e bine asa tinara

| anonima0 explică:

Oferindu-va mai multe detalii el nu ma preseaza de loc cu chestia aceasta sincera sa fiu evident ca mai bate un mic apropo din cand in cand(dar mai rar) de iubit dupa mine ma iubeste pentru ca un baiat care nu te iubeste consider eu ca nu ar face atatea sacrificii pentru tine, incredere in el am dar sunt si constienta de risc si de urmari...eu stiu ce am de facut si deocamdata nu am sa fac acest lucru pana la urma daca ma asteptat un an jumate si daca ma iubeste ma mai poate astepta o vreme, am fost curioasa sa vad cum ar gandi altul in locul meu si ce decizie ar lua