| oana_8373 a întrebat:

Ajutatime va rog multsadin august as vrea sa merg cu iubitul meu la mare la Costinesti. avem aproape 18 ani.nu mergem singuri ci insotiti de verisoara prietenului meu, sotul acesteia si fetita lor. ei au 30 de ani.acum stau si ma gandesc cum il pot convinge pe tatal meu sa ma lase impreuna cu ei la mare.am o relatie serioasa cu prietenul meu(10 luni)ne intelegem perfect, si parintii au observat asta.ambii au o parere deosebita despre el.despre comportamentul lui, il cunosc amandoi inca de acum 2 luni, cand l-am adus acasa pentru a le face cunostinta.cu mama nu as avea asa mari probleme pentru a o convinge, totul depinde de tatal meu, care este mai exigent si nu stiu ce raspuns imi va da.am mai fost de 2 ori la munte cu cea mai buna prietena a mea(din pacate acum nu mai suntemsad), si atunci l-am convins cam greu! dar m-a lasat intr-un finalbig grin. mi-am facut niste planuri deja dar nu stiu cat de bune sunt de aceea vreau parerea voastra. tatal meu va merge luna viitoare cu iubitul meu si cu tatal lui la pescuit impreuna.atunci va incerca iubitul meu sa il convinga pe tatal meu sa ma lase si sper ca va interveni si tatal lui pentru al convingestraight facedeci, de bani nu am nevoie pentru ca m-am angajat pe timp de vara, deci voi avea bani suficienti, de invatat am invatat foarte bine anul acesta si nu i-am dezamagit pe parinti(chiar erau mandri), transportul pana acolo este sigur, deoarece tatal pr meu ne va duce el cu masina lui personala, faza e ca ma gandesc ca tatal meu o sa-mi spuna ca sunt prea multi barbatisadeu, pr meu, verisoara lui, sotul si fetitasadpoate imi va da o replica de genu:daca te lasa mama te duci.pe mama o conving eu(ii zic ca merg si la doctor la ginecolog cand vin, ca oricum nu ma duce)si nah... dar pe tata? cum sal convinga pr meu? ce sa-i spuna?cryingvreau neaparat sa merg...va rog ajutati-macryingcryingmultumesc ca ati avut atata rabdare de a citi tot.multumesc mult pentru sfaturi de altfel:*

2 răspunsuri:
| Audrey. a răspuns:

De ce nu-i spui tatalui tau tot ce ne-ai zis noua? [ma rog, aproape tot...]
Spune-i ca esti in siguranta, ca ai transport asigurat, ca ai si bani si ca meriti o recompensa acolo, mititca, pentru ca te-ai chinuit la scoala.
Eu i-as propune tatalui meu un targ:ma duc la mare cu cei mentionati, iar eu, in schimb fac [di astepti propunerea lui].
Prea multi barbati nu suntlaughing, sotul verisoarei tale nu are ce sa iti faca, pentru ca e verisoara ta acolo, ma rog, familia, deci mai ramaneti tu si prietenul tau.Cred ca dupa ce va veni de la pescuit [asta daca prietenul tau nu o da in bara cu ceva] va fi mai usor sa il convingi.Trebuie sa speri ca prietenul tau se va comporta matur si ca ii va arata [si el] avantajele calatoriei.

| adry2309 a răspuns:

Ai incredere in tine... o sa te lase pana la urma, dar mai intai convinge-o pe maicata apoi totul e foarte usor, stiu cum e si eu am un tata ceva de genu cum e al tau...iti urez distractie placuta si ar fi mai bine sa vorbesti tot tu cu taticato, nu preietenul pentru ca o sa iti reproseze apoi.winking de ce nu i-ai spus tu de ce planuri ai.Bafta ceao