| clarraxdxs a întrebat:

Ajutor. Acum câteva zile am cumpărat un șampon cu care m-am spălat pe corp și am format o infecție vaginală probabil de la excesul de parfum pe care acesta-l are. Mă ustura și sunt iritată, sa nu mai vorbesc de mâncărimi. Nici nu pot sa mă mișc. Ce e de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am intrebat deoarece aud tot mai multe fete ca se spala si la interior, isi fac spalaturi vaginale etc., iar vaginul este un organ intern si nu se spala, secretia vaginala avand rolul de curatare.Dar unele fete insista sa faca acest lucru fiind convinse ca este ceva bun, dar de fapt, isi fac foarte mult rau.

Revenind la problema ta, imi este greu sa cred ca doar de la o spalare externa cu acel gel sau sampon, indiferent de cantitatea de parfum, ai facut infectie vaginala.Este adevarat ca parfumul nu este tocmai indicat pentru acea zona si ca, folosit frecvent, poate facilita dezechilibrul florei vaginale si poate rezulta intr-o candidoza.Dar o singura data, mi se pare un pic prea putin posibil...Dar poate esti tu prea sensibila.
Se considera a fi infectie vaginala daca ai mancarimi si usturimi, atat la nivelul vulvei, dar si la nivelul vaginului, sau cel putin al vestibulului vaginal, iar secretia vaginala este modificata, fie ca vorbim de culoare, miros, sau textura.De exemplu, candidozei ii este specifica secretia vaginala branzoasa, ca si cum ar avea cocoloase. Unele femei mai descriu aceasta secretie asemanatoare unor bucati sau cocoloase de hartie uda.

Daca secretia vaginala nu este modificata, iar mancarimea si usturimea sunt doar pe vulva, deci strict la exterior, pe labiile minore si chiar si pe labiile majore, atunci nu este infectie vaginala, ci doar iritatie.
In cazul acesta, mergi la farmacie si iti cumperi o crema.Deoarece zona este sensibila si cel mai probabil vei fi stanjenita sa ii explici farmacistei problema si zona exacta, ia Bepanthen.Te speli cu infuzie de musetel, dai cu Bepanthen, de 2-3 ori pe zi (macar de 2 ori, dimineata si seara) si evita sa porti lenjerie intima din material sintetic, sa folosesti sapunuri sau geluri cu parfum. Daca poti, noaptea nu purta deloc lenjerie intima.

Daca secretia este modificata asa cum am explicat mai sus, atunci este candidoza.In acest caz, mergi la farmacie, cumperi Zifex Duo ovule (sunt ieftine, deci nu iti face griji, dar sunt foarte bune).In cutie o sa gasesti 7 ovule, deci tratamentul va dura 7 zile.
Introduci un ovul seara, inainte de culcare, astfel incat dupa ce l-ai introdus sa ramai intinsa in pat pentru a evita scurgerea substantei active din vagin. Faci asta timp de 7 seri, cu mentiunea ca nu ai voie sa intretii relatii intime, indiferent daca sunt protejate sau nu, lenjeria intima sa nu fie din material sintetic, iar igiena sa se faca doar extern, cu apa calduta si sapun neutru. Poti folosi gel intim, sau chiar si gel pentru bebelusi.Mainile trebuiesc spalate bine inainte de aplicarea ovulului, inclusiv sub unghii, cu toate ca ar fi ideal sa ai unghiile scurte pentru aceasta operatiune.

In cazul in care secretia vaginala prezinta alte modificari in afara consistentei branzoase si a mirosului (acestea sunt specifice doar candidozei), atunci ar fi bine sa mentionezi, deoarece poate vorbim de alt tip de infectie.De exemplu, secretia galben-verzuie este specifica trichomoniazei si atunci vorbim de altceva.
Insa repet, daca mancarimea si usturimea sunt doar la nivelul vulvei, este doar o iritatie.
Daca mancarimea si usturimea sunt prezente si la nivelul vaginului, deci urca inspre interior, dar nu exista secretie modificata, faci tratamentul cu Zifex ca si in cazul candidozei.

In cazul in care consideri ca ar fi utile si alte detalii, dar nu doresti sa le expui aici, imi poti scrie si mesaj in privat.

Numai bine!

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sa inteleg ca tu te speli cu sapun/sampon in INTERIORUL vaginului?
Intrebarea nu este in gluma si ar fi util un raspuns.

| clarraxdxs explică (pentru Floridori):

Nu normal ca nu

| Floridori a răspuns (pentru clarraxdxs):

Am intrebat deoarece aud tot mai multe fete ca se spala si la interior, isi fac spalaturi vaginale etc., iar vaginul este un organ intern si nu se spala, secretia vaginala avand rolul de curatare.Dar unele fete insista sa faca acest lucru fiind convinse ca este ceva bun, dar de fapt, isi fac foarte mult rau.

Revenind la problema ta, imi este greu sa cred ca doar de la o spalare externa cu acel gel sau sampon, indiferent de cantitatea de parfum, ai facut infectie vaginala.Este adevarat ca parfumul nu este tocmai indicat pentru acea zona si ca, folosit frecvent, poate facilita dezechilibrul florei vaginale si poate rezulta intr-o candidoza.Dar o singura data, mi se pare un pic prea putin posibil...Dar poate esti tu prea sensibila.
Se considera a fi infectie vaginala daca ai mancarimi si usturimi, atat la nivelul vulvei, dar si la nivelul vaginului, sau cel putin al vestibulului vaginal, iar secretia vaginala este modificata, fie ca vorbim de culoare, miros, sau textura.De exemplu, candidozei ii este specifica secretia vaginala branzoasa, ca si cum ar avea cocoloase. Unele femei mai descriu aceasta secretie asemanatoare unor bucati sau cocoloase de hartie uda.

Daca secretia vaginala nu este modificata, iar mancarimea si usturimea sunt doar pe vulva, deci strict la exterior, pe labiile minore si chiar si pe labiile majore, atunci nu este infectie vaginala, ci doar iritatie.
In cazul acesta, mergi la farmacie si iti cumperi o crema.Deoarece zona este sensibila si cel mai probabil vei fi stanjenita sa ii explici farmacistei problema si zona exacta, ia Bepanthen.Te speli cu infuzie de musetel, dai cu Bepanthen, de 2-3 ori pe zi (macar de 2 ori, dimineata si seara) si evita sa porti lenjerie intima din material sintetic, sa folosesti sapunuri sau geluri cu parfum. Daca poti, noaptea nu purta deloc lenjerie intima.

Daca secretia este modificata asa cum am explicat mai sus, atunci este candidoza.In acest caz, mergi la farmacie, cumperi Zifex Duo ovule (sunt ieftine, deci nu iti face griji, dar sunt foarte bune).In cutie o sa gasesti 7 ovule, deci tratamentul va dura 7 zile.
Introduci un ovul seara, inainte de culcare, astfel incat dupa ce l-ai introdus sa ramai intinsa in pat pentru a evita scurgerea substantei active din vagin. Faci asta timp de 7 seri, cu mentiunea ca nu ai voie sa intretii relatii intime, indiferent daca sunt protejate sau nu, lenjeria intima sa nu fie din material sintetic, iar igiena sa se faca doar extern, cu apa calduta si sapun neutru. Poti folosi gel intim, sau chiar si gel pentru bebelusi.Mainile trebuiesc spalate bine inainte de aplicarea ovulului, inclusiv sub unghii, cu toate ca ar fi ideal sa ai unghiile scurte pentru aceasta operatiune.

In cazul in care secretia vaginala prezinta alte modificari in afara consistentei branzoase si a mirosului (acestea sunt specifice doar candidozei), atunci ar fi bine sa mentionezi, deoarece poate vorbim de alt tip de infectie.De exemplu, secretia galben-verzuie este specifica trichomoniazei si atunci vorbim de altceva.
Insa repet, daca mancarimea si usturimea sunt doar la nivelul vulvei, este doar o iritatie.
Daca mancarimea si usturimea sunt prezente si la nivelul vaginului, deci urca inspre interior, dar nu exista secretie modificata, faci tratamentul cu Zifex ca si in cazul candidozei.

In cazul in care consideri ca ar fi utile si alte detalii, dar nu doresti sa le expui aici, imi poti scrie si mesaj in privat.

Numai bine!

| wildthing a răspuns:

Daca-i asa suparator, du-te la doctor. Fara sa pretind ca ma pricep, eu totusi cred ca parca nu are cum sa fie de la acel sampon. Daca nu ai avut contact sexual, poate ai fost pe la vreo toaleta publica, ai pus mana pe vreo clanta si apoi ai pus-o la pasarica...zic si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te speli cu un săpun cu ph neutru.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Exact de aia, ca să eviți așa ceva, noi, femeile, avem geluri speciale pentru așa ceva. La cum descrii tu pare a fi o ciupercă. Dacă nu consulți un ginecolog care poate să îți spună sigur ce ai, du-te la farmacie și descrie-le starea ta, fără rușine, o să te ajute. Dar nu sta așa. Până una-alta, poți să te speli cu ceai de mușețel, cât mai mukte pliculețe, o să te calmeze puțin.