| waker a întrebat:

Am 15 ani si am ejaculare precoce..Este vreo metoda prin care as putea sa scap de asta pana in 18 ani? In mod general daca nu as actiona asupra cauzei pana la o varsta in care voi fi major credeti ca va dura sa remediez acest lucru? Cat timp dureaza in mod normal pentru persoanele majore o "tratare" a ejacularii precoce?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ameliora mult problema pana la varsta majoratului, nu ai motive sa astepti pana atunci:
1. renunta la pornografie complet.
2. nu te masturba excesiv: doua episoade maxim pe saptamana sunt suficiente.
3. INTOTDEAUNA foloseste masturbarea ca pe o metoda de a exersa auto-controlul. Invata sa recunosti momentele dinaintea ejacularii, sa te opresti la timp, sa te abtii (asa cum te tii sa nu faci pisu pe tine), sa-ti cunosti corpul si sa-l controlezi. Niciodata nu te masturba doar de dragul masturbarii, ci numai ca metoda de exersare a autocontrolului (oricum o sa ai orgasm).
4. mergi la un psiholog.
5. nu iti incepe viata sexuala inainte de 17-18 ani si fa-o numai cu o femeie pe care sa o iubesti mult (nu cu partenere putin cunoscute).
daca faci asta, pana iti vei incepe viata sexuala, vei reusi sa invingi mare parte din problema, iar apoi, cu intelegere din partea partenerei, in 1-2 ani de activitate sexuala, respectand cam aceleasi reguli, poti deveni un barbat normal.

| waker explică (pentru Brigaela):

Mi-am inceput viata sexuala. capatand experienta voi putea scapa de acest lucru? daca voi avea minim cate un act sexual pe saptamana este rau?

| Brigaela a răspuns (pentru waker):

E normal sa ai probleme de potenta daca la 15 ani tu ti-ai inceput viata sexuala. Si problemele se vor agrava daca nu iti dai timp sa cresti. ma indoiesc ca experienta te poate ajuta, mai degraba revenirea la o viata normala pentru un copil de varsta ta. Este rau ca la 15 ani sa fii activ sexual, fiindca nu ai suficienta minte pentru asa ceva si asta sta la baza tuturor problemelor tale: faptul ca esti un copil care incearca sa fie barbat si, evident, nu are cum.

| Oana92 a răspuns:

laughingLa 15 ani ejaculare precocee...mai baiete, dar tu cata experienta sexuala ai ca sa spui ca suferi de asa ceva? Sau tu ai impresia ca vei rezista la primele acte sexuale cat actorii de filme porno?