| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, am o relatie stabila de 3 ani de zile cu un baiat mai mare ca mine, ne intelegem foarte bine, parintii stiu de relatia noastra si ne sustin, el munceste in strainatate ca sa imi ofere totul si mai tarziu sa nu decem lipsa de nimic.de sarbatori a fost acasa alaturi de mine iar dupa plecarea lui am afalat ca sunt insarcinata. l-am anuntat si va veni acasa cat mai repede posibil.sincer nu as vrea sa fac avort, el mi-a spus ca orice decizie iau el ma sustine din toate punctele de vedere, ca are posibilitatea sa mai intretina si copilul. dar eu am o scoala de terminat mai am un an de scoala si nu as vrea sa renunt, cu avortul nu prea sunt de acord, dar nu stiu ce sa fac! va rog da-ti-mi un sfat, puneti-va putin in locul meu, me frica mai mult de parinti ca daca afla tata nu stiu ce se va intampla...

Răspuns Câştigător
| Aydutza a răspuns:

Este o decizie grea ai dreptate cu scoala dar sa stii ca omori un sufletel nevinovat

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

TREBUIE să termini şcoala iar pentru asta TREBUIE să faci avort.
Sau... ok, hai s-o luăm altfel.
Tu te laşi de şcoală şi naşti copilul, ok? Buuun. Dacă acum ai aflat că eşti însărcinată deci prin august naşti (poate septembrie).
În cel mai fericit caz, peste 2 ani începând de acum poţi reveni la şcoală. N-ai să mai ştii nimic.
Probabil nici nu vei mai reveni la şcoală.
Crezi că banii trimişi de prietenul tău vor ţine la nesfârşit? Este totuşi o relaţie la distanţă. Ce te faci dacă la un moment dat vă veţi certa în vreun fel? Tu vei rămâne şi fără şcoală şi cu plod de crescut! Ce îi poţi oferi TU copilului la ora actuală? Răspuns: NIMIC! Eventual o viaţă în sărăcie şi şomaj şi o educaţie sub precară.
Încearcă să vezi lucrurile la rece.
Eu sincer mă bucur că te susţine prietenul şi că aveţ posibilităţi şi că munceşte pentru ca voi să nu duceţi lipsă de nimic. E minunat ce face el.
DAR, cu toate acestea, vei avea şi tu nevoie de un rost în viaţă, de o dâră de carieră, că doar el n-o să muncească o veşnicie acolo şi banii cum vin aşa se şi duc.
Ce veţi face atunci când nu veţi avea bani iar tu zero competenţe de vreun fel?
Aşadar, în loc să te gândeşti la nu-ştiu-ce păcate şi alte noţiuni din Evul Mediu, eu te sfătuiesc să-ţi aduci aminte că suntem în secolul XXI şi în acest secol reprezinţi un zero barat dacă n-ai şcoală şi competenţe că nu te-angajează nici dracu'.
Salutări în speranţa că vei lua decizia corectă pentru TINE.
Ţine minte: nu fetusul e important ci tu!

| MititiCa a răspuns:

Pai de ce sa avortezi daca iti doresti copilul? la scoala poti sa mergi pana in ultima luna de sarcina[ asta daca ai un colectiv care te`ntelege] si pana la urma nu are de ce sa te intereseze de ce vor zice rautaciosii:d. eu cred ca profesorii te vor intelegethinkingbig grin.
e facat sa avortezi si mai ales daca ai sustinere 100 % din partea partenerului.
dar, [totusi exista un "dar"] tu ce iti doresti de la relatia ta cu acest baiat? adica, vrei sa te casatoresti cu el in viitorul apropiat? daca asta aveti in plan eu zic sa il pastrezi:*. crede`ma este o minune sa ai langa tine un ingeras de copil...
mult succes>big grin

| viatadecacatt a răspuns:

Daca as fi in locul tau as face cat mai repede cu putinta avort, daca prietenul tau zici ca lucreaza in strainatate cred ca are bani ca sa reusiti, iar la faza cu parintii dupa cele spuse cred ca te intelegi mai bine cu mama ta, spune-i doar ei. Dc nu esti de acord cu avortul? chiar vrei sa vezi cat de "usor" este sa nasti? apoi sa trebuiasca sa iti cresti copilul si sa iti pierzi tineretea? faci cum vrei.

| Ea12345 a răspuns:

Iti distrugi teoretic toata viata, tineretea.Nu inuraj avortul. Dar daca vrei neaparat sa nasti, atunci da copilul spre adoptie.Asa poti sti unde este si ce face mereu, iar tu iti continui studiile.

| Ea12345 a răspuns:

*incurajez.

| Loovee a răspuns:

Este pacat sa faci un avort. Dar esti foarte foarte tanara pentru un copil.Desii e pacata sa faci un avort mai bine il faci daca sti ca tatal tau nu e de acord. Poate ca va fi atat de suparat incat o sa te dea afara din casa sau nu va mai vorbii cu tine toata viata.Mai exita o varianta, daca iti doresti si tu si prietenul tau copilul asta le poti spune parintilor tai de copil iar daca ei nu vor fii de acord pleci cu prietenul tau in strainatate si iti continui acolo scoala. Dar va fi foarte greu! Fundabig grin?

| alinac a răspuns:

Mai eu am 19 ani si am ramas gravida si am pierdut la 3 luni. dar daca va doriti copilul e pacat sa nu-l tii. eu m-am lasat de scoala desti eram a 12 a si acum ma apuc de tratament ca sa pot sa tin o sarcina.cu parintii trebuie sa vorbiti dar inainte de asta trebuie sa va hotarati si sa fii sigurac a nu va da inpoi... te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa avort, chiar daca e pacat. esti prea tanara sa ai un copil, ai o viata de trait, iti pierzi tineretea. toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca il iubesti si el te iubeste si avea ganduri serioase cu tine inainte sa afle lucrul asta, eu zic sa mergi mai departe cu sarcina si sa nu te mai uiti in gura lumii care zice ca iti pierzi tineretea, poti sa te distrezi si cu un copil si fara un copil.
Sper sa fiu de ajutor, sincer

| sexologul a răspuns:

Pai uite parerea mea e ca mai bine ai tine copilu si cand o sa vina el in tara sa i spuneti tatalui tau el te va sustine orcare ar fi decizia ta asa ca mai bine ai pastra copilul pentru ca am cunoscute care au facut avort si dupa cativa ani au vrut un copil si nu au mai putut face...

| aniela_6317 a răspuns:

Buna, nu stiu ce sa-ti zic ca ma bucur sau imi pare rau pentru tine.eu cred ca venirea unui copil pe lume e un miracol, nu sunt de acaord cu avortul.cred ca ar trebui sa ei problema in serios si va vb amandoi cu parintii vostri si sa decideti impreuna, e f frumos sa fii mamik tanara si poate reusesti sa rezolvi si problema cu scoala sa nu pierzi ultimul an. tu decizi ...bafta si tine-ma la curent!