| BlooyGirl a întrebat:

Am 17 ani si o relatie minunata de aproape de 3 luni. Dar "el" vrea sa ne incepem viata sexuala iar aici ma blochez. Imi este frica pentru ca ar fi prima data pentru mine. Nu stiu daca e o alegere buna sau nu..sexul este periculos? Daca o fac protejat, sunt sanse sa raman gravida? ..Nu stiu ce sa fac...

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Sunteti de doar 3 luni impreuna si el deja vrea sex. Asta ar trebui sa-ti ridice un mare semn de intrebare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te informezi bine inainte si o faci din placere nu e nimic periculos

| mihai69 a răspuns:

Să faci exact ceea ce simți. În primul rând, s-o faci pentru TINE, nu pentru el. El se poate „rezolva" și singur...
Sexul nu e periculos, dimpotrivă, poate fi chiar și foarte plăcut. Doar că nu de prima dată (pentru fete). Sexul protejat e foarte recomandat, nu doar pentru a evita o sarcină nedorită, ci și bolile cu această cale de transmitere. (mai ales!)
Ține minte: la fete, cel mai important organ sexual e creierul, și dacă nu ești pe deplin relaxată și dornică de sex, nu te vei putea bucura de el, dimpotrivă. Și n-ai vrea să ajungi să-l urăști, doar pentru că te-ai lăsat amăgită de un amant pasager...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se vede ca nu esti pregatita, asa ca nu ceda. Documenteaza-te inainte, discuta cu alte fete care au trecut acest pas, apoi, dupa ce vei fi suficient de informata, vei simti cand esti pregatita. La 3 luni de relatie nu ar trebui sa te preseze cu asta, poate dupa un an... Dar nici atunci nu ar fi obligatoriu, faci ce simti, nu ce vrea el. Gandeste-te ca prima data e o singura data, si o sa tii minte toata viata acele momente, ar fi pacat ca pentru el sa fie doar o alta noapte de sex.

| Alcyon a răspuns:

3 luni inseamna mult prea putin. Asteapta sa-l cunosti mai bine, mai ales ca esti virgina si nu cred ca te-ar incanta ideea de a fi parasita de iubit dupa prima noapte de amor. In afara de asta, trebuie sa fii constienta de riscuri: uneori prezervativele se mai rup sau aluneca, metodele contraceptive esueaza, poti lua foarte usor BTS-uri (in conditiile in care prezervativul te protejeaza doar 70% de boli). Si da, sexul facut fara cap e intr-adevar periculos. Poti ramane insarcinata sau lua boli venerice, de care nu mai scapi toata viata.

| HueyFreeman a răspuns:

Sa te informezi. Daca ai stii ce trebuie sa stii, nu te-ai mai agita fara motiv.

| piticelm a răspuns:

E un timp mult prea scurt ca sa iti dai seama daca el merita acest lucru.Mai lasa timpul sa treaca, nu trebuie sa te grabesti.

| UffleUFK a răspuns:

Daca lui i se sparge cumva prezervativul, sa ai in casa PILULA DE A DOUA ZI.
E sfanta.

Cat despre inceperea vietii sexuale...

Daca nu esti pregatita, spune-i!
Daca te iubeste cu adevarat, va intelege elwinking

Si cand esti pregatita, din nou, spune-i, si asa va fi cel mai binewinking

Oricum, informeaza-te MACAR PUTIN de pe internetwinking

Succes :3