| Andreea_6624 a întrebat:

am 17 ani sunt ca un baiat de 9 luni si as vrea sa imi incep viata sexuala. Dar imi este putin frica daca o fac prima oara protejat pot sa patesc ceva, adica sa raman insarcinata va rog frumos vreau si eu un raspuns cat mai repede daca se poate si sincer

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa discuti despre problema asta cu un medic de la planing familial. Sunt mai multe metode de contraceptie, din punct de vedere religios prezervativul si diafragma sunt cele mai ok (pastila sau steriletul nu impiedica ovulatia, ci fixarea ovulului fecundat, si biserica considera ca ovulul fecundat este deja viata, impiedicarea fixarii lui = avort). Prezervativul este cel mai ok si pentru-ca impiedica transmiterea bolilor venerice. Deci, recomandarea mea este sa folositi prezervativul si un gel de lubrifiere. Lubrifierea are un rol foarte important, mai ales ca vei fi la prima ora si vei fi mai stresata. Aici ar mai fi de spus cateva cuvinte - creati o atmosfera intima, penumbra, o muzica lenta s. a. m. d., si nu sariti repede peste preludiu, toate te va face sa te simti mai confortabil.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă o faci protejat bineînţeles că nu poţi păţi nimic. Dacă se rupe prezervativul atunci ar fi o chestie, însă nu e ceva frecvent! Stai liniştită. Baftă!

| SweetCandy a răspuns:

Daca eti hotarata sa faci asta si o sa fie protejat( cu prezervativ) cu are ce sa se intamplehappy durerea este acceasi si daca faci cu sau fara prima data, asa ca nu ceda la presiunile de genul ''te doare mai putin fara'', deci ce sa zic, sa fi relaxata si sper ca o sa fie cel mai frumos moment pe care nu o sa-l uiti niciodata:*

succes!

| mihaela_7412 a răspuns:

Nu are ce sa se intmple protejativa si va fi totu ok. o sa fie frumos bafta si ai grija in caz de ceva ia postinor a 2 zi

| Miha1308 a răspuns:

Daca o faci protejat riscurile sunt foarte mici.Totusi grija marehappy

| CAMELEON07 a răspuns:

Nu crezi ca e cam tanar un baiat de 9 luni?

| ÐianaOnlyMusic a răspuns:

Pai duapa parerea mea nu s-ar intampla nimic dar ar fi mai bine sa te duci la ginecolog sa vorbest despre asta si in primul rand iti va spune mai mult decat vrei u sa stii

| amiriam a răspuns:

Daca ai frica si nu stii prea multe despre viata sexuala mai bine mai astepti pana vei fi bine documentata.

| Andreea_6624 explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri acum ma simt mult mai binehappy

| Andreea_6624 explică:

Eu am spus ca sunt cu un baiat de 9 luni nu ca are 9 lunilaughing

| Andreea_6624 explică:

Eu am spus ca sunt cu un baiat de 9 luni nu ca are 9 luni