| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani, un bebe de 5 luni, iar in urma unui control ginecologic mi s-au prescris anticonceptionale jasmine. vreau sa mentionez ca nu am luat niciodata pilule si am o oarecare teama in privinta lor(in urma sarcinii am ramas cu cateva kg. bune in plus si nu as vrea sa ma mai ingras). as vrea sa aflu mai multe informatii despre ele, cum se utilizeaza, daca mai e necesara o alta metoda contracveptiva pe langa ele, ce dezavantaje pot avea...va multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La pilulele plurihormonale care se prescriu acum nu mai apar atatea efecte negative, insa trebuie sa tii cont ca fiecare organism e diferit. Nici eu nu sunt sustinatoare a pilulelor; daca tot vrei contraceptive hormonale, mi se par mai potrivite cele injectabile, care se fac la 3-4 luni, in cabinet. Si te protejeaza pana la urmatoarea injectie. Desigur, trebuie sa nu sari sau sa amani injectia.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu iau altele si nu am nici un fel de probleme.

auran
| auran a răspuns:

In cazul in care nu ai de gand sa faci cat mai curand un alt bebe, este de preferat steriletul pentru ca este mai sigur decat pastilutele

http://www.pravaliata.ro/steriletul.htm

http://www.eva.ro/......-3840.html

daca ai un ciclu normal si fara sangerari abundente scapi mai ieftin pentru ca sunt 2 tipuri de sterilet si preturile la fel

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Parerea mea despre pilulele contraceptive este una foarte proasta. Si acest lucru se datoraza efectelor secundare pe care acestea le au: instalarea timpurie a osteoporozei, slabirea rezistentei oaselor, aparitia problemelor circulatorii si a tulburarilor cardiace grave (si astea sunt doar cateva).
Pur si simplu ma deranjeaza cand aud ca unei femei i-au fost recomandate (de catre ginecolog) pipule contraceptive, dar nu i s-a facut un consult (daca nu investigatii serioase) endocrinologic.
Banuiesc ca nu alaptezi, daca ti s-a recomandat Jasmine.
Oricum, trebuie sa ai in vedere ca sunt mai multe tipuri de anticonceptionale.
Gandeste-te la aplicarea unui sterilet.

| alexam a răspuns:

De regula raspund direct, dar acum m-am uitat intai ce ti s-a mai spus ( si pe mine ma intereseaza subiectul! ) Vad ca fetele nu se grabesc cu anticonceptionalele, sa-ti recomande... si bine fac! ( desi imi amintesc de regula ca erau de acord cu ele... ) Nici eu nu recomand, din mai multe motive: unele pot produce avort fara ca tu sa stii ( iti vine menstra dar odata cu ea pleaca un bebe ffff micut de la tine ) si alt motiv principal ar fi dereglarile hormonale si ingrasatul. Avand in vedere ca eu si sotul aratam la fel, daca m-as ingrasa nici nu as mai iesi pe strada!sad Femeile mai grase ca sotii lor mi se par chiar hidoase! sad Nu iti recomand nici steriletul, caci daca vei mai vrea un copil aceasta metoda contraceptiva poate intarzia mult aparitia lui bebe dupa ce renunti la el ( sterilet ) - practic produce infertilitate pe o perioada nedeterminata...

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Dupa ce am nascut, la un consult ginecologic la cateva luni, si mie mi s-au prescris anticonceptionale. Le-am cumparat dar am hotarat impreuna cu sotul meu sa nu le folosesc niciodata ca poate daca imi fac bine atunci sau si cativa ani mai tarziu, poate mai tarziu imi vor da niste dereglari de nu ma vad.

| mikiscence a răspuns:

Incepi cu prima pastiluta la prima zi de ciclu! cand le termini se face o pauza exact 7 zile si se reia...cunosc persoane care au slabit de la anticonceptionale...nu o regula sa te ingrasi! eu am luat 6 luni estinette...si am slabit vreo 3 kg ...deci! si jasmine am inteles ca sunt bune...nu este necesara alta metoda contraceptiva ...sunt destul de sigure! dezavantaje nu sunt in general...depinde cum le primeste organismul tau...

| sevraj a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa nu amesteci mai multe metode... e normal ca dupa o sarcina sa iei in greutate, si e la fel de normal sa ajungi din nou la greutatea ta normala, ce-i drept, cu o dieta delicata, un pup pentru. ingeras :*

| maya_1276 a răspuns:

In primul rand .am inteles ca ai un bebe mic (sa iti traiasca)iar anticonceptionalele nu sunt recomandate in timpul alaptarii.Si inca ceva: firma care le produce, respectiv schering mai face si alt tip de anticonceptionale (MICROGYNON) despre care pot spune cu certitudine ca nu au efecte adverse (noduli, ingrasare...). Incepi cu prima pastiluta la prima zi de ciclu! cand le termini se face o pauza exact 7 zile si se reia...cunosc persoane care au slabit si care s-au si ingrasat. iar daca nu vrei sa faci prea curand un bebe .mai bine alegi steriletul. .am inteles ca este mult mai bun.si nu mai stai cu grija ca ai uitat sa iei pastila ...etc.ai grija

| valsulnorilor a răspuns:

In general anticonceptionalele dau caractere sexuale secundare adica cresterea excesiva a pilozitatii pe maini piciaore si chiar mustata.
Deasemeni daca duci o viata sedentara de la anticonceptionale te poti si ingrasa.
Atat timp cat respecti ordinea de ingerare a acestor pastile nu mai este nevoie sa mai folosesti si alta metoda contraceptiva aceasta fiind eficienta in proportie de 90%.
Pentru a te edifica cu privire la Jansmine citeste prospectul acestora sau intra pe forumul ELE.ro si la sectiunea contraceptie gasesti discutii libere despre aceste contraceptive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am folosit aceste anticonceptionale si nu m-am ingrasat dar nu au fost compatibile cu mine din alte motive. Dar depinde foarte mult de fiecare persoana in parte. Au si o concentratie hormonala mai mare decat celelalte anticonceptionale.....trebuie doar sa ai grija ca dupa 3 luni de folosire sa te duci la un control sa dicuti cu medicul si sa vedeti daca au survenit schimbari ale organismului. Nu trebuie sa iei si alta metoda de contraceptie, este de ajuns pastila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie sincer mi se pare ca esti prea tanara pentru sterilet si probabil de aceea ti-a si prescris medicul anticonceptionale. Daca dupa ce vei incepe sa iei pastilele observi schimbari ale organismului, in rau ma refer, inima iti bate mai tare, ai secretii abundente, sangerari intre menstre etc trebuie sa te duci neaparat la doctor. In rest eu zic ca o sa fie totul in regula. Eu acum iau Mercilon (am intrat in a 2-a luna si totul e ok pana acum.
Daca totusi ai asa mari nelamuriri in ceea ce priveste acest subiect cel mai bine este sa te adresezi ginecologului care ti-a prescris anticon. si iti va raspunde la toate intrebarile, nelamuririle.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am luat si eu jasmine dar nu m-am simtit deloc bine de la ele asa ca am renuntat foarte repede.acuma iau logest si ma simt bine de la ele si nu ingrasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iau aceate anticonceptionale de 3 ani si nu am nici o probleme luminita 31 ani constanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu iau anticonceptionale jasmine de 3 ani continuu si nu m am ingrasat nici macar 100grame

| mihaela20 a răspuns:

Sincer iti spun sa nu apelazi la anticonceptionale pentru ca nu sti niciodata cum reactioneaza corpul tau dar cele mai bune sunt foite asa se cer la farmacie si eu am o fetita de 3 ani si pot sa spun ca nu am mai ramas insarcinata in acesti 3 ani am folosit foitele mi-a facut placere sa iti raspund

| gabi_6390 a răspuns:

Sunt cele mai bune.nu ingrasa si nu-ti face efecte adverse cum sunt altele