| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 15 ani,sunt fata si vreau sa imi incep viata sexuala. Prez. Durex Extra Safe chiar sunt mai sigure decat cele normale sau este doar ceva de marketing?; pentru prima oara vreau sa fie ceva sigur.

Am inteles ca sunt mai groase, reduc cu mult placerea baiatului?

42 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cam devreme la 15 ani, mai ai rabdare sa mai cresti, sexul nu este o joaca, este o responsabilitate, ramîi insarcinată foarte usor, si nu ai nevoie la varsta ta de copil, ocupa te de scoala nu pune pe primul loc viata sexuala, aceea o poti incepe după 18 ani cand corpul tau este dezvoltat si matur nu acum cand esti in crestere, nu te risca sa faci sex deoarece cel cu care faci sex este si el minor si nu are experientă, plus daca ramîi gravida cine o sa te ajute mama ta desigur. Vorbeste cu mama ta si spune i ca tu la varsta ta vrei sex, ai terminat scoala esti majoră si gata asta e dorinta ta sa faci sex.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu ma simt pregatita si nu voi astepta pana la 18 ani, mi se pare prea tarziu.Si i-am spus si mamei ca vreau, stai linistit.

Mai mult m-ar ajuta un raspuns care are legatura cu intrebarea.

| ania a răspuns:

Rata de protecție a prezervativului folosit corect și care nu se rupe, ceea ce nimeni nu îți poate garanta e 99 %. Noi l-am avut pe fiul nostru cel mic de 5 ani cu prezervative cu tot, soțul meu spunea ca ar trebui sa ii chemam de nasi pe cei de la durex. Ai fi mult mai fericita dacă ai respecta planul Creatorului și nu ai face sex fără căsătorie.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Nu cred in Biblie si tot ce tine de religie, mi se pare prea Science-Fiction, si totusi, tot duc o viata mai buna decat multi religiosi.

Nu pot sa stau pana dupa casatorie, sa fac sex prima oara la 25+ ani, mi se pare o aberatie.

| RoCkKiD a răspuns:

Oricare preservtiv e ok si fiind prima data placerea o sa fie ultima voastra problema. Nu are sens sa te pierzi in detalii la capitolul asta.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Stiu ca orice prezervativ e sigur, dar cel Extra Safe are o sansa mai mica sa se rupa sau sa cada?

"placerea o sa fie ultima voastra problema"- adica o sa fie placere indiferent de cum ar fi, sau ar trebui sa ma axez pe altceva decat placere?

| GeorgeCazan a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul zice bine. Dacă e prima dată pentru amândoi, plăcere nu cred ca va fi. Depinde și de tine, depinde și de băiat câtă experiență are. Orice prezervativ e bun.

| anonim_4396 explică (pentru GeorgeCazan):

Nu are experienta laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezervativele nu prea se rup in situatii normale, ele se rup daca de exemplu nu esti lubrifiata sau daca au un defect dar chestiile astea nu tin de grosimea prezervativului. In plus, atat timp cat nu ejaculeaza in tine, chiar daca se rupe o sa fii ok in majoritatea cazurilor. Nu orice penis care intra intr-un vagin fara protectie duce la o sarcina.

Cat depre celalta intrebare, daca esti virgina probabil din cauza durerii abia daca o sa reusiti sa o bagati de cateva ori pana sa ziceti pauza pana data viitoare. E posibil sa ai himenul rupt deja de la alte activitati dar in general prima data nu este chiar definitia placerii.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Pai asta e si ideea, sa ejaculeze in mine. Ar fi o placere mai mare pentru el sa ejaculeze in mine, decat sa i-o termin cu mâna sau cu gura.

Am himenul rupt de mult timp, nu cred ca voi avea o durere asa mare.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte nobila idee, biatul e norocos ca te-a gasit. happy

In alta ordine de idei, eu zic sa nu-ti propui standarde prea mari, prima data o sa fie ca sa va cunoasteti. Fiti deschisi, comunicati clar ce vreti si cum va simtiti si o sa fiti ok. Daca se intample sa ejaculeze in tine atat timp cat are prezervativ, oricare ar fi, cel mai probabil o sa fiti ok.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

E norocos, nu stiu cate fete accepta sa ejaculeze in ele sau sa isi dea drumu pe fata lor.

Mersi de sfaturi! Deci e bine cu orice prezervativ. Dar de Durex Extended Pleasure stii daca chiar isi fac efectul? Am vazut ca intarzie ejacularea pentru ca contine benzocaina 5%, functioneaza? Nu stiu cat il tine, dar daca s-ar mari durata de la 15 min, la 20, ar fi perfect...

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice fete o sa accepte asta la un moment dat, eu apreciam doar faptul ca te gandesti atat de mult la cum o sa se simta el. E foarte dragut dar ar trebui sa te gandesti si al ce vrei tu de la el.

Cat despre rpezervativele extended pleasure, daca nu sucma stiti ca are probleme cu ejacularea precoce, eu zic sa nu va atingeti de ele. Acea sustanta duce la un soi de amortire si puteti sa ajungeti in sitautia in care o sa-i fie destul de greu sa ejaculeze.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Nu stiu daca are ejaculare precoce, nu cred ca are, e destul de greu la varsta asta sa ai asa ceva.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc rar la varste mai tinere, mai ales daca e prima data cand vede un vagin.

Eu zic sa nu va puneti standarde foarte inalte, nu trebuie sa dureze toata noaptea, nu trebuie sa fie perfect, nu trebuie ca toata lumea sa aiba orgasm. E suficient sa comunicati ce si cum vreti si sa fiti deschisi la ce zice celalalt.

Eu zic ca deja ai atitudinea potrivita. Eu zic sa va bucurati linistiti de moment fara sa va stabiliti obective, faptul ca sunteti unul cu altul ar trebui sa fie lucrul cel mai important.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

E prima oara cand vede un vagin in realitate, cred ca a mai vazut pe net, ca toti baietii laughing. Oricum, prima oara daca dureaza 5 minute, e bine laughing Ideea asta cu extended pleasure, era pentru mai incolo.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

App, asta nu are treaba cu discutia asta dar nu te mai deranja cu Violeta, femaia aia are niste probleme...

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Am vazut, orice ar fi, mereu vrea dreptate. Daca pentru ea 2+2 fac 3, nu o convingi ca fac 4.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da cele extra safe sunt ceva mai groase și mai bine lubrifiate. Eu nu îți voi tine teorii că de ce faci sex, dar citiți bine instrucțiunile de folosire a prezervativul și folosiți l corect

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, la 14 anisori (ca nici 15 nu ai) nu ai ce sa incepi, fiindca esti mult prea mica si protejata de lege, ca sa intretii relatii sexuale.
Ia de intreaba-ti parintii daca te lasa sa te prostituezi la anisorii astia!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da... 15 ani fara o saptamana laughing.
Si la tine sex=prostitutie? Tu ai facut prima oara la 30 de ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fetita, la 14 anisori, sexul este total interzis pentru tine, fiindca esti un copila smic, cu organele sexuale inca nedezvoltate.
ia de invata carte fetita, ca se poti face toata viata dupa 18 ani, cand ai si suficient creier sa intelegi ce este ala si de ce NU este voie acum, la anisorii astia sa-l practici.

Pacat ca ai parinti indolenti, care nu te educa si nici nu te supravegheaza, asa cum ar trebui sa o faca orice parinte normal.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si cand voi face 20 de ani, se vor intreba: "De ce nu mai vorbeste copilul meu cu mine?", daca ar fi cum zici tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca parintii te-ar educa ACUM, cand ai cea mai mare nevoie sa te invete ce ai voie si ce nu, ce este bine sa faci si ce nu si sa ti se explice de ce, atunci ai invata si sa-i respecyi nu pana la 20 de ani, ci pana la moarte, asa cum fac toti copii normali care au primit educatie buna de la parintii lor.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Daca m-ar tine inchisa in casa, ca nu cumva sa ma *** prin liftul mall-ului, sa imi tina toata ziua morala cu alcool-ul ai tigarile, de parca eu nu stiu ce se intampla si sa n-am voie nici sa ma c*c, sa fie siguri ca la batranete nu vor mai avea cuvant de la mine, le-am spus asta de la inceput.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti prinsa ca faci prostitutie la anisorii tai, parintii tai pot primi amenda ca nu te supravegheaza si te lasa sa te destrabalezi iar pe tine te iau cei de la Serviciul de Asistenta Sociala si te inchis intr-un orfelinat, pana la 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Cine sa ma prinda?laughing Intra mascatii cu berbecul in usa fix cand fac sex?
Si oricum, nu se intampla asa ceva in Romania, se trece cu vederea sau cu un Eminescu prin buzunar.

Daca la tine, sex= prostitutie, inseamna ca si tu esti o prostituata...

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai copilas mic si prostut, la 15 anisori cand faci sex cu barbatii, ca te prostituezi.

Eu una, chiar imi doresc sa te prinda Politia si seviciul social si sa te puna la pastrare intr-un orfelinat, daca tu nu ai parinti care sa te creasca si sa te educe, macar ti se face un bine cu forta, ca minte vad ca nu ai deloc si-ti distrugi viata si corpul la ansiorii astia.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Care barbati? De 15 ani. Poate baieti.

N-am auzit niciodata ce spui tu, deci nu se intampla niciodata. Si daca ar fi cum zici, cu tata aproape de varful SRI-ului, nu are politia forta sa ma duca in orfelinat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai vrea sa mai astepti putin? Crede-ma ca nu pierzi absolut nimic.Nimeni nu are nevoie de grija ca e posibil sa ajunga parinte la varsta asta. Iar un partener de aceeasi varsta nu te va ajuta, experienta per total nu va fi deloc wow ca in filme. laughing

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nu mai pot sa astept.
Stiu ca nu va fi wow, va fi stresant si ciudat, dar sunt de parere ca aceeasi experienta va fi si acum si peste 1 an/1 an jumate.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca asa ai impresia acum, insa daca mai astepti vreo 2 ani iti vei da seama ca vezi lucrurile altfel si ti se schimba perspectiva destul de mult, pe langa modul de gandire si prioritati.Este o diferenta mare de la 15 la 18-19 ani.Te simti presata de celelalte fete din jurul tau care au experimentat asta deja? Sau simti ca prin asta devii mai matura? Fiindca din pacate, nu e deloc asa.Adultii asteapta pana in momentul potrivit, persoana potrivita, etc iar copii se grabesc cand nici macar nu sunt inca indeajuns de dezvoltati fizic.Nu zice nimeni sa astepti pana la 25.Eu am asteptat pana la 20 de exemplu.As fi avut ocazia cu un coleg de liceu? Da, dar era un nesimtit si as fi regretat dupa. Asa ca daca doresti intr-adevar de pe acum, alege-ti cu grija partenerul.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Pana la 18 ani mai e drum lung. Si cam ciudata asocierea asta in capul unora cu 18 ani=totul. Daca legislatia imi permite sa fac mai devreme, de ce nu? Fizic dezvoltata sunt ok, as zice ca am cam 17 ani din punctul asta de vedere...

Mi-am ales bine partenerul, doar nu fac sex cu orice smiorcait sau cocalar.

| AliGab a răspuns:

Ce aveti mai fetelor in cap...la 15 ani nici macar la un sarut nu ma puteam gandi. Cand m-a sarutat prima data baiatul de care imi placea, mi s-a parut asa scarbos...si voi vreti cotaiala? S-a intors lumea cu susul in jos!

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

S-au mai schimbat vremurile, cum aratau fetele de 15 ani inainte si cum arata acum?

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, s-au schimbat...in foarte rau. Nu mai exista pudoare, nu mai exista respect nu mai exista aproape nimic din adevaratele valori

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Depinde de persoana.

| CleanHeart a răspuns:

O să fii mult mai fericită daca o incepi când ești matura cu un băiat potrivit, nu strica magia asta și respecta-te, la anii ăștia sunt foarte multe activități frumoase care sa îți contureze un viitor frumos și băieții lasa-i pe mai târziu ca sa iti găsești unul cum trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Daca era sa imi conturez un viitor pe o activitate, incepeam mai de mult, nu la aproape 15 ani. Marii sportivi practica acel sport de la varste fragede.

Nu mai pot sa astept, simt ca am nevoie de sex.

| CleanHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă sportul, bănuiesc că ai vise și atunci când ești mare vrei sa faci ceva frumos cu viața ta, nu e totul roz, daca vrei sa fii fericita și realizată incepe de acum sa citești, să îți înflorești talentele și să îți pui energia pe care o ai in lucruri bune și productive că anii trec, ce rezolvi daca îți începi viața sexuală acum cel mai probabil cu o persoana nepotrivita? Vrei sa vezi cum se simte o suferință mare din dragoste? Nu te juca cu chestii de astea pentru că o să regreți și o să te doară, așteaptă să te maturizezi și să îți alegi unul pe măsură dar daca vrei asta neapărat, încearcă dar nu uita ce ți.am scris.

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Am visuri, dar nu se bazeaza pe o activitate. Ce vreau sa fac in viitor nu se poate practica de acum, imi trebuie o suma de mare de bani ca sa incep de acum, si la varsta asta risc sa ii pierd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-am spus, si a zis " Bine". A crezut ca am glumit, dar o sa vada ca am vorbit serios laughing